Akcie v roku 2024

  Akcia, Program
2296
Foto: Pavol Ondrej

Rok 2024 so sebou prinesie veľký výber národných akcií Slovenského skautingu. Niektoré sa opakujú pravidelne každým rokom, niektoré sa uskutočnili zatiaľ iba raz a pilotné ročníky niektorých sa ešte len uskutočnia. Vyber si kalendár a poznač si tie, ktoré ťa zaujímajú, aby si žiadnu nezmeškal.

Svetový deň zamyslenia

22. 2.

World thinking day (WTD) – Svetový deň zamyslenia je dňom medzinárodného priateľstva. Každý rok 22. februára vodkyne a skautky oslavujú skautské hnutie a spoločne sa spájajú pri zábave, dozvedaní sa o globálnych problémoch, ktoré ovplyvňujú ich lokálne komunity, ale tiež pri podnikaní krokov v rámci ich riešenia.

Deň zamyslenia oslavujeme každoročne už od roku 1926. Myšlienka na založenie tohto sviatku vznikla na 4. svetovej skautskej konferencii WAGGGS, kde sa dievčatá z rôznych kútov sveta dohodli, že by mal existovať špeciálny deň, kedy by si na seba navzájom spomenuli a vyjadrili si svoju vďaku a uznanie.

Viac informácií sa dozvieš v tomto článku, kde si môžeš stiahnuť aj aktivitový balíček.

Duchovná akcia KORUNA

jar

Víkendová akcia určená pre skautských vodcov plná interaktívnych a skautských aktivít. Jej hlavnou témou je zameranie na identitu vodcu, čo odovzdáva svojim členom a to, že byť skautom je viac, ako robiť skauting.

Keď hľadáme v slovníku, nájdeme, že koruna je ozdoba hlavy ako odznak panovníckej hodnosti. Ako vodca si kráľom. Ostaň verný svojej korune. Kraľuješ sám nad sebou, ale tiež nad svojím oddielom. V slovníku sa píše tiež, že koruna je časť stromu utvorená vetvami. Ak sa pevne a hlboko zakoreníš, koruna tvojho života i tvojich diel bude košatá. Koruna je tiež základná peňažná jednotka. Život skautského vodcu stojí veľa síl. Neboj sa rozdávať koruny, stonásobne sa ti to vráti. Pozývame ťa na KORUNU, zastaviť sa, poznať svoju hodnotu, ísť do hĺbky a nebáť sa dávať.

iSCOUT

2. 3.

iSCOUT je medzinárodná internetová skautská hra určená pre starších skautov, plná tímovej práce, hier, kreatívnych úloh a hlavolamov. Tvoj tím pohne nielen rozumom, ale aj kosťami.

Mladí srdce komunity

marec – máj

Skautský inštitút na Slovensku pripravuje cyklus 5 podujatí, ktoré sa tematicky venujú témam, ako aj mladí ľudia môžu malými postupnými krokmi prinášať pozitívne zmeny do svojho okolia, do svojich komunít. Dozvieš sa viac o výzvach a potrebe aktívneho občianstva a budeš sa môcť inšpirovať úspešnými komunitnými projektami. Okrem toho ti pomôžeme identifikovať problémy a potreby tvojich komunít a hľadať nápady na ich riešenia. Pre viac info sleduj:

Podujatia môžeš sledovať na facebooku alebo instagrame Skautského inštitútu.

Kurz Rozhľadňa: Komunita a klíma

22. – 24. 3.

Kurz je zameraný na tvorbu komunitných projektov. Je určený najmä pre rangerov a roverov 15+. Účastníci kurzu sa naučia základy environmentálnych problémov a klimatických zmien, porozumejú významu zapojenia do komunity a občianskej angažovanosti, spoznajú prostriedky a postupy na prípravu a úspešnú realizáciu projektov zapojenia do komunity a tieto poznatky budú vedieť využiť pri príprave vlastného komunitného projektu.

Počet účastníkov: 20

Miesto: Skautský dom v Banská Štiavnica

Prihlásiť sa môžeš cez tento formulár.

