Rytieri Anglického kráľovstva – 45. zbor Posledného spojenectva, Veľké Zálužie

Reportáž
3560

V Strážovských vrchoch, v okrese Bánovce nad Bebravou, leží na konci cesty III. triedy malá dedinka s názvom Závada pod Čiernym vrchom. Tam sa nachádza už takmer tradičné táborisko skautov z Veľkého Zálužia, ktorých pozvanie sme nemohli odmietnuť.

Dve percentá obce skautujú

Napriek tomu, že obec Veľké Zálužie má iba 4255 obyvateľov, už od apríla roku 1998 tu funguje samostatný skautský zbor. V súčasnosti má 45. zbor Posledného spojenectva takmer stovku registrovaných členov všetkých vekových kategórií, no najmä tých najmladších. Takúto členskú základňu by im bezpochyby mohol závidieť zborový vodca v nejednom okresnom meste. Tucet družín, fungujúcich priamo v Záluží, doplnili o trinástu v Banskej Štiavnici. Zaujímavosťou je, že až šesť družín je vĺčacích.

Tábor 45. zboru pri Závade pod Čiernym vrchom.

Stavajú aj vĺčatá

Pri obci Závada pod Čiernym vrchom táborili skauti zo Zálužia, podľa slov Pištu, od roku 2003 už po štvrtýkrát. Tento rok najmä preto, lebo nestihli zohnať iné táborisko a sem sa môžu kedykoľvek vrátiť. Stavba tábora prebiehala hladko. Na nakladaní aj vykladaní materiálu sa zúčastnilo asi 10 skautov. Deň po zložení vecí na táborisku prišli aj vĺčatá, ktoré sa aktívne zúčastňujú na stavbe tábora.

Vĺčatá však neprišli samé, priniesli so sebou aj štyri dni trvajúci dážď. Ten poznačil aj začiatok tábora. V miestnom potoku Závada stúpala hladina a jednu družinu dokonca museli dočasne poslať z tábora domov, keďže im vytopilo teepee. S príchodom nášho štábu sa ale všetko zlepšilo: prestalo pršať, začalo svietiť slnko, hladina potoka klesala a vytopená družina sa vrátila do prestavaného stanu.

S Merlinom proti Vikingom

Tábor 45. zboru bol rozdelený na dva turnusy. Prvý pre včielky a vĺčatá, druhý pre skautov a skautky. Program tábora bol pre oba turnusy tématicky rovnako zameraný. My sme prišli na návštevu počas toho prvého, kedy sa v tábore nachádzalo približne 40 malých rytierov Anglického kráľa, rozdelených do troch armád. Ich úlohou bolo s Merlinovou pomocou oslobodiť Anglicko od Vikingov.

V ich boji im zostávalo spraviť už len jediné – dobyť posledný vikingský hrad. Ten bol však chránený magickými silami. Práve počas našej návštevy sa rytieri rozutekali do blízkeho lesa chytať jednorožca. Čarovný prášok z jeho rohu bol jednou z ingediencií, ktorú potreboval Merlin na zhotovenie elixíru. Ten mal prelomiť magickú ochranu hradu.

Ďalšou z ingrediencií elixíru boli dračie vajcia. Druhý deň po našej návšteve čaká rytierov celodenná výprava, nazývaná aj Kambodža, na ktorú budú musieť odísť so zaviazanými očami. Počas tejto výpravy, na Suchý a Čierny vrch, budú musieť pomocou šifier nájsť dračie vajcia, oklamať draka, získať ich a do určitej doby priniesť späť do tábora.

Tábor 45. zboru pri Závade pod Čiernym vrchom.

Vlastný chlieb

Pre mňa osobne bola najväčšou zaujímavosťou na tomto tábore pec na chlieb. Tesne vedľa kuchyne stála drobná tehlová konštrukcia, utesnená blatom, pod ktorou horel oheň a v ktorej sa piekol chrumkavý a výborný chlebík. Mali sme to šťastie, že počas našej prítomnosti sa dopiekol prvý peceň a mohli sme degustovať.

Foto: Matúš Kováčik – Homér