Svet skautingu si ho získal a už nepustil

  Program, Rozhovor
548

Ocenenie Orlí skaut je najvyšší stupeň, ktorý môže skaut v rámci programovej ponuky dosiahnuť. Hovorí veľa o charaktere a pevnej vôli toho, kto tento stupeň splnil. Preto sme sa rozhodli pridať na náš web rozhovory so skautmi, ktorí toto ocenenie získali.

32. Orlí skaut

Meno a prezývka: Tomáš „Šmolko“ Kolesár
Zbor: 75. zbor o.b. Jána Vojtaššáka Spišská Nová Ves
Oddiel: 1. Oddiel Skautov Chaosáci
Koľko rokov skautuješ: Už to bude 10 no

Obľúbená hra: God of War a Elden Ring 😉

Kedy a ako si sa dostal k skautingu? Aké boli tvoje začiatky?

Ako malý som čítaval dookola rodinnú knižnicu, ktorá pozostávala z Foglaroviek, Verneoviek, Setonoviek a kníh Jacka Londona. Pamätám si, že som vstával okolo šiestej ráno, aby som pred školou stihol prežiť aspoň kúsok z tých neuveriteľných príbehov a po škole takoj do lesa, no a keď som od bratranca zistil, že svet podobný tým v knihách existuje, tak si ma skauting získal a už nepustil.

Čo aktuálne robíš vo svojom oddiele, zbore, oblasti?

Aktuálne som vodcom oddielu a nič viac by som si ani priať nemohol. Je to skvelé. A sem-tam namontujem nové žalúzie, vymaľujem steny v klubke alebo robím zborovému vodcovi šoféra. Čus Brunko. 😘

Kedy si sa rozhodol, že sa chceš stať ďalším Orlím skautom?

Naša stará oddielová rada sa rozhodla vytlačiť podmienky na zadnú stranu nováčikovskej skúšky a keď som to asi po pol roku skautovania uvidel, bol som taký že: „Hmmm, to by šlo.“ Ale to ozajstné rozhodnutie prišlo až o pár rokov neskôr.

Ako dlho ti trvalo splnenie podmienok na získanie tohto programového ocenenia?

V podstate celú dobu môjho skautského života. Vždy to šlo po malých krokoch, ale posledné tri roky boli intenzívnejšie. Či už vďaka Rangerskému horizontu alebo mojej väčšej realizácii v skautingu ako takom.

Čo bolo pre teba ľahké a čo naopak ťažké pri zdolávaní jednotlivých úloh?

Spočiatku som ako najťažšiu vec vnímal úlohy, ktoré sa musia plniť s družinou/oddielom, ale neskôr to boli práveže tie najkrajšie chvíle a najľahšie úlohy, pretože ak sa niekto rozhodne plniť nejakú odborku alebo napredovanie, má to pozitívny efekt aj na jeho družinu alebo oddiel. Už len keď som robil spomínané odborky, nemusel som vymýšľať družinovku a zároveň ma členovia hecovali v tom pokračovať. Dokonca mi párkrát aj niektoré úlohy pre jednotlivca navrhli robiť spoločne. Za to som im doteraz srdečne vďačný a bez nich by to nešlo.

Bol moment, kedy si oľutoval, že si sa rozhodol plniť Orlieho skauta?

Samotného Orlieho skauta ako takého nie, pretože mi toho dal naozaj veľa. No najťažšia skúška bol moment, keď som už ako oddielový vodca žiadal oddielovú radu o Rytierske stužky. Je to veľmi subjektívna výzva a sám viem, že ich vtedy môj charakter nebol hoden. Musel som si priznať, že som ich žiadal hlavne preto, lebo to bolo to posledné, čo mi chýbalo. Tak som tu žiadosť odvolal, ale po čase mi chalani pár dní pred dvadsiatkou napochodovali ako prekvapko do izby a udelili mi ich zatiaľ čo ja som ležal v posteli chorý jak pes. 

Jednou z podmienok je aj získať 5 odboriek: Občan, Táborník, Kultúra, Prvá pomoc a Ochranca prírody. Ktorá ti toho najviac dala a prečo?