Kurzy+

 • Skaut+ – zameraný na program pre skautov 3. – 5.5. viac info aj s prihláškou v tomto článku
 • Vĺča+ – zameraný na program pre vĺčatá 26. – 28.4. viac info aj s prihláškou v tomto článku

Kurzy+ sú určené pre dlhoročných vodcov, ale aj nováčikov, ktorí potrebujú nabrať inšpirácie pre prácu s vĺčatami, včielkami a skautami. Počas zábavných workshopov, akčných blokov či interaktívnych prednášok sa účastníci dozvedia veľa nového, naučia sa, ako pracovať s programovou ponukou pre tieto vekové kategórie a môžu zdieľať aj svoje nápady a skúsenosti.

Dni vĺčat a včielok

5. – 7.4.

Dni vĺčat a včielok je akcia určená pre 150 vĺčat a včielok vo veku 7 – 10 rokov a ich radcov. Jej cieľom je učiť deti pracovať v tíme aj s novými neznámymi ľuďmi, zažiť prvý kontakt s medzizborovým skautingom a výmena skúseností medzi radcami.

Viac informácií sa dozvieš v tomto článku

Prihlášku môžeš vyplniť TU.

Mentoringový kurz

28.-30.jún

Mentoringový kurz vytvára podporu pre skautských lídrov, vodcov či členov zborových, oblastných rád a vzdelávacích tímov. Je zameraný na prácu s mládežou a podporovanie ich rozvoja osobnosti či zvládanie ťažkých situácií. Na kurze získajú účastníci vedomosti a zručnosti, vďaka ktorým budú môcť viesť a mentorovať mladších či menej skúsenejších skautov na ich ceste.

Družina roka

prihlasovanie – 1. 4. – 28. 4.
1. online kolo – 15. 4. – 28. 4.
2. online kolo – 29. 4. – 12. 5.
3. online kolo – 13. 5. – 26. 5.
To do list – 15.4. – 26.5.
finále – 14. 6. – 16. 6.

Družina roka je celoslovenská medzidružinová súťaž Slovenského skautingu, do ktorej sa môžu zapojiť skautské družiny v počte členov 5 až 7 vo veku 11 až 15 rokov. Je určená pre družiny, ktoré sa neboja náročných úloh, extrémnych výziev po fyzickej aj psychickej stránke. Nie sila a rozum jednotlivca je kľúčom k úspechu, ale tímový duch a odhodlanie stať sa najlepšími.

Ako písať projekty

máj/jún

Západoslovenská a Bratislavská skautská oblasť spolupracujú na kurze písania projektov, ktorý ti pomôže ako svoj nápad napísať do lákavého projektu. Ako bonus dostaneš tipy na to, kde a ako hľadať na projekt finančnú a materiálnu podporu. 

Pre viac info sleduj sociálne siete ZSSO a BSO.

Intercamp

17. – 20. 5.

Intercamp je najkratšia a cenovo najdostupnejšia zahraničná akcia, ktorá sa koná už od roku 1967 každoročne na Turíce (t. j. 50 dní po Veľkej noci). InterCamp je určený predovšetkým pre mladších skautov (od 11 do 17 rokov), ktorí sa so zahraničným skautingom zatiaľ iba zoznamujú. Starší (18+) sa môžu prihlásiť ako členovia medzinárodného servisného tímu (IST) alebo ako vedúci patrol.

Roverway

22. 7. – 1. 8.

Roverway je akcia organizovaná rovermi pre roverov, v našom prípade aj pre starších rangerov. Roverway sa plánuje na úrovni Európskeho regiónu WOSM a WAGGGS a je určený pre účastníkov od 16 do 22 rokov, teda narodených od 1. 8. 2001 do 22. 7. 2008. 

pAk budeš mať v čase akcie 23 rokov alebo viac, môžeš sa prihlásiť jedine ako IST (International Service Team – medzinárodný servisný tím) a pomáhať na mieste s organizáciou podujatia, pričom aj pre IST zvykne byť pripravený nejaký špeciálny program a v čase voľna sa môžu zapojiť aj do mnohých aktivít pre účastníkov.

CEJ 2024

2. – 9. 8.

