Výzva pre republiku #7: Rozdávajte radosť: robte dobré skutky

  Republika 100
1697

Radosť rozdávaním rastie. Už malý dobrý skutok, ktorý nás nič nestojí, dokáže spustiť reťazovú reakciu dobra. Dnes tu máme už siedmu výzvu z našej série 10 výziev pre republiku.

Aj malá drobnosť dokáže niekedy človeku veľmi pomôcť a vyčariť úsmev na tvári. Tak prečo by sme nemohli práve dnes, v rámci výzvy pre republiku, pridať ďalší dobrý skutok? A možno to nemusí skončiť len pri jednom. Robte dobré skutky, rozdávajte radosť okolo seba.

Odporúčame: Výzva Uzol dobrého skutku

Zaviaž sa službe a priateľstvu!

Podmienky

V priebehu 2 mesiacov som vykonal minimálne 120 dobrých skutkov a zaznačil som si ich do svojho zápisníka. Počas celého plnenia výzvy som stále so sebou na viditeľnom mieste nosil skautskú šatku zviazanú uzlom dobrého skutku. Po splnení výzvy som ukázal zápisník svojmu vodcovi alebo radcovi.

Popis

Výzva Uzol dobrého skutku je určená pre skautov a skautky. Začať plniť túto výzvu môžeš kedykoľvek v priebehu roka. Dôležité je stanoviť si začínajúci dátum a potom si každý deň značiť a v skratke zapísať, aký dobrý skutok som vykonal (príklad: ochotne pomohol mladšiemu súrodencovi, potešil neznámu babku v autobuse milým slovom, nezištne som spravil triedne povinnosti cez prestávku za kamaráta, atď.) Ako dobrý skutok sa ráta všetko čo je dobrovoľné, nezištne a dobré. Medzi dobré skutky sa neráta, ak si spravím svoje povinnosti doma alebo v škole.

Pre splnenie výzvy je potrebné stále so sebou nosiť skautskú šatku. Mal by si ju nosiť na krku všade, kde pôjdeš a je to vhodné. Istotne by si ju mal nosiť doma, pri cestovaní, v škole, na družinovkách a pri hrách. Podľa uváženia si ju zober na bohoslužby svojho náboženstva a oficiálne udalosti. Šatku nenos na aktivity, pri ktorých by ťa nosenie šatky mohlo ohroziť – napríklad lezenie v horách, plávanie, atď.

Poznámky

Výzvu je možné ukončiť aj skôr ako za 2 mesiace. Avšak jej plnenie nesmie byť dlhšie ako 2 mesiace. Nosenie šatky má povzbudiť skautského ducha aj v normálnom živote a budovať hrdosť na to, že sa snažím byť dobrým skautom.

Celá  výzva je smerovaná k zlepšeniu sa v konaní dobra, pretože ak sa vedome istý čas snažíme konať dobro, tak získavame potom dobrý návyk a robíme dobro už aj podvedome a všade kam ideme. Zároveň je to aj výzva pre overenie si, či dokážem denne plniť náš denný príkaz.

Koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku
ZDIEĽAŤ