Aktualizované voľné programové moduly

Program, Skauting
913
Foto: Roman Kortiš

Rok 2023 prináša pár zmien v niektorých voľných programových moduloch. Na svoje si prídu fanúšikovia histórie Československej a Slovenskej republiky, cestovatelia a objavitelia nášho kultúrneho a prírodného dedičstva, ale aj pravidelní plnitelia Noxu.

Nox a Nox+

Najobľúbenejšie VPM Nox a Nox+, ktoré sú zamerané na rozvoj outdoorových schopností a prehĺbenie vzťahu k prírode, majú k dispozícii ročné formy na rok 2023. Pre úspešné splnenie týchto VPM je potrebné absolvovať jednu noc v jednej podmienke ročných foriem. Pre tento rok sú to tieto podmienky:

  • nižšie ako 123 m n.m.
  • v deň rovnodennosti alebo slnovratu
  • so skautským preukazom s platnou známkou na rok 2023

Všetky ostatné podmienky nájdete na odkazoch Nox a Nox+.

Pamäť národa

Pamäť národa je voľný programový modul zameraný na rozšírenie historického povedomia a občianskej hrdosti na bývalú Československú republiku a Slovenskú republiku. Pre úspešné splnenie tohto VPM je potrebné splniť aspoň 1 úlohu z každej dekády histórie. Aktuálny počet úloh je 12.

Tento rok pribudli úlohy za roky 2021 a 2022:

2021 – Návšteva pápeža 

Slovensko doteraz navštívil len jeden pápež, a to Ján Pavol II., pôvodom z Poľska. Prvýkrát v roku 1990 ešte ako súčasť Česko-Slovenska a potom dvakrát (1995, 2003) už ako samostatnú republiku. Takmer po dvadsiatich rokoch od poslednej pápežskej návštevy, sa na cestu na Slovensko vybral ďalší pápež – František. Pre krajinu je to vždy veľká česť a udalosť, keď do nej zavíta najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi. Pápež navštívil mestá Bratislava, Košice, Prešov a Šaštín-Stráže. Asi najviac sledovanou bola jeho návšteva košického rómskeho sídliska Luník IX., na ktorom sa stretol najmä s mladými. Na jeho počesť, ako pripomienku tohto stretnutia, sa na sídlisku postavil pamätný kríž. 

Úloha: Navštív najbližší kostol alebo kríž vo svojom okolí. V tichosti a vlastnými slovami odriekni krátku vďaku a prosbu. Zisti, či aj v okolí miesta, kde žiješ, bol niekedy pápež na návšteve. 

2022 – Hokejové úspechy 

Už v roku 2010 bola slovenská hokejová reprezentácia veľmi blízko k zisku vôbec prvej olympijskej medaile v tomto športe, ale zápas o bronz sme prehrali. O 10 rokov neskôr sme si však na olympiáde v Pekingu dosnívali tento olympijský sen a získali sme bronzové medaily. Náš najmladší útočník, ešte len 17-ročný Juraj Slafkovský, strelil najviac gólov zo všetkých hráčov na šampionáte a jeho hokejový sen sa ziskom medaily len začal. V lete sa dostal na prvé miesto hokejového draftu (výber mladých nádejných hráčov do najvyššej hokejovej súťaže), čo sa doteraz žiadnemu Slovákovi nepodarilo. Hneď za ním, na druhom mieste draftu, skončil ďalší Slovák, Šimon Nemec a obaja naši mladí hokejisti tak prekonali aj Mariána Gáborika, ktorý bol draftovaný v roku 2000 z tretieho miesta. 

Úloha: Zahraj si s kamarátmi ľadový alebo pozemný hokej. Po ňom si medzi sebou spravte vlastný draft, v ktorom budete hlasovať o najlepšom hráčovi medzi vami. Následne slávnostne vyhláste poradie draftovaných hráčov.

Všetky úlohy sú dostupné na stiahnutie na odkaze Pamäť národa.

Potulky Slovenskom

Voľný programový modul Potulky Slovenskom je o spoznávaní zaujímavých miest na Slovensku. Pre úspešné splnenie tohto VPM je potrebné navštíviť 7 miest v každej kategórii. Okrem toho je potrebné si o každom mieste prečítať povesť, jeho históriu alebo zaujímavosť a viesť si cestovateľský denník. Tento rok sa ku každej kategórii pridalo zopár nových miest, ktoré je možné navštíviť:

Hradný kastelán

Navštívim 7 miest:

  • pútnické miesta,
  • kalvárie.

Objaviteľ dedičstva

Navštívim 7 miest:

  • pamätné stromy,
  • dómy, významné kostoly, katedrály, synagógy.

Nadšený divák

Navštívim 7 miest:

  • botanické záhrady,
  • zoologické záhrady,
  • minifarmy/farmy/biofarmy.

Všetky ostatné miesta si môžete pozrieť na odkaze Potulky Slovenskom.

predsedníčka Programovej rady Slovenského skautingu
ZDIEĽAŤ