Globálne témy aj u teba “doma”

  Pozvánka, Projekty, Skauting
523
Foto: Archív tímu Skauti myslia globálne

Trápia ťa klimatické zmeny? Uvažuješ, ako viesť ľudí k aktívnemu občianstvu? Si bojovníkom/čkou proti diskriminácii a predsudkom? Rozmýšľaš, aké sú dôvody migrácie ľudí, či ako čeliť dezinformáciám? Snažíš sa žiť udržateľne? O tom aj mnohom inom je globálne vzdelávanie. Chceš sa mu venovať aj v tvojom zbore či tíme alebo individuálne doma? Tak poď do toho!

Aktivity do programu

Konkrétne aktivity vhodné na družinovky či do iného skautského programu nájdeš na webe tímu Skauti myslia globálne:

Aktivity sú rozdelené do kategórií podľa jednotlivých tém. Sú priebežne dopĺňané, preto sem môžeš nakuknúť aj viackrát počas roka pre inšpiráciu. Ak máš tip na nejakú super aktivitu s globálnou tematikou, neváhaj a daj nám o nej vedieť emailovo na globalne@skauting.sk alebo cez sociálne siete @skautimysliaglobalne. Takisto sa smelo ozvi, ak máš na aktivity na webe feedback.

Aktivity v tejto sekcii na webe sú buď autorské od tímu Skauti myslia globálne, alebo zväčša prešli tzv. skautizovaním – teda sú prebraté odinakiaľ a prispôsobené na naše pomery a špecifické skautské chúťky. Ak ti nevadí spraviť si filter sám/sama a trochu onoho skautizovania, môžeš sa vrhnúť priamo na zozbierané príručky s aktivitami na globálne témy od neskautských či zahraničných skautských organizácií:

Odborky, výzvy a programové moduly

Témy globálneho vzdelávania sú nám skautom odjakživa blízke, čo je vidieť aj na rôznych odborkách, výzvach a programových moduloch, ktoré v skautingu nájdeme a dotýkajú sa globálnych tém. Medzi ne patria napríklad:

Otestuj prospešnosť vášho oddielu voči okolitému svetu

Chceš otestovať, ako si tvoj oddiel stojí v globálnom uvažovaní a konaní? Máme na to skvelú pomôcku – https://www.globalnikompas.cz/sk 

V globálnom kompase si môžeš vybrať kategóriu, na ktorú sa chceš zamerať (program, spotreba a financie, komunikácia alebo spôsob rozhodovania v oddiele), odpovieš na 5 otázok a dostaneš vaše aktuálne skóre a konkrétne tipy, ktorými sa môžete v danej téme zlepšiť. Po čase sa môžete otestovať opäť a sledovať si svoj posun. Nezabudni – myslite globálne, konajte lokálne.

Eko na skautský tábor

Leto máme za rohom, tak si spravme aj špeciálnu táborovú edíciu. Počul/a si už o novej metodike Eko na skautský tábor, ktorá vznikla vďaka br. Cerovi a tímu ďalších ľudí? Ak chceš svoje tábory robiť nielen v prírode, ale aj v súlade s ňou, táto metodika je tu pre teba! Pozostáva z 8 kapitol plných praktických tipov a inšpirácií. Súčasťou príručky je aj príloha – akčný plán pre jednoduchú analýzu aktuálneho stavu vášho táborenia a určenia priorít v oblastiach, v ktorých sa chcete zlepšiť. Ochrana životného prostredia a prírody, do ktorej tak radi chodíme, totiž nie je len v rukách mocných, ale je predovšetkým v každodenných rozhodnutiach každého z nás. Tak sa do toho pustime spoločne!

Metodika je dostupná v e-verzii na webe SLSK v sekcii o táboroch – https://www.skauting.sk/ustredie/administrativa/skautske-tabory/ 

Máte vo vašom zbore vlastné eko táborové vychytávky? Pochváľ sa nimi a inšpiruj aj ostatných! Nevadí, ak váš tábor nefičí na nulovej uhlíkovej stope a nie ste úplne eko bio raw. Naozaj nehľadáme 100% jednorožcov ani umelo na zeleno natreté aktivity, ale zbory, ktoré sa kľudne aj postupnými, malými či nenápadnými krokmi snažia o veľké veci.  

Pošli nám fotku/video vášho táborového “ekopočinu” na  globalne@skauting.sk alebo cez sociálne siete @skautimysliaglobalne, nech sa povzbudíme navzájom.

Chceš žiť Globálkom naplno? Pridaj sa do tímu!

Skauti myslia globálne je tím, ktorý sa venuje iba a len globálnym témam a tomu, ako ich prinášať do skautingu. Zastrešuje teda v rámci toho kopec rôznorodých oblastí od vzdelávania, tvorby programových prvkov alebo komunikačných kampaní. A, samozrejme, čím viac posíl, tým väčší dopad. 

  • Baví ťa vzdelávanie a organizácia workshopov na globálne témy je tvoj dávny sen? 
  • Trúfaš si na odmoderovanie diskusií s externými hosťami?  
  • Si doma na sociálnych sieťach alebo pri písaní článkov? 
  • Rád/a tvoríš nové hry vhodné do skautského programu? 
  • Máš už v hlave dlho nápady na nové výzvy, odborky či voľné programové moduly, ktoré by pomohli priniesť globálne témy viac do skautingu? 

Ak si aspoň na jednu z týchto otázok odpovedal/a áno, potom môže byť tím globálneho vzdelávania pre teba to pravé! Ozvi sa nám na globalne@skauting.sk alebo cez sociálne siete @skautimysliaglobalne a zodpovieme ti všetky tvoje otázky.

Necítiš sa na to byť plnohodnotným členom takéhoto tímu, ale rád/a by si sa podobným aktivitám občasne povenoval/a? Ozvi sa nám tiež a niečo vymyslíme.

Nestačí? Tak ešte čosi na záver

Do globálnych tém sa vieme ponoriť v skautingu aj vo svojom voľnom čase rôznymi spôsobmi. Snažíme sa preto cez sociálne siete a web tímu Skauti myslia globálne tiež prinášať rôzne inšpiratívne články, tipy na knižky, podcasty, videá, filmy či vzdelávačky. Všetko môžeš sledovať tu:

Okrem toho chodíme v rámci kapacít robiť prednášky a workshopy priamo na akcie alebo vzdelávačky. Ak chceš akúkoľvek radu alebo si nás chceš zavolať, ozvi sa nám a urobíme čo je v našich silách, aby sme ti pomohli.

Všetky novinky o Globálnom vzdelávaní sa dozvieš na www.skauting.sk/projekt.
ZDIEĽAŤ