Akcia určená pre účastníkov vo veku 14 – 18 rokov pod vedením dospelého vedúceho patroly. Medzinárodné podujatie sa po dlhšej dobe opäť vracia na Slovensko. Skauti z celého sveta, pestrý program, nezabudnuteľné momenty v lone slovenskej prírody a omnoho viac To všetko už v auguste na Stredoeurópskom Jamboree 2024 v Mošovciach.          

Roverhood

 1. – 7. 9.

Roverhood je akcia určená pre mladých ľudí, starších ako 18 rokov zameraná na motiváciu, zážitok, vzdelávanie, zdieľanie skúseností a networking s rovesníkmi.

Radcovské fórum

12. – 15. 9.

Radcovské fórum je akcia určená pre 100 radcov z celého Slovenska vo veku 14 až 17 rokov. Každoročne sa koná počas 4 dní na začiatku školského roka. Najväčšia slovenská akcia v sebe skrýva množstvo zážitkov, inšpirácií a workshopov.

Týždeň za mier

16. – 22. 9.

21. septembra si pripomíname Medzinárodný deň mieru. Spolu s týmto dňom je spojený celý týždeň – Týždeň za mier.

Týždeň  spoločenstva

7. – 13. 10.

Už niekoľko rokov skautky na celom svete slávia Týždeň spoločenstva, ktorý pripravuje ICCG (International Catholic Conference of Guiding). Nenechaj si ujsť túto príležitosť na stíšenie, zamyslenie, no aj na konkrétne skutky v spojení s medzinárodným spoločenstvom skautiek!

Sympózium

4. – 6. 10.

Sympózium je vzdelávacie podujatie, ktorého cieľom je formou konferencie prinášať do sveta skautingu aktuálne témy a zároveň prepájať dospelých dobrovoľníkov a lídrov organizácie s odborníkmi z praxe.

Cassiopeia špeciál

22. – 24. 11.

Motivačný kurz Cassiopeia špeciál je určený pre všetkých, ktorí sa venujú včielkam a vĺčatám a sami sa chcú zabaviť, načerpať nové inšpirácie a zdokonaliť v tvorbe programu. 

Betlehemské svetlo

december

Každoročné odpálenie Betlehemského svetielka odkazuje tiché prianie, aby sa pokoj a mier šírili v ľudských srdciach presne tak, ako sa od človeka k človeku šíri plameň Betlehemského svetla.

Vzdelávacie podujatia

Cassiopeia

27. – 29. 9.

Venuješ sa vedeniu včielok a vĺčat a chýba ti informácia ako na to? Tak neváhaj a príď na kurz Cassiopeia, dozvieš sa veľa užitočných informácií o vzdelávacom programe pre včielky a vĺčatá aj o tipoch ako na to.

LRŠ Polaris

Prebudenie: 15. – 17. 3.

Zapálenie: 10. – 12. 5.

Formovanie: 12. – 17. 8.

Rozžiarenie: 11. -13. 10.

Poslaním LRŠ Polaris je prebudiť túžbu po odhodlaní pracovať na sebe a rozžiariť sa pre ostatných. Ochotne chceme podať pomocnú ruku mladým ľuďom a vziať ich na cestu poznávania seba a svojich schopností, hľadania hodnôt a čerpania inšpirácie. Naučiť pozerať sa na seba ako na projekt, a teda pristupovať k sebe ako k druhým, kde hľadáme a spoznávame seba ako dielo. Chceme, aby naši absolventi vedeli, čo to znamená, dobre si vybrať. Vyberať, čo obzvlášť v tejto rýchlej dobe prijímajú, čo ich ovplyvňuje a kam kráčajú. Aby tak na konci cesty sami vstúpili do skautského a osobného sveta a vytrvalo kráčali ako lídri s hodnotami, víziou viesť mladých ľudí po správnej ceste a byť spoľahlivou oporou pre oddiel.

LRŠ Vulkán

Prihlasovanie 8. 2. – 8. 3.

Záchvev 4. 4. – 7. 4.

Strach 7. 6. – 9. 6.

Zemetrasenie 18. 8. – 23. 8.

Tefra 18. 10. – 20. 10.

