Nápady na aktivity k sviatku sv. Juraja

  Program, Skauting
2730

Tento rok sa zapájame už do 4. ročníka Dňa so skautskou šatkou. Je to super príležitosť ako prezentovať skauting v našom okolí a ukázať, že sa nehanbíme za to, že sme skauti a skauting nás naozaj baví. Ale čo tak tento náš sviatok trošku ozvláštniť? Prinášame niekoľko nápadov ako na to.

Spoločné stretnutie v meste

Dohodnite sa v rámci svojho mesta či mestečka na spoločnom stretnutí na námestí a oslávte spolu sviatok sv. Juraja. Skončiť môžete aj niekde na zmrzline či v cukrárni. Samozrejme so skautskou šatkou alebo aj v rovnošate. Ak budete v mestskom parku, skúste pripraviť niekoľko spoločenských hier a oslovte aj okoloidúcich.

Oslovenie miestneho rádia, tlače, či televízie

Skúste osloviť mieste rádio, noviny alebo regionálnu televíziu a vytvorte krátku reportáž o skautingu, sv. Jurajovi a výnimočnosti toho dňa. Stručná správa v miestnych novinách a zaujímavá fotografia môžu byť celkom jednoduchou a zaujímavou formou propagácie vášho zboru alebo oddielu.

Deň otvorených dverí v klubovni

Deň otvorených dverí v klubovni, s cieľom pozvať kolegov, spolužiakov, rodinu, neskautov na návštevu klubovne a predstaviť im trochu bližšie čím žijeme. Otvoriť sa verejnosti, ktorá o skautingu už niečo od nás počula. Využiť na to priestor, kde sme doma – našu klubovňu. Vĺčatá a skauti môžu pozvať spolužiakov, kamarátov, starší kolegov či známych na neformálne stretnutie, kde každý hosť bude mať svojho sprievodcu a ten mu poukazuje klubovňu a veci v nej. Urobiť jednoduché pozvánky, alebo pozvať len ústne na nedeľné posedenie do skautskej klubovne na čaj, kávu, poprípade upiecť bábovku. Aby to nebolo len sedenie a pozeranie do šálok, jednoduchým a nenáročným programom a aktivitami môžete popretkávať čas rozhovorov.

Návrh programu

  • prezentácia pomocou fotiek alebo videa jednotlivých oddielov
  • ukážky jednoduchých hier, ktoré si môžu s nami zahrať – belgické tance
  • odprezentovať skautský tábor (prečo na 2 týždne ročne dobrovoľne odchádzame do lesa?)
  • nazrieť do oddielových/zborových kroník či fotoalbumov
  • samozrejme vytvoriť foto so skautskou šatkou
  • pripraviť si vtipný a jednoduchý kvíz pre verejnosť o skautských pojmoch s odmenou pre výhercu (zborové tričko, skautský časopis, iný skautský darček…)

 

skaut-sv-juraj-napady-na-aktivity-2016
Stiahnuť nápady na aktivity v pdf

Skautská svätá omša

Jednou z duchovných aktivít a možností ako si pripomenúť tento sviatok je dohodnúť sa s farským úradom a zorganizovať svätú omšu za skautov alebo na iný skautský úmysel.

Spojenie sviatku sv. Juraja s Dňom Zeme (22. apríl)

Skaut je ochrancom prírody, vraví skautský zákon. Vyskúšajte spojiť náš sviatok spolu s Dňom Zeme a zrealizovať ekoaktivitu, ktorá by pomohla vášmu okoliu. Nemusí to byť náročný projekt, stačí len upratať neporiadok v niektorej časti sídliska, či mestský park alebo okolie potoka čo preteká vašou obcou. Môžete sa spojiť so školou a takto do toho zapojiť aj verejnosť.

Rôzne oddielové/zborové/oblastné akcie

Sviatok sv. Juraja je celkom vhodným na spoločné stretnutie na rôznych úrovniach.  Večer 24. apríl môže byť tou pravou chvíľou na zloženie vlčiackeho, včielkarského, či skautského sľubu. Alebo môžete v tento sviatočný deň oceniť dlhoročných činovníkov Službou skautingu, či udeliť niektorý stupeň z Rádu siedmych ľalií. Je to len na vás.

Tento deň je ideálnym na prezentáciu skautingu vo vašom meste či obci. Pokúste sa využiť túto možnosť, no zároveň si užite tento pre nás sviatočný deň.

Stiahnuť nápady na aktivity v pdf.

Ihlička, Číňan