HOAX v našom svete

  Projekty, Zaujímavosti
2780
Foto: Hannah Wei / Unsplash

V minulom článku sme si priblížili hoaxy a fake news. Vysvetlili sme pojmy a tiež sme vám odporučili ako si preveriť článok. Ak si to ešte nečítal tak klikaj sem! Budeš to potrebovať k nasledujúcemu článku.

Dnes si prakticky priblížime, ako môžeme preveriť článok, správu alebo titulok. Tiež poukážeme na rôzne úskalia, ako sa môže taký hoax šíriť.

Prečítaj si nasledujúci titulok a potom článok:

  • Do lesa bez noža? Európska únia navrhuje ich zákaz
  • odkaz na článok: www.pluska.sk

Znie to neuveriteľne, všakže? Ako môže Európska únia toto spraviť, nám skautom?! Veď nôž využívame v prírode v rámci našich aktivít. To si snáď mám vystrúhať palicu na opekanie už doma? Článok je dokonca prvý v google-i!

Screenshot z google.com z dňa 10.4. 2019

Tak čo by si spravil? Ako overíš informáciu? Zamysli sa, zaznač si postup. Aby si nevidel hneď výsledok, pozri si fotky ako sme zvíťazili nad Maďarmi!

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Slovak 🇸🇰 – Hungarian 🇭🇺 “friendship” • slide for fun😜 #scouts #myeuropemysay #youthup

Príspevok, ktorý zdieľa My Europe My Say // Hungary (@memshungary),


V prvom rade sa zamyslime – koľko ľudí by si prečítalo článok? Samotný titulok jasne hovorí, že EÚ  navrhuje zákaz nosenia nožov. Teraz si predstavme, koľko percent ľudí by si spravilo názor bez toho, aby si článok čo i len otvorilo. Je to predsa bežné, na facebook-u nám to vyskočilo, nemáme čas si čítať každý článok a skúmať ho – ak by sme to robili neostal by nám žiaden voľný čas. No a teraz si predstavme, koľko ľudí si na základe prečítaného titulku spravilo názor a rozpráva o ňom svojim blízkym.. Ááááá! A už sa to šíri.

Poďme sa pozrieť na samotný článok. Po otvorení si môžeme hneď všimnúť popis článku:


“Po razantnom návrhu Európskej únie k obmedzeniu strelných zbraní prichádza z Bruselu tentoraz „len“ návrh, ktorý sa týka aj obmedzenia používania a nosenia nožov.

(Všimnime si žltú pasáž – hovorí už len o obmedzení používania nožov. Tak ako to teda je? Už tento znak môže naznačiť, že s informáciou nie je niečo v poriadku.Poďme ďalej. )


„Mal by byť nôž povinnou výbavou každého poľovníka, rybára, hubára…, alebo ide o nebezpečnú zbraň, ktorá si zaslúži reguláciu? Európska únia navrhuje zavedenie zákazu nosenia nožov bez zjavného účelu. V niektorých členských štátoch už podobné zákazy platné.

  • 19.februára 2019

Opäť si všimnime žltú pasáž – ako zneli predošlé informácie? Z nadpisu sme sa dočítalí, že EÚ navrhuje ich zákaz. Potom z popisu článku sme sa dozvedeli, že EÚ len navrhuje obmedzenia ohľadom používania nožov. S poslednou informáciou sme sa dozvedeli, že EÚ navrhuje zavedenie zákazu bez zjavného účelu.  Všimli ste si ako sa “tá istá informácia” zmenila?

Zelená pasáž nám tiež vie pomôcť zistiť či ide o hoax. Uvádza, že členské štáty už podobný zákaz majú, neuvádza však, ktoré krajiny. Tým pádom je pre čitateľa ťažšie overiť si informáciu.  Tiež samotná pasáž je gramaticky zle poskladaná. Náhoda? Nemyslím si.


Ako informovalo Združenie na ochranu práv majiteľov zbraní LEX, Európsky parlament schválil správu osobitného výboru pre terorizmus. Tá sa zaoberá nielen pašovaním nelegálnych zbraní vnútri aj mimo Európskej únie, ale aj legálnym držaním zbraní a rad tentoraz došiel aj na nože. V bode 193 sa píše: „Výbor vyzýva členské štáty, aby zvážili možnosť stanovenia zákazu nosenia nožov bez právneho dôvodu týkajúceho sa predovšetkým najnebezpečnejších nožov, ako sú zombie nože alebo motýlikové nože a aby tieto opatrenia presadzovali aj v prostredí internetu.