Vulkán je lídersko-rangerská škola v Slovenskom skautingu, ktorá vznikla na sklonku leta roku 2016. Je to vzdelávací kurz určený pre mladých ľudí, ktorí sú odhodlaní vydať sa na žhavú cestu plnú prekvapení a silných momentov, hľadajú inšpiráciu, majú chuť sa aktívne zapájať do života oddielu a priniesť mu nový záchvev do programu. Sú odhodlaní vychŕliť zo seba maximum, neboja sa spoznať a rozvíjať svoju osobnosť a stať sa tak slobodným, motivujúcim a nasledovaniahodným lídrom.

LRŠ Equilibrium

Múdrosť 5. – 7. 4.

Krása 10. – 12. 5.

Sila 15. – 20. 8.

Láska 4. – 6. 10.

Predstav si auto. Muža, ktorý k nemu kráča a v ruke sa pohráva s kľúčmi. Sadá si doň, kľúč vloží do štartéra. Otočí.

Všetky mechanizmy spoja svoje sily a motor naskočí! Motor si pradie a auto je pripravené pod taktovkou šoféra ísť tým správnym smerom či už po diaľnici, alebo aj po rozbitých slovenských cestách. Oddiel je ako toto auto. Vodca je šofér. Vodca má ten správny kľúč, know-how, na to, aby dostal oddiel do pohybu. A čo je teda mechanizmom, motorom, ktorý sa aktivizuje po správnej dávke paliva a iskry?

Sú to naši mladí roveri – rangeri, bez ktorých by auto mohlo ostať akurát tak pekne zaparkované! Sú to skauti a skautky po radcovských kurzoch, ktorí dozrievajú možno na lesnú školu, na ďalší level ich napredovania. No čo robiť, aby sme im v tom dozrievaní pomohli, aby v domnienke rastu neostali predsa stáť na jednom mieste? Ponúkame zopár litrov skautského paliva vo forme Líderskej rangerskej školy – Equilibrium!

LRŠ Stromorast

 1. víkend ZEM 18. – 21. 4.
 2. víkend VODA 27. – 30. 6. 
 3. víkend OHEŇ 28. 8. – 1. 9. 
 4. víkend VZDUCH 25. – 27. 10. 

Lídersko-rangerská škola Stromorast pre účastníkov vo veku 15 – 19 rokov. Mladých lídrov pripravuje na vedenie oddielu.

VLŠ SELŠ

Suchár 12. – 14. 4.

Snežienka 17. – 19. 5.

Rybolov 15. – 25. 8.

Zrenie 11. – 13. 10.

SELŠ je vzdelávacia inštitúcia Slovenského skautingu. Školíme skautov, ktorí majú ambíciu viesť skautský oddiel alebo sa aktívne podieľať na manažovaní skautingu vo svojom meste. Počas ročného kurzu odovzdávame účastníkom potrebné know-how z oblasti leadershipu, psychológie, pedagogiky, budovania tímu či PR a komunikácie. Po absolvovaní záverečnej skúšky a zrealizovaní vodcovského projektu získajú naši absolventi vodcovský dekrét a tiež certifikát akreditovaného kurzu.

VLŠ Planéta

Sírius 25. 4. – 28. 4.

Južný kríž 17. 8. – 30. 8.

Univerzum 29. 11. – 1. 12.

