Zaži pravú expedíciu, zaži Explorer Belt!

Pozvánka, Zahraničie
Foto: Patrik Baranisin

Si rover alebo dospelý skaut? Máš rád puťáky? Si tímový hráč, hľadáš nové výzvy a nebojíš sa ani zahraničia? Drž sa, pretože Explorer Belt je práve pre teba!

Čo je Explorer Belt?

Slovenský skauting ponúka dobrodružnú výzvu dostupnú pre roverov a dospelých skautov. Explorer Belt je príležitosť zažiť viacdňovú zahraničnú expedíciu, ktorá ponúka skutočné zakúsenie krajiny, jej ľudí a spôsobu života v nej. Táto výzva je navrhnutá tak, aby vám priniesla spoznanie inej zeme skrz putovanie, fungovanie v malých skupinách, plnenie konkrétnych úloh a najmä stretávanie miestnych obyvateľov. Tento rok máš možnosť spoznať Poľsko a krásne pohorie Beskid Sądecki.

Účastnícky poplatok

Účastnícky poplatok je 10 € na člena. Zahŕňa ocenenie a servis Explorer beltu. Do poplatku sa nerátajú cestovné náklady, jedlo a poistenie. Storno podmienky sú na tomto linku.

Podmienky

Registrácia

Najprv sa musíš zaregistrovať – môžeš tak spraviť TU. Pozor, registrácia je otvorená do konca apríla 2022!

Členstvo a vek

Výzvu si môžu plniť len zaregistrovaní členovia Slovenského skautingu od veku 18 rokov.

Tím

Explorer belt sa plní v tímoch 2 – 4 ľudí.

• Nevieš nájsť ľudí do tímu? Zaregistruj sa sám a informuj nás o tom na international@skauting.sk. Organizátori ti pomôžu nájsť členov.

Počet dní

Trvanie Explorer Beltu je 9 dní (sobota – nedeľa). Prvý a posledný deň sú vyhradené primárne na cestovanie do cieľovej krajiny a z nej. Znamená to, že putovanie prebieha od soboty poobedia do nasledujúcej soboty večera.

Expedícia

Počas Explorer Beltu musíte putovať minimálne 100 km peši. Vzdialenosť inými dopravnými prostriedkami nie je určená. Organizátori určujú miesto začiatku a konca expedície (teda aj krajinu, ktorou je tento rok už spomínané Poľsko).

Strava

Jedlo si musíte zadovážiť v danej krajine. Z domu si môžete priniesť jedlo na maximálne jeden nasledujúci deň.

• Alergici si môžu priniesť špecifické položky (napr. bezlepkový chlieb…)

Úlohy

Na splnenie Explorer beltu musíte splniť úlohy v checkliste. Sú rozdelené na povinné a voliteľné.

Povinné úlohy (musíte splniť každú)
  • viesť si denník so záznamom z každého dňa (môže byť papierový, elektronický, nahrávky…)
  • ochutnať tradičné jedlo
  • naučiť sa základné slová/frázy
  • urobiť dobrý skutok/službu
  • dva dni za sebou miň maximálne 5€ denne (zahŕňa skonzumované jedlo, dopravu, ubytovanie…)
Voliteľné (musíte splniť aspoň jednu úlohu z každej sekcie)
Kultúrne
  • navštíviť galériu/divadlo/múzeum
  • zaspievať pesničku v domácom jazyku
  • navštíviť UNESCO pamiatku
  • zatancovať tradičný tanec
Športové/Pohybové
  • navštíviť športovú udalosť
  • zahrať si národný šport
  • zaplávať si v jazere/rieke/mori
  • vyskúšať aspoň 3 rôzne spôsoby dopravy (okrem auta a chodenia peši)
Sociálne
  • vyvráť mýtus o krajine
  • zistiť, aké mýty majú o Slovákoch
  • priniesť si nejaký predmet (vajce, zápalka…), ktorý musíte minimálne 4x vymeniť, s cieľom získať niečo lepšie a hodnotnejšie
  • opýtať sa aspoň 10 ľudí otázky z dotazníka o krajine
Prírodné
  • prejsť časť národného parku
  • nájsť prírodnú zaujímavosť – vodopád, jaskyňu…
  • pozorovať a pomenovať 10 voľne žijúcich zvierat (najlepšie aj odfotiť)
  • pomôcť prírode (pozbierať odpadky…)
Skautské
  • stretnúť sa s miestnymi skautmi a urobiť si selfie so šatkami (príp. vymeniť si šatku)
  • porovnať skautský zákon a sľub so slovenskými
  • vypísať si 10 odlišností a 10 rovnakých vecí so Slovenským skautingom (farba rovnošaty…)

Ocenenie

Pokiaľ sa vám podarí splniť všetky úlohy, získate ocenenie. Je ním nášivka a dekrét o absolvovaní.

Kontakty

V prípade otázok alebo nejasností môžete kontaktovať Zahraničnú radu na international@skauting.sk. Ďalšie kontakty sa nachádzajú TU.

FAQ

Čítal som o Explorer belte v iných krajinách. Platia u nás rovnaké podmienky ako v iných skautských organizáciách?

Každá krajina má svoje špecifiká. Rovnaký je koncept – putovanie a plnenie úloh. Konkrétne detaily bývajú odlišné.

V mojom okolí nie je nik, kto by so mnou šiel do tímu na Explorer belt. Čo mám robiť?

Vyplň registračný formulár a do poznámky napíš, že hľadáš niekoho, ku komu sa môžeš pridať. Posnažíme sa Ti nájsť partiu.

Mám vyplniť Formulár nahlasovania podujatia v zahraničí (skauting.sk/zahranicnavyprava)?

Keďže ide o akciu organizovanú Slovenským skautingom, nie je potrebné ho vyplniť. Ak však tak urobíš, nič nepokazíš.

Je zabezpečená doprava na miesto konania Explorer beltu?

Nie. Naplánovať a zabezpečiť dopravu na miesto putovania si musí tím sám. Organizátori vedia poradiť v prípade nejasností.

Je zabezpečené ubytovanie počas Explorer beltu?

Nie. Je na účastníkoch kde a ako budú prespávať počas akcie.

Je určené, aký typ ubytovania môžem využiť?

Nie. Predpokladá sa, že najčastejšie bude stanovanie, keďže sa  počas Explorer beltu putuje. Je však možné nájsť si hostel či iný typ prenocovania.

Dostanem podklady, na čo mám myslieť pri ceste do zahraničia?

Organizačný tím pošle účastníkom Manuál skauta v zahraničí. Je však odporúčané naštudovať si aj odporúčania Ministerstva zahraničných vecí.

• Stále váhaš nad účasťou? Prečítaj si zážitok švédskych skautov, ktorí v roku 2016 organizovali Explorer Belt na Slovensku.