  • Zdroj: www.svetmyslivosti.cz
  • 19. februára 2019 Autor: Marianna Rajská

Začneme tentokrát červenou pasážou, ktorá nadväzuje na zdroj. Autorka píše, že spomínané združenie informovalo o schválení správy. Keď si však pozrieme zdroj, tak zistíme, že zdroj nie je ani EÚ, ani spomenuté združenie. To nemusí byť dôkazom, že ide o hoax! Môže nám to ale napovedať, že autorka správu neprebrala z originálneho zdroja, ale z inej stránky. Tiež, ak by autorka preverila správu, zrejme by vychádzala z originálnej správy a bolo by múdrejšie uviesť to ako zdroj.

Ďalej si všimnime modrú pasáž. Autorka uvádza, že pri 193 bode sa nachádza citácia. Otázka však znie, čoho je to 193 bod? Opäť čitateľ musí spraviť extra akciu aby sa dostal k informácii.

Poďme sa teraz pozrieť na spomenutý zdroj. Spravili sme si tú námahu a článok zo svetmyslivosti.cz nájdete priamo tu.

Po otvorení stránky nás môžu prekvapiť hneď prvé dojmy. Text je o dosť kratší ako správa z Pluska.sk. Tiež nenájdeme citáciu, ktorú spomenula autorka z Pluska.sk. Z toho môžeme usudzovať, že musela použiť ďalšie zdroje, ktoré však neuviedla. Taktiež, keď si prečítame správu z webu svetmyslivosti.cz, tak zistíme, že bod 193 nie je ani spomenutý – ide totižto o bod 194. Stránka takisto uvádza aj dokument, o ktorý sa jedná: A8-0374/2018 ZPRÁVA

Screenshot z google.com z dňa 10.4.2019

Keď si daný dokument snažíme vyhľadať, môžeme natrafiť na stránku EÚ. Čo môže byť dôveryhodnejšie ako samostatný tvorca informácie?

A naozaj – keď si otvoríme dokument a vyhľadáme bod 194, zistíme, že tento bod hovorí inú informáciu ako Pluska.sk.


194. vyzýva členské štáty, aby vyhodnotili možné obmedzenia držania nožov bez platného dôvodu, zákaz obzvlášť nebezpečných nožov, ako sú zombie alebo „motýliky“, a presadzovanie týchto opatrení online;

Všimli ste si ako sa zmenila informácia? EÚ vyzýva členské štáty, aby vyhodnotili obmedzenia. Sú to detaily, ale informácia hovorí o tom, že EÚ vyzýva štáty aby vyhodnotili možné obmedzenia držania nožov. Vyzývať versus prikazovať/diktovať – to je dosť veľký rozdiel, všakže?

Dovoľte mi v krátkosti uzavrieť náš článok. Podarilo sa nám poukázať na niekoľko bodov, ktoré spochybnili článok z pluska.sk. Podarilo sa nám vyvrátiť správu. Dôležité je si ale uvedomiť, že ide o náznaky, že niečo nie je v poriadku s článkom, čo automaticky neznamená, že informácia je nepravdivá. Je to skorej informácia pre nás, že by sme sa mali kriticky pozrieť na správu a snažiť sa zistiť si o danej informácii viac podrobností.

Tiež verím, že ak by sme si ešte raz prešli článok, nájdeme ďalšie náznaky, ktoré by mohli spochybniť článok.

No a čo vieme spraviť, my občania, keď natrafíme na nepresnú alebo klamlivú informáciu?

  • V tomto prípade budeme kontaktovať portál pluska.sk – majú totižto tú možnosť doplniť/zmeniť informáciu na ich web-e. Má to tú výhodu, že ak sa článok zdieľal, napríklad cez facebook, tak sa čitatelia a ich kamaráti vedia dopracovať k upravenej správe.

  • Môžeme upozorniť okolie na nepresnú informáciu.
  • Môžeme napísať podobný článok pre skautov
  • Atď.

A teda.. Milá skautka, milý skaut – o svoj vreckový nožík sa zatiaľ báť nemusíš. A aby to tak ostalo, povedz svojím blízkym nech idú 25. mája 2019 voliť do EÚ parlamentu. Je dôležité, aby nás reprezentovali politici, ktorí sa nás budú zastávať.

ZDIEĽAŤ