Skautská história ťa volá!

  Pozvánka
1494

Podstatnou súčasťou skautingu vždy boli tradície a symboly. Preto je aj poznanie a zachovávanie skautskej histórie dôležité.

Pomôž zachovávať skautskú históriu. Založ a veď vašu kroniku družiny, oddielu. Zapisuj do nej, čo robíte. Nezabudni datumy, mená. Pridaj kresby, fotografie s popismi. Nájdi si pomocníkov. Zachovaj svedectvo o svojej dobe pre budúce generácie skautov.

Netráp sa úvahami, či to budeš vedieť. Daj sa do práce, a s praxou časom prídu skúsenosti, ktoré tvoju prácu zdokonalia. Lepšie niečo, než nič. Žiadne ľudské dielo nie je dokonalé.

Rozšír svoje historické pôsobenie na zbor, obec. Pýtaj sa na starých skautov. Navštív starých pamätníkov skautingu. Požiadaj ich o spomienky. Pýtaj sa, ako skautovali – zapisuj dátumy, mená, udalosti. Pozvi ich na besedu v oddieli. Zisti, z čoho sa tešili, tiež aké mali ťažkosti, čo sa im nedarilo, aj ako prekonávali prekážky. Zapíš, čo si od nich počul, ponúkni iným na prečítanie. V minulosti bolo viacero skautských organizácií – zaujímaj sa o všetkých.

Hľadaj staré skautské fotografie, časopisy, knihy, pohľadnice, odznaky, miestne dokumenty, pečiatky, plagáty, letáky. Vyhľadaj staré kroniky. Zachraňuj, čo nájdeš. Čo nemôžeš získať, to odfoť, zaznamenaj. Všade píš dátum, na rub fotografií aj čo a koho zobrazujú.

To všetko ťa oboznámi so skautským životom kedysi. Čítaj o skautskej histórii. Zober si príklad z toho, čo sa ti zapáčilo. Aj na tejto internetovej stránke (www.os52.ic.cz) nájdeš veľa príkladov na to, čo sa dá pre zachovanie skautskej histórie urobiť. Podeľ sa s ostatnými o výsledky tvojej práce.

Takto spoznávaj a pomáhaj udržiavať našu spoločnú skautskú históriu. Časom zistíš, že nie si sám, nájdeš podobných, pomôžete si navzájom. Je to zvláštny vzrušujúci pocit, držať v ruke posolstvo o životoch starých skautov, ktorí už nie sú tu s nami. Pomôž ho podať ďalej, choď po stopách, ktoré zanechali. Možno zistíš, že odhaľovanie nepoznaných zákutí histórie jedobrodružné a napínavé. Možno ťa zaujme skautské zberateľstvo.

Prihlás sa do práce v Historickej komisii Slovenského skautingu: uvíta spolupracovníkov, ktorí už majú za sebou aspoň prvé pokusy, majú chuť pracovať v oblasti skautskej histórie, nájdu si čas, ovládajú písanie na počítači, internet, nemajú ťažkosti s potrebnou technikou na scanovanie, fotografovanie.

Na staré skautské tradície nadviazala Historická komisia Slovenského skautingu, ktorá pracuje už vyše dve desaťročia. Za ten čas zhromaždila veľké množstvo skautských materiálov a stále spracúva skautskú históriu. Práce je veľa. Starneme a postupne odchádzame. Naše rady by mali posilniť a časom naše miesta zaujať mladší skauti. Príď medzi nás spoznávať a udržiavať našu spoločnú skautskú históriu. Čakáme ťa.

Prihlásiť sa môžeš predsedovi Historickej komisie bratovi Petrovi Janotovi.

Môžeš sa ozvať aj na adresu uvedenú na tejto internetovej stránke www.os52.ic.cz.

Tvoji bratia skauti z Historickej komisie Slovenského skautingu – za všetkých:
Uzlík, 52.klub oldskautov Trenčín, 15. marca 2014.