Jarný oldskautský výlet

  Reportáž
1073

Tohoročná zima je zatiaľ veľmi mierna, tak sa oldskauti z oddielu Gurmáni 91.zb. Prieskumníci z Bratislavy vybrali v nedeľu 14.februára 2016 na svoj prvý tohoročný jarný výlet. Predpoveď počasia nebola jednoznačná, ale na internetovej stránke bolo napísané, že sa výlet koná za každého počasia. Cieľ cesty bol ako obvykle utajený, lebo zborový vodca rád pripravuje prekvapenia. Známy bol iba čas a miesto stretnutia. Tak sme sa vybrali na svoj „jarný“ výlet.

medium-reportaz-oldskauti-jar2016-2

Miesto stretnutia bolo na Patrónke. Cestovný poriadok MHD je na víkendové dni dobre preriedený a čakanie na električku niekedy zaberie dosť času a ešte som musel aj prestupovať na autobus. Otec, ktorý bol železničiar, ma naučil prísť vždy skorej, lebo „vlak nečaká“ a okrem toho, že je to nepekný zvyk prísť neskoro, ešte sa za to aj strhávajú body v zborovej súťaži. Tentoraz som však mal priam ideálne spojenie na MHD a tak som prišiel na Patrónku o 35 minút skorej. Počasie sa začalo zhoršovať, takže som z toho čakania nemal práve najlepší pocit. Potešil som sa, že prišiel aj Janko, ktorý nám už na predchádzajúcich stretnutiach chýbal, pretože vie humorným spôsobom oživiť každé podujatia. Keď prišiel zborový vodca, tak sme sa dozvedeli, že cieľom výletu je Kamzík. Autobusom sme sa prepravili k stanici ľanovej dráhy. Žiadne dlhé rady čakajúcich. Boli tam okrem nás iba traja horskí cyklisti. S Martinom sme išli ako poslední, lebo som ešte chcel urobiť nejaké fotky. Z lanovky sme obdivovali prírodu, ale bránila nám v tom trochu hustnúca hmla. Ortuť teplomera klesala a kým sme prišli na vrchol, tak ma aj oziabalo do rúk. Na „jarnú“ vychádzku som si rukavice nezobral :). Keď sme zostúpili, dali sme sa na pochod s túžbou po horúcom čaji. Boli sme radi, keď sme našli zariadenie s blkotajúcim plameňom v kozube a o chvíľu sme sa už zohrievali aj horúcim čajom. Radostné bolo zvítanie s našou rodinkou s najmenším a veľmi milým skautíkom, ktorí prišli kvôli počasiu autom. Príjemné bolo porozprávať sa, veď sme sa cez celú zimu nevideli. Je to vždy radosť, keď sa stretne naša skautská rodina a tak je to aj v ostatných oddieloch a družinách. Náš zakladateľ BP, ktorého 75. výročie úmrtia si teraz pripomíname, dobre poznal život a všetky pozitívne princípy zahrnul do skautských zásad. A rodina, či už skautská, alebo rodina vo všeobecnosti, patrí medzi tie základné princípy.

Rozlúčili sme sa s príjemným prostredím aj s tými, čo išli autom, lebo nás limitoval čas odchodu lanovky. Viditeľnosť sa podstatne zhoršila, zvečerievalo sa a padal drobný dážď. Naakumulované teplo sa nám postupne vytrácalo a sediac nehybne na sedátku lanovky, začal sa ohlasovať chlad. Keď sme ukončili jazdu a prišli potom na zástavku autobusu, zistili sme, že práve má v cestovnom poriadku pauzu a pôjde až za hodinu. Pustili sme sa teda na Železnú studničku pešo. Odtiaľ sme sa potom už v pohode dostali domov s radosťou v srdci zo spoločného stretnutia.

Vojto

Články publikované pod autorstvom časopisu Médium sú texty určené pre cieľovú skupinu v roverskom veku, texty zo starších čísel časopisu, alebo texty bez uvedenia autorstva.
ZDIEĽAŤ