Pamätaj! Nový voľný programový modul prichádza

  Program, Skauting
2485

Oslavy výročia vzniku Československej republiky sa pomaly blížia ku koncu. Aj pri tejto príležitosti predstavujeme nový voľný programový modul Pamäť národa. História v ňom nie je podaná iba ako sterilné politické roky, ale ako rozmanitá záhrada, kde aj v ťažkých rokoch vyhrávali športovci a aj v prosperite padali vlády.

Niektoré roky sú významné – majú napríklad štátny sviatok. Iné sú vnímané ako biele miesta histórie. Pri postupnom prechádzaní rokov zistíš, že aj v tých „bielych miestach“ sa stalo veľa zaujímavých udalostí. Dejiny ti týmto spôsobom ukážu inú, menej známu tvár. Pre mnohých z nás je to viac autentický pohľad a uvedomenie si, že v každom roku naša vlasť rástla a menila sa.

Nový programový modul

Aj toto ti ukáže nový voľný programový modul – Pamäť národa. Je reakciou a odpoveďou na mnohé otázky: „Čo budeme robiť so storočnicou?“ „V Českú tým žijú, spravíme aj my niečo?“. A tak svetlo sveta, vďaka odhodlaniu a iniciatíve našej skautky – historičky Márie Bridovej a kolektívu autorov, uzrel tento veľký voľný modul pre skautov.

Úlohy ani zďaleka nie sú iba o učení sa dátumov a rokov. Mnoho ich je kreatívnych, zameraných na zručnosti, debatovanie a majú zaujímavou formou priblížiť bohatú históriu nášho národa. Aktuálne je v ponuke 101 úloh. Budúci rok však pribudne jedna nová za rok 2019 a tak to bude pokračovať. V roku 2020 otvoríme novú dekádu a tak na splnenie tohto modulu bude potrebné ukončiť už 12 úloh – za každú desaťročnicu jednu. Pamäť národa je určený pre skautskú vekovú kategóriu, ale samozrejme ho môžu plniť aj starší.

Podmienky splnenia

Vyberiem si a splním aspoň 1 úlohu z každej dekády histórie – aktuálne 11 úloh.

Kompletný zoznam úloh VPM Pamäť národa nájdete na tejto stránke.

Príklady úloh

1931 – ZOO

V tomto roku sa otvorila pražská ZOO. Prvým zvieraťom, ktoré sa v nej nachádzalo, bola vlčica Lotta a levica Šárka.

Úloha: Navštívim ZOO, zistím niečo o jej histórii a spravím si fotku s niektorou zo šeliem.

1932 – LOH v Los Angeles

Jaroslav Skobla bol československým vzpieračom, ktorý sa zúčastnil letnej olympiády v Paríži 1924, Amsterdame 1928 a v Los Angeles 1932. Pre prebiehajúcu hospodársku krízu bol jeho štart na poslednej z nich ohrozený. Nakoniec sa mu do LA podarilo vycestovať vďaka finančnej zbierke usporiadanej pre tento účel. Stal sa víťazom v ťažkej váhe, keď vo finále porazil krajana Václava Pšeničku.

Úloha: Zorganizujem pre svoju družinu alebo priateľov olympijskú súťaž s aspoň tromi disciplínami.

1933 – hospodárska kríza

Veľká hospodárska kríza vypukla vo svete koncom 20. rokov a do ČSR prišla s menším oneskorením, ale s rovnakou intenzitou. V roku 1933 stúpol počet nezamestnaných na takmer milión obyvateľov.

Úloha: Zistím, čo je žebračenka a pokúsim sa ju zohnať. Ak sa mi to nepodarí, vyrobím si vlastné žebračenky podľa dobových fotografií a v miestnom obchode sa spýtam, či sa nimi dá platiť.