Tipy na táborové hry na pozadie

Program
410
Foto: Roman Kortiš

Etapová hra, služby v kuchyni, stavanie táboráku, varenie jedla na ohni, noci pod hviezdami, výlety do okolia, partia kamarátov, nezabudnuteľné zážitky a veľa smiechu. To všetko a ešte viac nám prinášajú skautské tábory. Či už sme ostrieľaní dlhoroční skauti alebo nováčikovia, tábor nás vždy naučí niečo nové do života. Častokrát sa to deje s naším vedomím a vieme, aké konkrétne zručnosti si v daný moment osvojujeme, ale mnohokrát sa to deje práve bez nášho vedomia. Vtedy sa učíme formou hry, ktorá je pre nás neoddeliteľnou súčasťou našich skautských životov.

Častokrát sa môže stať, že hráme hru v hre, pričom tieto dve hry môže spájať rovnaký symbolický rámec, téma alebo spolu nijako nesúvisia. Vtedy hovoríme o tzv. hre na pozadí, ktoré väčšinou prebiehajú počas bežného táborového dňa, výpravy, puťáku alebo aj počas celého roka.

Zložitosť týchto hier môže byť od jednoduchej drobničky až po náročnú aktivitu. Tipy na hry na pozadí:

  1. Lyžičkový vrah – Hra, v ktorej má každý účastník meno niekoho iného na papieriku, ktorému musí prejsť lyžičkou po krku. Ak bol vrah úspešný, dostane papierik svojej obete a pokračuje na ďalšiu.
  2. Kto má čiernu ovečku – Putovná ovečka prechádzajúca z jedného miesta jedného vlastníka na miesto iného vlastníka (napr. spacák, posteľ, karimatka, ešus a pod.). Cieľom je nemať na konci dňa ovečku na svojich veciach.
  3. ÁNO/NIE deň – Každý účastník dostane niekoľko kusov zápaliek (alebo hocičoho iného) a ak odpovie na niekoho otázku slovami ÁNO alebo NIE, tak mu jednu zápalku musí dať.
  4. Deň s vajíčkom – Každý dostane jedno vajíčko, o ktoré sa musí postarať tak, aby došlo bez ujmy naspäť do tábora/domov. Hra sa dá hrať aj počas roka medzi družinovkami, kedy sa členovia musia o vajíčko starať a fotiť ho pri „bežných denných činnostiach“.
  5. Štipcovaná – Každý dostane niekoľko štipcov, ktoré musí na niekoho pripnúť bez jeho vedomia.
predsedníčka Programovej rady Slovenského skautingu
ZDIEĽAŤ