Na národnej úrovni SLSK evidujeme, že v poslednom čase sa vytratilo povedomie o jednom z najdlhšie prebiehajúcich projektov v SLSK – projekte Odklínanie hradov. V tomto článku popíšeme niečo o vzniku, priebehu a súčasnosti tohto zaujímavého a prospešného projektu.
Niečo z histórie a priebehu projektu
Projekt vznikol v roku 2004 na ústredí SLSK spojením nadšencov pre hrady a vďaka grantovej podpore sa podarilo ho rozbehnúť vo veľkom. O projekte určite veľa napovedia čísla a fakty
napr.:
- 31 hradných lokalít, ktorým projekt pomohol (priemerne 10 ročne)
- 25 zapojených skautských zborov (5-13 zborov ročne)
- 200 pravidelných skautských dobrovoľníkov ročne a 700 ďalších dobrovoľníkov cez medzinárodný projekt Zachráňme dedičstvo stredoveku
- cena Via Bona za inovatívny projekt
- cca 25 hradných informačných tabúľ s historickými rekonštrukciami a propagáciou projektu a SLSK
- vydaných cez 30 tisíc kusov publikácií a brožúr o jednotlivých hradoch a vrátane veľmi úspešnej edície Kamenní strážcovia I.-III.
Pravidelné práce dobrovoľníkov na hradných lokalitách zvyčajne pozostávajú z čistenia a udržiavania areálov, odstraňovania krovín, drevín a kameňov, budovania schodov, chodníkov, zábradlí, ďalej konzervačných prác, opráv a údržby informačných tabúľ.
Aká je súčasnosť projektu
Od roku 2019 projekt funguje bez externých grantov, čo zároveň znamenalo aj zníženie podpory pre zúčastnené zbory a obmedzenie vydavateľskej činnosti. Aktuálne sa projektu aktívne zúčastňuje 6 zborov. Nakoľko od začiatku projektu ubehla dlhšia doba evidujeme okrem straty grantovej podpory aj iné faktory, ktoré ovplyvnili fungovanie projektu. V začiatkoch neexistovalo veľa špecializovaných združení, ktoré by sa hradom venovali, ako je to dnes. Tak trochu veríme, že aj náš projekt bol pre tieto združenia inšpiráciou. Zároveň evidujeme väčšiu vyťaženosť skautských dobrovoľníkov, je to pochopiteľné, pretože zbory často bojujú s nedostatkom radcov a vodcov, a tak nezostáva čas na iné aktivity.
Zapojenie do projektu
SLSK stále podporuje zbory, ktoré sa venujú brigádam a stále je možné sa do projektu zapojiť. Viete takto získať menšiu finančnú podporu, ale aj informácie, ktoré vám pomôžu nasmerovať svoju energiu, nakoľko dôležitou súčasťou projektu je aj odborné zastrešenie prác. Samozrejme zapojenie do projektu nemusí byť len o samotnej práci, ale aj o možnosti zapojenia týchto krásnych miest do skautského programu.
Poďakovanie
Veľká vďaka za realizáciu a výsledky projektu patrí samozrejme všetkým skautským aj externým dobrovoľníkom. Taktiež by projekt nebolo v takej miere možné realizovať bez pravidelnej podpory Západoslovenskej energetiky a Nadácie Pontis. A poďakovanie patrí samozrejme aj všetkým odborníkom, ktorí projekt zastrešovali po odbornej stránke pri realizácii brigád a tvorbe publikácií.
V prípade záujmu o informácie k projektu neváhajte a kontaktujte br. Baja na ústredí SLSK tel: 0948 310 100 email: barok@skauting.sk