Vodcovská lesná škola Planéta vytvára priestor práve pre Teba. Snažíme sa ju robiť podľa aktuálnych trendov, ale aj s veľkým dôrazom na korene a históriu. Pri každom tvojom kroku na Planéte sme tu pre Teba, partnerský prístup medzi členmi tímu a účastníkmi je pre nás samozrejmosťou. Inakosť nás nerozdeľuje, ale spája a na tomto princípe budujeme naše spoločenstvo. Vieme, že každý z nás je rozdielny, preto sa snažíme vytvoriť možnosti na rast každého z nás. Ak si katolík, zúčastníš sa svätých omší alebo ranných zamyslení. Ak Tvoja duchovná cesta vedie iným smerom, sme pripravení vykročiť na ňu s Tebou. Duchovno v skautingu neberieme na ľahkú váhu. Počas Síriusu zažiješ jednu zo svojich najjasnejších chvíľ. Na predĺženom Južnom kríži môžeš načerpať nové inšpirácie aj vďaka návštevám prednášajúcich, ktorí sú odborníci v téme. Stretneš aj mnohé ďalšie osobnosti ako napríklad strieborných vlkov alebo členov náčelníctva, za ktorými by si inak musel cestovať stovky kilometrov, aby si sa s nimi mohol porozprávať. Zažiješ táborák ako z čias Československého junáka a pojem oltárny oheň dostane nový význam. Samozrejme, budeš mať priestor na to, aby si do svojho ročníka vložil aj niečo zo seba. Univerzum nie je len o skúškach a ani zďaleka neukončí Tvoju púť na Planéte, práve naopak. Veríme, že prijmeš naše každoročné pozvanie na Planétu aj po ukončení Tvojho ročníka a zažiješ s nami mnoho ďalších príjemných chvíľ.

Vodnoskautské kurzy

Kapitánska lesná škola

 • Nalodenie: 21. – 24. 03. 2024
 • Dril: 06. – 09. 06. 2024
 • Plavba: 13. 08. – 18. 08. 2024
 • Vylodenie: 11. – 13. 10. 2024

Úlohou Kapitánskej lesnej školy (KLŠ) je pripraviť skautských vodcov na vedenie oddielu s vodným programom a naučiť ich aplikovať výchovný program Slovenského skautingu (SLSK) v podmienkach oddielu vodných skautov. Je to tretí a najvyšší stupeň hodnostného vzdelávania vodných skautov. Kurz je určený výlučne pre držiteľov vodcovských dekrétov, keďže sa jedná o špecializačnú nadstavbu pre vodcov. V rámci KLŠ účastník (kadet) získava špecifické informácie a praktické zručnosti v oblasti tvorby bezpečného a atraktívneho vodného programu pre deti a mládež. Tak ako všetky vodnoskautské kurzy, aj tento je určený všetkým skautom – rovnako vodným aj nevodným (“suchozemským”). Viac sa vieš dočítať TU.

Dôstojnícky kurz / Líderská rangerská škola 

 • Nalodenie: 21. – 24. 03. 2024
 • Dril: 06. – 09. 06. 2024
 • Plavba: 13. 08. – 18. 08. 2024
 • Vylodenie: 11. – 13. 10. 2024

Dôstojnícky kurz (DK) je vodnoskautskou nadstavbou líderskej rangerskej školy (LRŠ) s integrovaným vodnoskautským vzdelávaním a vodáckym tréningom, organizovaný Námornou akadémiou vodných skautov (NAVS). Je určený vodným aj peším (“suchozemským”) skautom so záujmom o rozvoj vodnoskautského programu v domácom oddiele. Dôstojnícky kurz bol uvedený do ponuky NAVS v roku 2011 a v tom čase bol prvým vzdelávacím podujatím určeným mladým roverom (dnes rangerom) svojho druhu v prostredí Slovenského skautingu (SLSK). Viac informácii nájdeš TU.

Kormidelnícky kurz / Radcovský kurz

(viac informácií nájdeš tu)

 • Nalodenie: 21. – 24. 03. 2024
 • Plavba: 13.8. – 18.8.2024
 • Vylodenie: 11. – 13.10.2024

Kormidelnícky kurz (KK) je vodnoskautskou nadstavbou tradičného radcovského kurzu (RK), s celonárodnou pôsobnosťou, ktorý má v Slovenskom skautingu už niekoľkoročnú tradíciu a prestíž. Kurz je určený všetkým vodychtivým skautom bez rozdielu farby rovnošaty – čiže vodným aj peším. KK má za cieľ vychovať rozhľadených a zodpovedných kormidelníkov posádok (radcov družín) vo veku 14 rokov a viac. Viac informácii nájdeš TU.

Univerzálna prihláška pre všetky tri vodnoskautské kurzy sa ti otvorí po kliknutí na tento odkaz. Prihlasovanie bude ukončené o polnoci dňa 31. januára 2024.

predsedníčka Programovej rady Slovenského skautingu
ZDIEĽAŤ