Rozhodne občan. Bola to moja úplne prvá odborka ešte v dobe prezidentských volieb 2014, ktoré sme všetci v mojom okolí sledovali a ako družina sme dokázali urobiť skvelú simuláciu, keď dvaja ľudia kandidovali na „prezidenta“, pričom mali svoj PR tím, hovorcov, chodili do „diskusií“ a pod.

Aká bola najúsmevnejšia/najzábavnejšia situácia z plnenia Skautského chodníka a odboriek?

K tomuto by som sa asi nemal priznávať, ale to, ako som bol schopný domotať slová Skautskej Hymny behom skladania nováčikovskej skúšky, vykúzlilo mojim starším skautským bratom rôzne grimasy, ktoré ma doteraz prenasledujú vždy, keď zatvorím oči.

Čo bolo pre teba z Rangerského horizontu najzaujímavejšie? Ktorú časť by si si rád zopakoval?

Celá myšlienka rangerského horizontu a jej prevedenie je za mňa ten najlepší bod skautského programu. Toto som musel povedať. A jeho najlepšia časť pre mňa bola Expedícia 1, ktorú som šiel po stopách expedície „POMERENKE“ z knihy Júliusa Satinského, pričom som sa snažil ísť presne rovnako ako oni. Čítať si večer jeho zápisky o mieste, na ktorom práve spím, bolo magické. Rozhodne by som si dal ešte nejakú ďalšiu. Asi otvorím tú knihu na náhodnej strane a nechám sa viesť.

Ktoré zameranie projektu (enviro, skautský, komunitný) si si vybral v Rangerskom horizonte? Prečo?

Môj projekt mal skautské zameranie aj keď trochu netradičné. Miestami behom lockdownov mi bolo hlúpe čakať od členov mojej družiny, že po škole ešte budú vládať mať online družinovku a tak som im naprogramoval do mobilov modrý život ako aplikáciu. Stážoval som vtedy vo firme, ktorá robila niečo podobné a môj vtedajší šéf mi bol veľmi nápomocný. Mal som neskôr ambíciu s tým urobiť niečo viac, ale nemal som ani zďaleka toľko času, koľko by bolo vhodné. Snáď niekedy v budúcnosti.

Teraz si už Orlí skaut. Máš nejaké zaujímavé postrehy z toho, ako ťa vníma okolie?

Jasneeeeee. Včera mi písal Paťo (Rytmus), že by chcel dať spoluprácu a Adela s Danom Danglom ma chcú do 2na1.

Kto ti bol najväčšou oporou počas plnenia Orlieho skauta?

Stolička (toto nie je meno žiadneho skauta) a Kaľo (toto už hej). S ním sme sa hecovali navzájom a obaja úspešne.

Chcel by si niečo odkázať ostatným Orlím skautom a skautkám?

Ste skvelí a pozývam na kofolu, ak sa niekedy s niekým z Vás stretnem. 😊

Túto výzvu si už splnil. Máš nejakú novú skautskú alebo životnú výzvu, za ktorou chceš ísť?

V skautingu sa zatiaľ obzerám čo ďalej. Možno sa niečo ukáže, no nateraz chcem svoj čas venovať najmä oddielu a zboru. Aj keď zorganizovať nejaký LARP pre zopár desiatok skautov by mi tiež nebolo proti srsti.

Na ktorý skautský zážitok najradšej spomínaš?

Mám ich veľmi veľa. Veď ktorý skaut/skautka nie? Ale z tých čerstvejších je to pravdepodobne 30. skautingu v Spišskej, ktorú sme oslavovali minulého roku a kde sa stretlo viacero generácií nášho zboru. Bola to nová a zaujímavá skúsenosť vidieť ľudí, ktorí aktívne skautovali pred nami a počúvať ich, ako to oni vnímali a aké to vlastne celé vtedy bolo.

Aké skúsenosti si získal pri plnení Orlieho skauta?

Hlavne to, ako zorganizovať samého seba. Vtedy všetko lepšie funguje. No a jasneže aj lietanie. Stačí sa len hodiť o zem a netrafiť ju. 🤪

Čo by si odkázal mladším skautom a skautkám, ktorí uvažujú o dosiahnutí Orlieho skauta?

Určite do toho choďte! Nie je to až také ťažké, ako sa zdá, dá vám to veľa a zveľadí to aj oblasti, pri ktorých by ste to nečakali.

ZDIEĽAŤ