Na Domaši sa stretli starší skauti, prečítajte si čo sa tam dialo

  Reportáž
1306
Foto: br. Veľký Medveď

Počas leta sa v spolupráci s Radou pre rozvoj konalo podujatie pre dospelé skautky a skautov na Domaši. Myšlienka zorganizovať stretnutie dospelých skautov a skautiek vznikla na základe potreby stretávať sa navzájom, ktorú pociťujú všetci, zvlášť dospelé skautky a skauti.

Vybral som si lokalitu vodnej nádrže Domaša, nakoľko poznám človeka, ktorý je v tomto priestore známy a zbehlý.  On bol mojou „pravou rukou“ pri zabezpečovaní potrebného.

Stretnutie malo začať v stredisku Dobrá, ale ešte pred strediskom sme sa zastavili na čistinke na kraji lesa na dopoludňajšiu kávu a koláč. Bolo to milé prekvapenie mimo oficiálny program stretnutia. Pri káve sme sa navzájom zoznámili medzi sebou i s naším STAFF tímom. Po príchode do strediska Dobrá sme zaparkovali svoje autá a vybrali sme sa na púť po lesnej ceste ku kostolíku Trepec. Je to národná kultúrna pamiatka, z bezpečnostných dôvodov zatvorená. Raz v roku sa tu konajú bohoslužby, na sviatok Božského Srdca, ktorému je kostol zasvätený. V kostole sme mali duchovný program, skrátený kvôli časovému sklzu. Po piesni o svätom Františkovi z Assisi sme si prečítali jedno zamyslenie a pomodlili sme sa Františkovu modlitbu poďakovania za stvorenie. Po krátkom tichu sme sa pomodlili Anjel Pána a pri kostolíku sme sa naobedovali. Nasýtil nás guláš z diviny.

Foto: br. Veľký Medveď

Veľmi sme si užili aj plavbu po Domaši

Všetko sme to museli absolvovať  v určitom tempe, aby sme stíhali plavbu loďou, ktorá začínala o 14.00 hodine. Z lode sme si pozreli Domašu z inej perspektívy, vypočuli sme si aj históriu výstavby a prevádzky tohto vodného diela. Po skončení plavby sme sa boli prejsť aj po sprístupnenej hrádzi a pozreli sme si aj malú vodnú elektrárničku.

Nasledovala cesta do Turan nad Ondavou, kde sme sa zoznámili s rodinou vyrábajúcou bylinné sirupy. Pozreli sme si novú kaplnku vybudovanú na ich pozemku, vypočuli prednášku o liečivých bylinách, ochutnali sirupy a kúpili si produkty z bylín, ktoré táto rodinná firma vyrába.

Večerali sme v penzióne Goral, kde sme strávili aj noc a zažili sme úchvatný výhľad na večernú Domašu. 

Foto: br. Veľký Medveď

Aj starší skauti majú záujem sa aktívne stretávať

Ďalší deň sme sa po raňajkách vybrali na hrad Čičva. Nachádza sa nad dedinou Sedliská, je k nemu dobrý prístup, z parkoviska peši do mierneho kopca asi 200 metrov. Cesta na hrad je náučným chodníkom, hrad sa opravuje a sú na ňom pekné zákutia. Tu sme otvorili debatu o programe pre dospelých skautov. Z diskusie vyšlo, že to, o čo majú starší skauti záujem, sú stretnutia a zdieľanie sa. 

Podujatie sme formálne ukončili pred reštauráciou Lietadlo v Podlípnikoch. Nasledoval obed v reštaurácii a odchod domov.

Zhodnotenie

Podujatie sa podarilo úspešne zvládnuť. Účastníci oceňovali bohatý program a ochotu STAFF-u (pán Onderišin a jeho priatelia poľovníci). Aj počasie nám vyšlo priaznivé. Účasť hodnotím ako pomerne slabú. Bolo nás jedenásť. Všetci z jedného skautského zboru. Letný čas uprostred týždňa zrejme nevyhovuje každému. Napriek tomu by sme chceli v stretnutiach pokračovať. Ak nie v celoslovenských, určite v lokálnych. Svoje predsa zohráva i dostupnosť a vzdialenosť.

Mgr. Martin Raškovský – Veľký Medveď, 126. zbor prof. Hlaváča Hermanovce

ZDIEĽAŤ