Dni Vĺčat a Včielok: Skautské dobrodružstvo za zabudnutými artefaktmi

Reportáž
463
Foto: Gabriel Bies

DVVčka, najväčšie národné podujatie pre vĺčatá a včielky svoj prvý ročník uskutočnilo 5 – 7. 4. 2024 v Trenčíne. A že išlo o veľké podujatie, hovorí aj fakt, že sa tu stretlo 150 vĺčat a včielok s ich radcami z 12 rôznych zborov, aby plnili odborku archeológ a pri tom pomohli opäť obnoviť vylúpené múzeum.

V piatok po úvodných formalitách sa družiny ubytovali v škole, kde sa celá akcia konala. 

Foto: Gabriel Bies

Úvod programu sa začal scénkou, kde chcel jeden nádejný archeológ otvoriť múzeum, ale niekto mu ukradol vzácne artefakty. Našťastie tu bolo veľa schopných skautov, ktorí mu chceli pomôcť nájsť nové.  

Foto: Gabriel Bies

Na začiatku však museli získať povolenia z rôznych úradov, aby mohli vôbec začať cestovať po svete a tie vzácne predmety hľadať.

Na druhý deň sa zo scénky dozvedeli, že tie vzácne artefakty mu vlastne ukradol jeho brat, ale keď videl, aký je smutný, všetko oľutoval a chcel mu pomôcť nájsť nové. Po raňajkách sme sa rozdelili na dve skupiny a vybrali sme sa hľadať vzácne artefakty do minulosti. Jedna skupina musela najskôr presvedčiť pračloveka, že zvládnu prežiť v tej dobe a uloviť dokonca aj šablozubého tigra. Neskôr sa naučili robiť náramky z kože, kreslili rôzne praveké zvieratá a hľadali kosti vyhynutého zvieraťa.

Foto: Gabriel Bies

Zatiaľ sa druhá skupina vybrala na Trenčiansky hrad. Počasie nám prialo, jarné slnko hrialo, tak všetci privítali, že ďalšie artefakty sa dali získať v príjemnom tieni rozkvitnutých čerešní v lesoparku Brezina, kde sa určite chodili prechádzať aj páni z blízkeho hradu. Tu si zahrali divadlo z čias starovekého Grécka, postavili model tradičného stredovekého príbytku z prírodných materiálov a vytvorili vlastný erb.

Foto: Gabriel Bies

Taktiež všetci navštívili hrad a mohli sa kochať výhľadom z Matúšovej veže.

Večer pri záverečnej hre z kúskov črepov pozliepali vzácnu vázu a to bol posledný artefakt, ktorý chýbal do múzea, aby mohlo byť znovu otvorené.

V nedeľu bola možnosť ísť na svätú omšu so skautským kňazom Spiritom a po nej nasledovalo spoločné fotenie a lúčenie sa.

Veľké poďakovanie patrí realizačnému tímu, ktorý sa nezľakol výzvy a podujal sa organizovať takéto podujatie a hlavne vodcom a radcom družiniek, ktorí sem zobrali svoje družinky a boli nám veľmi nápomocní počas celého podujatia. 

Autor: Ivan Štefánek – koordinátor tímu Dni vĺčat a včielok

ZDIEĽAŤ