Dlhoočakávaný program pre roverov je konečne tu!

  Program, Rovering
729
Foto: Vladislav Kakody

Program ponúkaný pre roverov a roverky sa konečne dočkal niekoľko rokov pripravovanej príručky stupňov napredovania. Jej vydaním je kompletne spracovaná programová ponuka pre štyri najpočetnejšie vekové kategórie v Slovenskom skautingu.

Po dlhých a náročných kľukatých cestách konečne uzrela svetlo sveta dlhoočakávaná príručka stupňov napredovania pre roverov a roverky – Roverský svet. Vydanie tejto príručky bol posledný krok ku komplet spracovanej programovej ponuke pre roverov, ktorá tak dlho chýbala. Jej tvorba siaha až do roku 2018, kedy bolo možné plniť roverskú výzvu #roveri100, ktorá bola aj inšpiráciou pre vznik tejto príručky.

Z príručky Roverský svet

Ako funguje Roverský svet?

Na rozdiel od Rangerského horizontu, ktorý obsahuje konkrétne témy a ciele, v ktorých sa rangeri a rangerky majú rozvíjať, je Roverský svet postavený na úplnej slobode jednotlivca. Je o stanovení a dosahovaní vlastných cieľov, ktoré vedú k napĺňaniu roverského hesla Slúžim!

Z príručky Roverský svet

Čo obsahuje Roverský svet?

Na 176 stranách čitatelia nájdu okrem spomenutého systému nastavovania a vyhodnocovania cieľov aj príbeh roveringu vo svete a v Slovenskom skautingu, opis fungovania roverov a roveriek, detailne opísanú programovú ponuku pre roverskú vekovú kategóriu, inšpirácie z oblasti vzdelávania a zahraničia, vysvetlenú tému bezpečnosti v skautingu, spracované témy záujmov roverov a roveriek a tiež pohľad do budúcnosti – program pre dospelých skautov a skautky. Príručka Roverský svet môže zaujať nielen obsahom, ale aj svojím netypickým formátom či kreatívnym grafickým spracovaním.

Z príručky Roverský svet

Jedna, dva, tri…

Ak by sme Roverský svet chceli vidieť v číslach, vyzeralo by to takto:

  • Jedna príručka, v ktorej sa nachádza všetko, čo je potrebné vedieť k naplneniu svojho roverského sveta. Jedno slovo roverského hesla Slúžim!, ktoré je jej ústredným motívom.
  • Dva roky plnenia príručky. Prečo? Lebo jeden je málo a tri sú veľa na to, aby bol rover stále motivovaný, aby to bola výzva a aby osobne napredoval. Dva skúšobné mesiace, počas ktorých je možné vyskúšať si celý proces plnenia. Dve časti nášivky Roverského sveta. 
  • Tri možnosti služby – sebe, druhým, Bohu, ktorým sa počas plnenia Roverského sveta venujeme a v ktorých si nastavujeme osobné ciele.
  • Štyri kroky vedúce k úspešnému ukončeniu Roverského sveta – skúšobná doba, rozhodnutie, napĺňanie cieľov, zhodnotenie.
  • Päť rokov pripravovania príručky do podoby, v ktorej ju môžeme vidieť dnes.
Produkty z edície Roverský svet nájdete v našom Scoutshope.

Príručku Roverský svet si môžete zakúpiť v skautskom obchode scoutshop.sk/rs.

Plnenie Roverského sveta

Roverský svet je postavený na stanovení a plnení individuálnych cieľov. Avšak ak ste partia roverov, ktorá by chcela pracovať na nejakom spoločnom projekte pre svoje okolie, môžete mať v rámci Roverského sveta tento cieľ spoločný. V takomto prípade je ale potrebné, aby si každý rover/roverka stanovil individuálne ciele, ktorým sa v rámci projektu bude venovať. Jednoducho povedané, aby priložil ruku k dielu rovným dielom, nezviezol sa iba so skupinou a niečo sa aj naučil.

Z príručky Roverský svet

Roverský svet sa dá plniť, či už ste doma vo svojom rodnom meste, na internáte školy v meste na druhej strane krajiny alebo v zahraničí alebo ste sa rozhodli odísť na druhý koniec sveta a objavovať nepoznané dobrodružstvá. Je koncipovaný tak, aby ho mohol úspešne splniť 19- aj 24-ročný rover. Ba dokonca aj dospelí skauti a skautky. Veď aj v dospelosti sa potrebujeme rozvíjať, mať ciele a zmysluplné aktivity.

Z príručky Roverský svet

Nášivka

Nášivka Roverského sveta má okrúhly tvar. Je zložená z dvoch častí: lem kruhu a výplň kruhu. Lem kruhu je červený a nachádza sa na ňom roverské heslo Slúžim! a vetvičky vavrínu ako symbol úspechu. Jedna známa fráza znie: „Nezaspať na vavrínoch.“ Preto nám na tejto nášivke pripomínajú aj to, aby sme sa nenechali uniesť úspechmi a naďalej na sebe pracovali.

Výplň kruhu je béžová s hnedou hore rozdvojenou pútnickou palicou, ktorá symbolizuje neustále rozhodovanie a vydávanie sa na rôzne životné cesty aj po ukončení Roverského sveta.

Na začiatku plnenia Roverského sveta si na pravé vrecko skautskej rovnošaty roveri našívajú lem kruhu. Po úspešnom ukončení, t. j. po dvoch rokoch, si našívajú výplň kruhu.

Takto vyzerá nová nášivka Roverského sveta.
predsedníčka Programovej rady Slovenského skautingu
ZDIEĽAŤ