Päť rád začínajúcim táborníkom

  5 tipov, Skauting
2815

Táborenie k skautingu neodmysliteľne patrí. No nie každý príde na svet ako rodený táborník. Pre tých menej skúsených sme pripravili zopár rád, ktoré pomôžu prežiť letné táborové dni s ešte väčším úsmevom na perách.

1. Trénuj už doma

Patríš medzi podarené deti, ktoré už odmalička pomáhajú v kuchyni a pomocné práce majú v malíčku? Potom si vo výhode. No pokiaľ nie, uvedom si, že na tábore ťa čaká aj služba v kuchyni. Neminie ťa čistenie zeleniny a zemiakov, krájanie chleba, umývanie riadu, cedenie cestovín a mnohé iné činnosti. Určite teda urobíš dobre, ak sa základným pomocným prácam v kuchyni začneš venovať už pred táborom. Rodičia ťa určite ochotne zoznámia s kuchynským náčiním, ktoré slúži na rôznorodé procesy pri príprave jedál. Ocenia, ak im pomôžeš s varením nedeľného obeda a priložíš ruku k dielu. Sleduj ako sa varí polievka, vyprážajú rezne, či pripravuje ryža. Sú to zručnosti, ktoré sa zídu nielen na tábore, ale aj kedykoľvek inokedy v budúcnosti.

2. Neber si to, čo nepotrebuješ

Veľkou dilemou začínajúceho táborníka je balenie vecí. Zvyčajne prebieha v úzkej spolupráci s rodičmi, najmä mamou. Ruksak alebo kufor sa nikdy nezdajú také malé, ako vtedy, keď do nich treba zmestiť všetko potrebné. Preto treba dobre zvažovať, čo si na tábor zobrať a čo nie. Nech by ti dával dobré rady ktokoľvek, najcennejšie budú aj tak skúsenosti, ktoré prídu s vekom a najmä s poučeniami z minulosti. Ak si môžeš vybrať medzi kufrom a ruksakom – vyber si kufor. Nielen mladším táborníkom sa v ňom jednoduchšie udržiava poriadok. Na tábor si neber najnovšie oblečenie, ale skôr obnosené veci, pri ktorých ťa až tak nezamrzí prípadné poškodenie alebo zašpinenie. Svoje veci si označ, aby si si ich poznal. Urob si zoznam zbalených vecí, ktorý ti pomôže, keď budeš odchádzať z tábora a dumať nad tým či si si dačo nezabudol. Nevieš sa rozhodnúť, či si niečo zobrať alebo ´nie? Vždy si skús predstaviť ako budeš danú vec na tábore používať. Ak ti nič nenapadá, je dosť pravdepodobné, že to bude nepotrebný krám, ktorý zbytočne zaberie miesto a zvýši hmotnosť batožiny. A pre zaujímavosť si zoznam zbalených vecí prejdi aj po návrate z tábora. Do budúcnosti si ľahšie zapamätáš, čo si si zobral úplne zbytočne, keďže si to vôbec nepoužil.

Vždy si skús predstaviť ako budeš danú vec na tábore používať. Ak ti nič nenapadá, je dosť pravdepodobné, že to bude nepotrebný krám.

3. Pozor na rosu

Hrdza na sekere, tričko ktoré môžeš doslova žmýkať, alebo drahá mapa pokrčená od vlhkosti. To je len zopár príkladov nemilých vecí, ktoré v jedno krásne ráno privítajú takmer každého neskúseného táborníka. Zabudnúť si veci vonku, mimo stanu, znamená vystaviť ich pôsobeniu rosy. Tá vzniká vtedy, keď je teplota povrchu nejakého predmetu nižšia ako rosný bod okolitého vzduchu. Na povrchu chladného predmetu sa začne zrážať vodná para v podobe kvapiek. Najčastejšie sa rosa tvorí večer, po západe slnka, a nad ránom, kedy je zem najchladnejšia. Čím skôr si uvedomíš a zapamätáš, že väčšinu táborových dní sa rosa určite objaví, tým lepšie. Najlepším liekom ako sa chrániť pred účinkami jej nemilosrdného pôsobenia je poriadkumilovnosť a predvídavosť. Náradie vždy po použití očisti, umiestni do obalu a odlož do stanu. Ak si sušíš oprané veci alebo vetráš spacák, mysli na ich odloženie pred západom slnka. Včas si večer zatvor stan a ponapínaj plachtu. A ak chceš urobiť dobrý skutok, sleduj aj to, či sa niekde nepovaľuje niečo spoločné, čo by mohla rosa zasiahnuť.

Náradie vždy po použití očisti, umiestni do obalu a odlož do stanu.

4. Jedlo do stanu nepatrí

Je takmer isté, že ti rodičia nabalia okrem iného aj kopu sladkostí, cukríkov, keksíkov a všakovakých ďalších dobrôt. V našom zbore sa na začiatku tábora tieto potraviny pozbierajú a umiestnia do zásobovacieho stanu. Odtiaľ ich potom vlastníkom vydáva na požiadanie vodca. Nájdu sa však aj experti, ktorí sa snažia sladkosti zatajiť a prechovávať potajomky vo svojom stane. Každý zákaz má nejakú príčinu a inak to nie je ani v tomto prípade. Prechovávanie potravín v stanoch určených na bývanie je zakázané preto, lebo sú lákadlom pre zvieratá, ktoré sa v okolí stanu prirodzene vyskytujú. Ak si táborník v stane nechá sladké cukríky, mravenčia návšteva je takmer istá. Medzi bežných nepozvaných hostí patria aj iné druhy hmyzu a drobné hlodavce. Preto odporúčame poslúchnuť, ak ti vodca v dobrom radí, aby si svoje sladkosti vydal na odloženie do zásobovacieho stanu. Najmä pre tvoje dobro a menší počet nepozvaných hostí.

Ak si táborník v stane nechá sladké cukríky, mravenčia návšteva je takmer istá.

5. Nesvieť kým netreba

K táborovému životu patria aj nočné stráže. Ich úlohou je sledovať okolie tábora a v prípade potreby zasiahnuť. Okrem teplého oblečenia, píšťalky a hodiniek patrí k výbave strážiacich aj baterka alebo lampáš. A práve tie sú často príčinou zlyhania stráže. Moderné lampáše s výbornou svietivosťou sú síce výbornými pomocníkmi, no zároveň pri nesprávnom použití môžu táborníka znemožniť. Skúsení táborníci ľahko rozoznajú, že je na stráži nováčik. Najčastejšie podľa toho, že silným svietidlom neustále prečesáva okolie tábora. Lúč svetla na chvíľu miesto ožiari, no zároveň strážiaceho oslepí. Oči sa tme prirodzene prispôsobujú rozšírením zreničiek. Keď zrak uprieme na svetlo lampáša, zreničky sa zúžia a oko si na tmu musí začať zvykať odznova. V konečnom dôsledku teda strážiaci vidí menej ako bez lampáša, keďže dobre vidí iba na malé územie kam dopadá lúč svetla. Na stráži treba svietiť uvážene, čo najmenej a spoliehať sa skôr na prirodzený zrak a sluch. Mimochodom, aj pozeranie do krásnych žeravých uhlíkov strážneho ohňa oslepuje. Pozor na to!

Na stráži treba svietiť uvážene, čo najmenej a spoliehať sa skôr na prirodzený zrak a sluch.