NOXeriál: Ovocka a Šmolinka s výhľadom na Ružomberok!

  Program
1346

Zdá sa, že voľný programový modul NOX zaujal rovnako skautky ako aj skautov. Ovocka z 10. zboru Trstená a Šmolinka zo 66. zboru Eduarda Korponaya sa taktiež rozhodli zažiť riadne dobrodružstvo pri jeho plnení. Dnes vám prinášajú zážitky zo svojej prvej NOXovej noci.

Ovocka a Šmolinka: NOX #1 – S výhľadom na mesto

Bol príjemný marcový večer, keď sa dve odvážne (teda vtedy si ešte mysleli, že sú odvážne) skautky rozhodli stráviť noc pod hviezdami. Najskôr však rozmýšľali, z ktorého miesta by bolo hviezdy vidieť najlepšie. Ich logické myslenie prišlo k záveru, že na kopci, haha. Nakoľko tých kopcov v okolí univerzitného mesta Ružomberka, ktoré tieto dve skautky spojilo, je neúrekom, rozhodli sa pre kopec, ktorý bol pre marec 2017 a teda pôstne obdobie najtematickejší. Áno, kalvária bolo presne to, čo hľadali, to bolo to pravé orechové. Ich odvaha bola naozaj veľká, sú predsa skautky a zvládnu všetko. Keď sa ich niekto opýtal či sa neboja, bez váhania odpovedali: „My? Jasné, že nie! Však sme skautky.“

Pôvodne mal s nimi ísť aj jeden super skaut, ktorého meno sa nevyslovuje, ale nakoľko zaspal a nestihol zájsť po spacák, ostali na to samé. Našli si text skautskej krížovej cesty, ktorú mimochodom odporúčajú všetkým skautským vodcom a radcom – ak ju náhodou nenájdete, neváhajte ich kontaktovať. Zastavenia viedli spočiatku okolo domov, pri ktorých svietili pouličné lampy, len čo však zbadali poslednú lampu a ďalšie zastavenie, ktoré sa nachádzalo v absolútnej tme, „zredlo im“, ale ešte stále zo seba „strúhali“ hrdinky.

Po príchode na koniec a vlastne vrchol krížovej cesty, zašli za oplotenie malého kostolíka, pred ktorým stáli tri kríže, pri ktorých si rozložili karimatky s úmyslom pobrať sa spať. Keď tu zrazu začuli desivé zvuky lístia, vtákov a všetkého, čo tmavá kalvária pri lese skrývala. Strašidelné zvuky sa rozliehali po celom okolí, až to „hrdinky“ donútilo sa zamyslieť nad tým, či to naozaj bol tak dobrý nápad. Pomysleli si: „Ach, keby tu s nami bol nejaký udatný skaut a ochránil nás.“ A nakoľko nie sú žiadne čarodejnice a žiadneho udatného skauta sa im v tak neskorú hodinu nepodarilo pričarovať, rozhodli sa, že aj napriek tomu budú čeliť nástrahám tej noci. Bola to dlhá a krutá noc a napriek tomu, že zima bolo to jediné, čoho sa predtým báli, opak bol pravdou – zima bola to posledné čo ich zrazu trápilo.

S prvými lúčmi slnka prišla aj nádej, že noc prežili v zdraví a dokázali prekonať svoj strach. Pobalili sa a vydali sa na lúku nad kalváriou pozrieť si krátky film, pod názvom „Ranné zore“, ktorý sa premietal nad celým mestom a zohrieval ich svojimi lúčmi. Bol to super čas na premýšľanie, ktorý mal aj svoje „ovocie“.

Ako ženy to síce ťažko priznávajú, ale predsa. Uvedomili si, že napriek tomu, že sú skautky, nie sú tak statočné a v živote potrebujú ochrannú ruku pod menom Muž. Ako to píše Bí-Pí vo svojej knihe Skauting pre chlapcov: „Skaut by mal viesť ženu alebo dieťa po ľavej ruke, aby mal pravú voľnú na ich obranu.“ Preto by sa touto cestou chceli poďakovať všetkým skautským bratom za ich odvahu a pocit istoty i bezpečia, ktoré im preukazujú. A tých, ktorí tak zatiaľ nerobia, by tiež chceli povzbudiť Bí-Pího slovami: „Len niektorí muži sa odvážni už narodia, ale odvážni môžu byť všetci, keď sa o to pokúsia – treba začať od mladosti.“

S pozdravom a podaním ľavej ruky Šmolinka a Ovocka

Pred spánkom ešte dychberúce divadlo na oblohe

Ráno dievčatá zistili, že žijú

Prvý NOX Ovocky a Šmolinky

Damián zo 68. košického zboru sa vracia a s ním i nové miesta, ktoré pri plnení NOXu navštívil – už budúci utorok.

SÚŤAŽ

Podeľte sa aj vy so svojimi NOX dobrodružstvami. Pošlite krátky príbeh spoločne s 2 až 3 fotkami alebo videom na mailovú adresu program@skauting.sk. Zo všetkých prispievateľov vyberieme jedného výhercu. Zasielať príspevky môžete do 31.5. 2017.

Súťažíme o kempingovú sekeru Fiskars X7, ktorú do hry venovala firma Fiskars Slovensko.

Kompletné znenie podmienok pre voľný programový modul NOX nájdete po kliknutí na skauting.sk.

Predseda Programovej rady Slovenského skautingu.
ZDIEĽAŤ