Orlia skautka Muffin si splnila svoj tajný sen

  Program, Rozhovor
653

Ocenenie Orlí skaut je najvyšší stupeň, ktorý môže skaut v rámci programovej ponuky dosiahnuť. Hovorí veľa o charaktere a pevnej vôli toho, kto tento stupeň splnil. Preto sme sa rozhodli pridať na náš web rozhovory so skautmi, ktorí toto ocenenie získali.

33. Orlia skautka

Meno a prezývka: Petra Rubaninská – Muffin
Zbor: 80. zbor Ginko Piešťany
Oddiel: 2. oddiel skautiek Čunkšipi čokan
Koľko rokov skautuješ: 10

Obľúbená hra: žmurkaná

Kedy a ako si sa dostala k skautingu? Aké boli tvoje začiatky?

K skautingu som sa dostala vďaka môjmu staršiemu bratrancovi, ktorý už nejakú tú dobu skautoval. Práve jeho príbehy a zážitky, o ktorých rozprával, ma presvedčili, že aj ja sa chcem raz stať skautkou.

Čo aktuálne robíš vo svojom oddiele, zbore, oblasti?

V zbore som aktuálne oddielovou vedúcou 2. oddielu skautiek Čunkšipi čokan, zástupkyňou táborového vodcu a radkyňou družine Surikát. Na oblastnej úrovni som členkou radcovského tímu SPORK a najnovšie som aj členkou tímu Družiny roka.

Kedy si sa rozhodla, že sa chceš stať ďalším Orlím skautom?

Asi od momentu, keď som sa prvýkrát dozvedela, že niečo ako Orlí skaut existuje. Najprv to bol tajný sen, o ktorom skoro nikto nevedel, nevidela som totižto jeho dosiahnutie zo začiatku veľmi reálne, a tak som mu nevenovala pozornosť. Až postupom času, ako mi začali pribúdať na skautskej košeli odborky a stupne napredovania, som nabrala odvahu a z môjho tajného sna sa stala realita.

Ako dlho ti trvalo splnenie podmienok na získanie tohto programového ocenenia?

Približne 4 až 5 rokov.

Čo bolo pre teba ľahké a čo naopak ťažké pri zdolávaní jednotlivých úloh?

Medzi najľahšie by som zaradila jednorazové úlohy pre jednotlivca. Najťažšie boli pre mňa dlhodobé úlohy, na ktorých plnenie som často zabúdala. Preto sa mi neraz stalo, že niektorú z úloh som musela začať plniť na viackrát odznova.

Bol moment, kedy si oľutovala, že si sa rozhodla plniť Orlieho skauta?

Vyslovene som to nikdy neľutovala, ale prešla som si momentami, kedy mi jeho dosiahnutie pripadalo stále vzdialenejšie a vzdialenejšie.

Jednou z podmienok je aj získať 5 odboriek: Občan, Táborník, Kultúra, Prvá pomoc a Ochranca prírody. Ktorá ti toho najviac dala a prečo?

Určite to bude odborka Táborník. Aj vďaka nej som sa zlepšila v skautskej praxi, pred ktorou som mala vždy rešpekt.

Aká bola najúsmevnejšia/najzábavnejšia situácia z plnenia Skautského chodníka a odboriek?

Rada spomínam na večerné varenia počas našej zahraničnej expedície. Nikdy by som nebola povedala, že varenie vifonky môže byť tak zábavné a náročné zároveň. Týmto pozdravujem Aničku a Ninju, ktorým opäť prízvukujem, že vifonka sa skladá z 2 častí a ten menší sáčik nie je určený na rozvarenie a je dobré ho pred varením vybrať z cestovín. 🙂

Čo bolo pre teba z Rangerského horizontu najzaujímavejšie? Ktorú časť by si si rada zopakovala?

Zaujímavých momentov bolo mnoho, no najradšej by som si asi opäť zopakovala zahraničnú expedíciu v Poľsku, keďže celá naša výprava bola jedno veľké dobrodružstvo.

V Rangerskom horizonte zostal už len jeden projekt namiesto štyroch. Ktoré zo zameraní (enviro, skautský, komunitný) si si vybrala? Prečo?

Keďže som si Rangerský horizont plnila s mojou vtedy novovzniknutou rangerskou družinou Vankúše, vybrali sme si práve skautské zameranie projektu. Hľadali sme totižto v našom zbore miesto, kde by sme boli čo najviac užitoční, a tak sme vytvorili zborovú etapovú hru, na ktorú doteraz všetci (či už ako staff alebo účastníci) radi spomíname.

Teraz si už Orlou skautkou. Máš nejaké zaujímavé postrehy z toho, ako ťa vníma okolie?

Myslím si, že rovnako ako pred tým. Jedinou zmenou je, že odteraz priťahuje najväčšiu pozornosť na mojej skautskej košeli práve nášivka Orlieho skauta.

Kto ti bol najväčšou oporou počas plnenia Orlieho skauta?

Moja rangerská družina Vankúše a taktiež družina Surikát, kde som radkyňou. Ďakujem Vám za všetko. 

Chcela by si niečo odkázať ostatným Orlím skautom a skautkám?

Ďakujem za všetky rozhovory, ktoré ste poskytovali do skautských časopisov. Každý jeden som čítala a vždy mi dodali motiváciu pokračovať v plnení Orlieho skauta.

Túto výzvu si už splnila. Máš nejakú novú skautskú alebo životnú výzvu, za ktorou chceš ísť?

Mojou najnovšou výzvou je úspešne absolvovať vodcovskú lesnú školu a, samozrejme, viesť môj oddiel najlepšie, ako viem.

Na ktorý skautský zážitok najradšej spomínaš?

Vybrať si jeden zážitok je naozaj náročné, keďže je ich mnoho… Každý jeden formoval moju osobnosť, moju cestu skautingom a najmä vďaka nim som sa stala človekom, akým som teraz. Skoro každý zážitok by som mohla v určitom smere označiť za ten najlepší. Medzi tie najsilnejšie však patria tie momenty, počas ktorých si uvedomujem, ako skautingom žijem naplno a že to, čo práve prežívam, je veľmi špeciálne, silné a čarovné. Cítim vtedy nesmiernu vďačnosť a hrdosť, že práve ja môžem byť súčasťou niečoho takého, ako je skauting – pre mňa jednej veľkej rodiny.

Aké skúsenosti si získala pri plnení Orlieho skauta?

Určite som sa zlepšila v plánovaní a time manažmente.

Čo by si odkázala mladším skautom a skautkám, ktorí uvažujú o dosiahnutí Orlieho skauta?

Neváhajte a choďte do toho! Nemáte čo stratiť. Je to skvelá skúsenosť a ja osobne som sa pri plnení veľa toho naučila či už o sebe, skautingu alebo o živote ako takom a to aj vďaka tomu, že vás plnenie Orlieho skauta často vytiahne z vašej komfortnej zóny. Takže ak máte chuť posúvať sa ďalej, Orlí skaut je pre vás to pravé orechové.

ZDIEĽAŤ