Nitrianske skautské dni 2016

  Reportáž
1618

Sľubovali sme Vám Skautský pretek, vlčiacko-včielkarsky pretek, čajovňu, diskusie, hry, workshopy, tvorivé dielne, nových ľudí a priateľov. Ako to na Nitrianskych skautských dňoch 2016 bolo naozaj?

Ako sa to začínalo

NSDčka sa tento rok konali 23.-25.septembra 2016 v obci Cabaj-Čápor neďaleko od Nitry. Naši dobrovoľníci od rána pripravovali priestory kultúrneho domu na príchod dlho očakávaných hostí ktorí sa začali zbiehať pomerne skoro- naše registračné centrum sa začalo prebúdzať už o 16:00!

skaut-reportaz-nsd-2016_1

Ako to pokračovalo

Piatok sa niesol v znamení zoznamovania sa ktoré bolo doplnené o premietanie filmu, turnajom v stolnom tenise, degustáciou čokolády a čaju.  Mnohí skauti a skautky stretli starých priateľov alebo sa práve zoznámili s novými a aj po polnoci bolo skutočne ťažké  desiatky účastníkov a dobrovoľníkov utíšiť pri ich rozhovoroch.

V sobotné ráno sa pre organizačný tím začal kolotoč mnohých aktivít a často sme si už ani neboli istí kde nám hlava stojí. Kreatívna zóna ponúkala tvorbu náramkov, výstavbu hotelu pre hmyz, recyklačné dielničky, tlač na textil, maľovanie mandál a neustálu možnosť zapožičania si spoločenských hier. Voľná zóna ponúkala množstvo drobničiek, roverská zóna lákala výstavou živých exotických vtákov a diskusiami. Javisko ponúkalo skautskú cestomániu či vedomostný kvíz, horúcim favoritom bola však neustále Šmak zóna so svojim bufetom plným dobrôt. Všetok tento program bol doplnený o slávnostný nástup a skautský a vlčiacky pretek (ktorý sme trocha prestrelili, niektorým tímom trval viac ako 4 hodiny).

Po nočnej hre s neplánovanými adrenalínovými prvkami sme NSD atmosféru doplnili o parádnu diskotéku na ktorej sa dalo skutočne vytancovať až do nedele.

skaut-reportaz-nsd-2016_4

Ako to končilo

Nedeľné ráno po sv. Omši boli účastníkom ponúknuté balíčky na cestu a možnosť výroby turbančekov z dubienok. Po vyhodnotení preteku a nočnej hry z predošlého dňa sme NSD spoločne zavŕšili slávnostným nástupom a účastníci sa začali uberať domov.

Počas upratovania sa organizátori napriek únave a smútku zo skončených skautských dní na seba tajomne usmievali. Môžeme sa totiž tešiť z návštevy viac ako 150 skautských účastníkov, z toho dvoch vodných skautov z Austrálie. A to ešte nerátame návštevníkov-nečlenov SLSK! Práve táto vysoká účasť nás ešte pred skončením tohto ročníka nakopla do príprav NSD 2017, na ktoré sa skutočne veľmi tešíme.

Komu ďakujeme a čo sľubujeme

Srdečne ďakujeme všetkým našim partnerom:

 • obci Cabaj-Čápor za možnosť bezplatného užívania priestorov KD
 • ZAJO Outdoor s.r.o. za venovanie multifinkčných šatiek ako ceny za pretek
 • ALBI s.r.o. za venovanie spoločenských hier do Kreatívnej zóny
 • Čajovni dobrých ľudí za venovanie množstva skvelého čaju na Čajík o piatej a ako ceny za pretek
 • Chillihell za venovanie svojich produktov do degustačného okienka Pikošky a ako ceny za pretek
 • Kaviarni na Fraštáckej za venovanie cukroviniek ako ceny za pretek
 • BICAR SK s.r.o. za podporu našich aktivít aj s vodáckym zameraním
 • In Time Express s.r.o. za opakovanú pomoc s transportom pri našich podujatiach
 • Ivovi Naščákovi za podporu znovu obnovenia tradície NSD
 • Jánovi Blažkovičovi za zabezpečenie mäsa do skvelého gulášu
 • ústrediu Slovenského skautingu za pomoc s propagáciou a skvelú komunikáciu
 • všetkým účastníkom a dobrovoľníkom za dokázanie že NSD majú zmysel
 • našim priaznivcom a rodičom za podporu v našich aktivitách

Do ďalšieho ročníka sľubujeme zmenu lokality,ešte lepší a pestrejší program, kvalitnejšiu hudbu, kratší pretek a spoznanie mesta Nitra.

skaut-reportaz-nsd-2016_6

Čo nám odkázali po NSD dobrovoľníci

Dobrovoľníci nám v anonymnom formulári pre spätnú väzbu odkázali:

skaut-reportaz-nsd-2016_3Dobrovoľník A:
„Veľmi sa mi páčili tie ochutnávky čajov. Čokolády. Nočná hra“

Dobrovoľník B:

„Páčila sa mi ta zmes zborov a ľudí, ktorí prišli i to, že sme sa mohli ukázať na mieste, kde funguje malý skautský zbor/oddiel a možno tak troche prispieť k lepšiemu povedomiu v obci. A čo zmeniť? Mne osobne chýbala kofola v bare. Ale pri toľkých malých deckách, to nakoniec asi aj bolo dobre, že nebola“

Dobrovoľník C:

„Spojenie všetkých vekov, väčší pomáhali menším. Super pretek, ktorý nebol čajový. Lokalita hehe bola zaujímavá – večerná hra na tému „vojna gangov vo Venezuele“ mala vraj šťavu 😉 ale nabudúce kľudne môže byť neutrálnejšia pôda. A mohli by skauti trošku zlepšiť prednes hymny – možno workshop na tú tému…“

Dobrovoľník D:

„Veľmi sa mi páčila atmosféra – malí a veľkí spolu, taká rodina. Viac neviem posúdiť, ale super akcia na skamarátenie sa s inými skautmi.“

Dobrovoľník E:

„Nočná hra bola zaujímavá a zábavná. Myslím že aj program pre vĺčatá bol fajn, neviem čo presne bolo pre roverov. Ale mám pocit, že pretek, ktorý sa tiahol celú sobotu nebol až tak vymakaný.“

Dobrovoľník F:
„Páčil sa mi určite skautský pretek, workshopy, hry, tanec na záver. Myslím že by boli vhodnejšie iné priestory či už kvôli odloženiu batožiny alebo spaniu. Inak bolo všetko super.“

Eva Novotná – Škorica
23. zbor Nitrava, Nitra