Ako odpáliť družinovku na začiatku školského roka!

  Program
1655
Foto: Roman Kortiš

Bodovacie závody, rituály, hry na osobný rozvoj a odreagovanie, symbolický rámec, výpravy, program a programová ponuka, príjemné a bezpečné prostredie, priateľstvá, prehlbovanie dôvery a budovanie osobnej identity… To všetko nám okrem iných aktivít vedia prinášať aj pravidelné skautské stretnutia, tie naše družinovky, ktoré by mali mať určitý systém, aby prinášali želané výsledky.

Družinový duch

Jednou zo základných stavebných častí každej družiny je družinový duch, ktorý sa dá vytvoriť, budovať a podporovať prostredníctvom získavania nezabudnuteľných zážitkov a jedinečných spomienok. Vo veľkej miere k jeho budovaniu prispievajú okrem družinoviek aj výpravy či zborové/oddielové/družinové akcie. Každý radca určite vie, že práca s družinou by mala byť systematická a dlhodobá, aby dokázala prinášať výsledky. Znamená to, že by sme sa do tvorby programu nemali púšťať bezhlavo a päť minúť pred družinovkou, ale nastaviť si ciele, čo chceme členov naučiť a v čom ich rozvíjať. Ako teda môžeme zobudiť družinového ducha a opäť sa pustiť do činnosti po dlhých letných prázdninách?

Poznať svojich členov

Stáva sa, že aj keď je program dokonale prepracovaný, vyvážený a zábavný, členovia družiny radšej sedia v kruhu a rozprávajú sa. To sa stáva predovšetkým, keď svojich členov nepoznáme a nevieme, aké majú potreby, záujmy či želania. Iste, môže sa to stať aj keď všetko ovládame, avšak vtedy sa vieme na túto situáciu viac pripraviť a možno jej predísť. Preto aj pri tvorbe prvej družinovky po letných prázdninách by sme nemali zabúdať na to, pre koho ju vlastne robíme.

Foto: Roman Kortiš

Rituál

Začiatok skautského roka je ideálny čas na vytvorenie a realizáciu rituálu, ktorý môže mať viaceré zamerania – privítanie nových členov do družiny a zároveň zahĺbenie sa všetkých členov v družine o tom, čo vás ako družinu spája, čo vás motivovalo sem po lete prísť, čo by ste chceli dosiahnuť najbližší rok a kam by ste sa chceli ako družina, ale aj ako jednotlivci, posunúť. Je to aj ideálna príležitosť, ako odovzdať novým/všetkým členom družinové insígnie, prípadne si ich vymyslieť. Uskutočnenie rituálu na začiatku skautského roka tiež dodá družinovke tú správnu a výnimočnú atmosféru s myšlienkou v hlavách všetkých členov – „Wau niečo sa ide diať a bude to peckové!“ 

V príručke Ceremoniály v Slovenskom skautingu je možné nájsť inšpirácie k rituálom. Táto príručka je dostupná na stiahnutie TU.

Program

Ďalším dôležitým bodom pri odštartovaní skautského roka je, samozrejme, nadupaný program. Ale dobre vieme, že nie vždy je kľúčom k úspechu a častokrát sú družinovky, ktoré nevyšli podľa plánu tie, na ktoré sa najviac spomína. Niekedy je potrebné nechať tomu aj voľný priebeh, avšak nie úplný. Určite je ideálne naplánovať si aktivity a hry, ktoré s členmi chceme na družinovke robiť, avšak netlačiť ich k tomu nasilu. Predsa len sa mnohí vidia po dlhom čase a majú si aj čo povedať – a tu je príležitosť vymyslieť si na to aktivitku, prípadne si môžete zahrať aj obľúbené hry vašich členov. Jedným z dôležitých bodov programu, predovšetkým u starších členov, je zaradiť možnosť voľby o tom, čomu sa budete na družinovkách v najbližšom období venovať. Budete sa zameriavať na Nováčika, skautský chodník, odborky, výzvy, voľné programové moduly alebo sa hromadne pustíte do najvyššieho programového ocenenia?

Symbolický rámec

Posledný bod, ktorý je možné zaradiť už hneď na prvú družinovku v roku je zaobaliť program do symbolického rámca, do príbehu, ktorým sa program zatraktívni a upúta pozornosť členov. Predovšetkým vo výbere vhodného symbolického rámca je dôležité poznať svojich členov, čo ich baví a zaujíma. Nezabudnite však na seba, symbolický rámec musí zapáliť hlavne jeho tvorcov. Nebojte sa využiť kostýmy a rekvizity, ktoré členov viac vtiahnu do deja. Môžete si vytvoriť cestovateľský pas, zhotoviť si luky a oštepy alebo si ušiť historické oblečenie. 

Vždy platí, fantázii sa medze nekladú. Inšpirácií je veľa všade okolo nás – v knihách, vo filmoch, v seriáloch, ale aj v reálnom živote. Ak si neviete rady, odkiaľ čerpať inšpirácie a nápady na aktivity, navštívte novú sekciu Aktivity na webe Slovenského skautingu.

predsedníčka Programovej rady Slovenského skautingu
ZDIEĽAŤ