5+ dôvodov, prečo sa hneď prihlásiť na CEJ22

  Pozvánka, Zahraničie
785

Už sme toho o CEJ napísali dosť. Istotne vieš, o čom je reč. Avšak ak si sa len teraz pridal k skautom a netušíš, čo táto skratka znamená, tak v krátkosti – ide o stretnutie skautov z Vyšehradskej štvorky – Česko, Slovensko, Poľsko a Maďarsko (a nie len ich) na jednom mieste počas leta.

Ak ešte stále nie si presvedčený, či sa prihlásiť a zažiť CEJ22 na vlastnej koži, tento článok je presne pre teba.

História

CEJ nie je len taká akcia. Jeho história siaha až do roku 1931, kedy sa v Prahe uskutočnil tzv. Tábor Slovanských skautov. Vtedy sa na jednom mieste stretlo 15 000 skautov. Následne sa stretli o ďalšie 4 roky v roku 1935. Avšak kvôli vojne a zákazu skautingu počas komunizmu sa ďalšie CEJ uskutočnilo až v roku 1997. Odvtedy sa uskutočňuje pravidelne v krajinách V4.

Ideálny začiatok

Pokiaľ si nikdy nebol na žiadnej medzinárodnej akcii, CEJ je najlepšia príležitosť, kde začať.  Okrem toho, že sa koná v blízkosti Slovenska (alebo na ňom) a cenovo býva veľmi prijateľné, nemusíš sa báť jazykovej bariéry. Keďže hlavnými účastníkmi sú skauti z V4, tak aj pokiaľ tvoja angličtina nie je perfektná a nie si si ňou istý, nemusíš sa báť. Na CEJ sa vždy bez väčších problémov dohovoríš.

Perfektná družinová výprava

Ak chcete s družinou spoločne cez leto zažiť niečo nové, hurá na CEJ. Spoznáte nových kamarátov, upevníte vzťahy v družine, zlepšíte si (nie len) skautské skills a ešte si pri tom užijete kopec srandy. Pokiaľ Vás nie je 9+1 (9 účastníkov a 1 patrol líder), aby ste vytvorili celú patrolu, nemusíte sa báť. Istotne sa nájdu skauti z inej časti Slovenska, ktorí sa k vám radi pridajú a doplnia vašu patrolu.

Vyskúšaj niečo nové

Už si niekedy hral metlobal? Vyrábal si šošovky či kul rozžeravené železo? Staval si dom na strome alebo hral Angry birds naživo? Že nie? Tak na CEJ budeš mať určite šancu  vyskúšať si množstvo aktivít a zručností, ku ktorým sa bežne len tak nedostaneš.

Už si niekedy organizoval akciu s 2000 účastníkmi? Ak mášnad 18, CEJ je skvelá príležitosť, ako nabrať nové skúsenosti z pozície IST – international service team. Pomáhaš organizátorom s priebehom CEJ, zabezpečuješ chod aktivít či táboriska, máš zodpovednosť. Je to skvelá šanca, ako sa naučiť nové zručnosti a spoznať skauting z inej strany.

Korona

Čo si budeme hovoriť. Už druhé leto po sebe sa zrušili všetky medzinárodné akcie a leto je iné, než sme dúfali.  Českí organizátori však prijali opatrenia, aby sa CEJ22 mohol s čo najväčšou pravdepodobnosťou uskutočniť. Je to príležitosť, ako pomaly vrátiť skauting do normálu a mať na 10 dní pocit, že medzinárodný skauting je stále nažive.

Je to zážitok

Áno, toto by mohol povedať každý o čomkoľvek. Avšak viem ti zaručiť, že CEJ naozaj stojí za to. Získaš kamošov v okolitých krajinách, vymeníš šatky, zažiješ kopec zaujímavých aktivít, spoznáš skauting mimo Slovenský skauting, vykročíš z komfortnej zóny. Skús to!

Poď do toho, prestaň váhať!

  • Kedy: 2. – 12. 8. 2022
  • Kde: Praha – Výstaviště Holešovice
  • Kto: účastníci 14 + (Patroly 9+1 – patrol líder), IST / Patrol Líder 18+
  • Koľko: účastníci 250€, IST / PL 130€
  • Prihlasovanie: PATROLY, IST
  • Viac o CEJ: facebook podujatia.
Predsedníčka Zahraničnej rady Slovenského skautingu, šéfka organizačného tímu Sympózia
ZDIEĽAŤ