Ako bolo na kurze CASSIOPEIA

  Reportáž
1364

„Novoveská úderka“(štyria členovia) 7. skautského  oddielu rodinného skautingu RODZINKARE zo Spišskej Novej Vsi sa v prvý decembrový víkend zúčastnila kurzu pre lídrov a vodcov vĺčat a včielok, ktorý všetci poznáte pod názvom Cassiopeia. Na tom nie je nič čudné, veď vzdelávať sa treba, poviete si. A vieme to aj my, preto, hoci dospelí – 3 mamy a 1 otec- detí od 4 do 15, nechali sme sa zlákať sľubne znejúcim podtitulom podujatia (všetko potrebné o tvorbe programu a vedení oddielu vĺčat a včielok), zbalili batohy a spacáky, a vyrazili mimo svoju zónu pohodlia.

Asi každý z nás už chvíľami zažil pocit, že sa nehýbe z miesta, že stagnuje. Alebo, že to jeho snaženie je nejaké jalové, bez šťavy, či čakanej odozvy. Prípadne bol len zvedavý, či a ako to funguje inde. S týmito myšlienkami a trochu aj obavami, ako nás príjmu ostatní, len násťroční účastníci, sme vystúpili z 3 hodiny meškajúceho rýchlika na stanici v Trenčianskej Teplej a ocitli sme sa medzi filmovo rozprávkovými bytosťami – Rybana, Bocian, Karkulka, Judy, Pančelka, Radar, (v sobotu) Marcus a nesmiem zabudnúť na Foxa s jeho anekdotami na akúkoľvek tému. Hneď pri prvej aktivitke sme na trému zabudli a tak to ostalo až do nedeľnej rozlúčky.

skaut-report-ako-bolo-cassiopeia-2016-4

skaut-report-ako-bolo-cassiopeia-2016-2

Cassiopeiácky tím bol pozitívny, priateľský, veľmi dobre odborne i materiálne pripravený. Informáciami naplnené bloky striedali diskusie, či vzájomné výmeny skúseností, krátke hry vonku i vnútri a samozrejme aj praktické vyskúšanie si plánovania a tvorenia programu pre vlastný oddiel (zistili sme, že cca za 3 hoďky dokážeme naplánovať jedno ročné obdobie, ktoré dokonca bude obsahovať všetky zložky a oblasti rozvoja. Nielen začínajúce vedúce vĺčat, ale aj my, ktorí sa o rodinný skauting snažíme už 6 rokov, sme ocenili najmä rady a námety, ako oddielový program obohatiť o skautské odborky a výzvy. Veľmi užitočná bola tiež diskusia o riešení problémového správania sa detí, s ktorým sa, žiaľ, stretávame aj v skautingu.

skaut-report-ako-bolo-cassiopeia-2016-3

Takto by som mohla vo vyratúvaní a len a len pozitívnom hodnotení priebehu „Cassiopeia víkendu“ ešte aspoň jednu stranu pokračovať, ale raz zažité je stokrát lepšie ako x-krát prečítané. Preto nabudúce nezaváhaj a prihlás sa na Cassiopeia – máj 2017. Je to skutočne skvelá príležitosť pre ďalšie vzdelávanie a motiváciu všetkých tých, ktorí svoj voľný čas trávia s najmladšími členmi Slovenského skautingu.

Špagi a Ivka
účastníčky Cassiopeia kurzu

ZDIEĽAŤ