Máme za sebou tretí októbrový týždeň, ten sa niesol doslova vzduchom!

  Reportáž, Zahraničie
562
Foto: Vlado Ludrovský

Ste pripravení na dobrodružstvo, ktoré vás spojí so skautmi a skautkami z celého sveta?  Jamboree on the Air – Jamboree on the Internet poznáme pod skratkou JOTA-JOTI. Ide o medzinárodnú skautskú akciu, ktorá prebieha každý rok. Online spája cez 2 milióny skautov a skautiek z rôznych kútov sveta. Udalosť má za cieľ podporiť medzinárodné porozumenie a spoluprácu, ale hlavne ponúka možnosť zdieľať nadšenie zo skautingu.  

My sme 1.oddiel Dzivé labute z Košíc Nad jazerom a radi by sme vám, čo to o našom dobrodružstve rozpovedali. Tak ideme na to! 

Foto: Vlado Ludrovský

Čo letí vzduchom…

Nato, aby ste sa zúčastnili JOTA časti je potrebné mať patričné vybavenie. Potrebujete vysielačku, volaciu značku, anténu a odhodlanie nebáť sa nadväzovať spojenia. V našom prípade sme mali len to odhodlanie a žiadne vybavenie. 

Ideme do toho?

,,S ponukou zúčastniť sa JOTA časti nás oslovil košický radioklub. Nadviazali sme s nimi spoluprácu a akcia sa mohla začať. Dôvodov prečo sme sa zapojili, bolo veľa. Jedným z nich bola túžba po zážitku. Samozrejme, aj motivácia napredovať, získať nové zručnosti a nadviazať priateľstvá,” povedal rover Gabriel. 

Foto: Vlado Ludrovský

Pre zmenu počasia nikdy nemeň svoje plány

Ak je dobrý signál, internet chytíme skoro všade. To však neplatí pre rádioamatérstvo. Pri ňom sú isté faktory, ktoré ovplyvňujú chytenie “správnej vlny” na nadviazanie spojenia. Kľúčová je lokalita, no veľa závisí aj od počasia, hlavne keď pracujete v teréne. Hoc skaut je nepremokavý, technika nie. Do piatka sme zakaždým aktualizovali predpovede počasia a s malou dušičkou tŕpli, či sa nám akcia podarí. 

Vyšliapali sme na kopec vo Vyšnom Opátskom, postavili sme dva stany, umiestnili vysielačky napojené na antény. Najťažšie bolo pripojenie na 40-metrovú anténu. Nič nám už nebránilo v nadväzovaní spojenia.  

Foto: Vlado Ludrovský

“Výzva, výzva tu je OM8JOTA!”

Priebeh spojenia bol nasledujúci. Ako prvé, keď chceme nadviazať spojenie, musíme dať o sebe vedieť, že naša stanica je pripravená sa spojiť. Takzvaná “výzva,” sa zopakuje dva- až trikrát, kde povieme aj našu volaciu značku (callsign), ktorá slúži ako jedinečná identifikácia stanice. V našom prípade to bola OM8JOTA. Tá nám bola pridelená špeciálne pre túto príležitosť. Ak na “výzvu” odpovie iná stanica, rovnako sa predstaví svojou volaciou značkou. Po tomto “zoznámení” sa môžeme rozprávať o všetkom, čo nás zaujíma aj o tom, kto je najsilnejší Avenger! Keď chceme spojenie ukončiť, poďakujeme za spojenie a zaželáme všetko dobré. 

Foto: Gabriel Breza

Spojenia sme prv skúšali nadväzovať na Slovensku, no keďže rádiový signál nemá hranice, to, kam a komu sa dovoláme bola akási ruleta. Museli sme byť pripravený komunikovať po anglicky alebo po slovensky. Belgicko, Taliansko, Švédsko, Holandsko, ale aj ďalšie krajiny. Vytvorili sme spolu 47 spojení z toho sa nám podarilo spojiť s ôsmimi skautskými oddielmi. Najväčšia skautská skupina mala až 40 členov! 

Prečo by si sa mal o rok zúčastniť aj ty?

JOTA-JOTI bola pre nás skvelá skautská udalosť, ktorá nám otvorila oči a zanechala v nás nezabudnuteľné zážitky. Ak máte možnosť sa zúčastniť tejto akcie v budúcnosti, určite to odporúčame. Takáto forma spájania, je skvelá príležitosť, ako nadviazať nielen priateľstva, ale aj spoluprácu vo svete. Pomôže ti to zlepšiť komunikáciu, spoznať inú kultúru, vypočuť si príbehy alebo len tak mať si s kým zahrať hry. Veríme, že sa s vami spojíme budúci rok na JOTA-JOTI.

Článok pripravili: Patrícia Čechová a Gabriel Breza

ZDIEĽAŤ