Lekári bez hraníc ťa potrebujú: pripoj sa na Missing Maps mapathon a pomôž im

  Pozvánka
1275

Práca s buzolou, mapou alebo s GPS? Pre skauta nič zvláštne. Tak čo dať slovnému spojeniu “práca s mapou” nový význam? Poď sa naučiť niečo nové a svojou účasťou pomôž Lekárom bez hraníc a ďalším humanitárnym organizáciám zefektívniť ich prácu. Zapoj sa do Missing Maps mapathon Slovakia online #5, ktorého spoluorganizátorom je aj Slovenský skauting. Hlavnými organizátormi sú AMAVET klub č. 962 a Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity.

Čo je to Missing Maps mapathon

Mapathon je mapovací maratón, kde dobrovoľníci vektorizujú polohopis zo satelitných snímok (remote mapping) v tých územiach, kde chýbajú mapy. Pri vektorizácií sa používajú open source nástroje (iD editor, JOSM) v prostredí OpenStreetMap.

Missing Maps je projekt, ktorý založili humanitárne organizácie Americký Červený kríž, Britský Červený kríž, Humanitárny tím OpenStreetMap a Lekári bez hraníc s cieľom pripraviť mapový podklad pre lekárske a logistické tímy v postihnutých oblastiach pri riešení rôznych mimoriadnych udalostí (živelné pohromy, havárie, katastrofy, vojnové konflikty, ohrozenie chorobami alebo hladomor).

Čo budeš potrebovať, čo musíš vedieť?

Ak nemáš skúsenosti s mapovaním, tak to vôbec nie je prekážka. Všetko sa naučíš spolu s nami. Po krátkom úvodnom školení budeme spoločne mapovať a keď niečomu nebudeš rozumieť, môžeš sa pýtať. Na online mapovačke sa spolu s nami naučíš zakresliť budovy, cesty alebo zastavené územia do voľne dostupnej geografickej databázy OpenStreetMap. Budeš mať aj príležitosť vypočuť si rozprávanie zástupcu Lekárov bez hraníc o terénnej práci v južnom Madagaskare.

Pri práci s počítačom odporúčame používať myš pre lepšiu vektorizáciu územia (umožňuje presnejšie zakresľovanie).

Pokiaľ ešte nemáte účet na OpenStreetMap, vytvorte si ho vopred prosím tu: https://www.openstreetmap.org/user/new

  • Viac informácií a registráciu na mapathon nájdeš na tomto ODKAZE.

Kedy a kde sa uskutoční?

Ak si sa nechal touto ponukou zlákať, do kalendára si poznač dátum 9. december 2021 (štvrtok) a čas od 18:00 do 21:00

Vzhľadom na pandemickú situáciu sa tento mapathon uskutoční v online priestore, a to prostredníctvom platformy MS Teams. Každý kto sa na neho zaregistruje, dostane na e-mail v deň konania link na pripojenie sa.

Ako sa môžeš prihlásiť?

Registrácia na Missing Maps mapathon Slovakia online #5 prebieha cez portál Eventbrite.

Prvý krok registrácie je zaradenie sa do jednej zo 4 skupín podľa úrovne skúseností s  mapovaním. Ak si v mapovaní úplný začiatočník, najlepšou voľbou je “Ticket – online participation in iD training.“ 

V ďalšom kroku registrácie vypĺňaš svoje údaje. Je potrebné zapísať Tvoje OSM meno (OpenStreetMap username). Prosím vyplň aj trvalý pobyt (mesto/obec) a rok narodenia pre účely získania dotácie od Ministerstva školstva SR na rozvoj projektu Missing Maps Slovakia. 

Ak sa zaregistruješ, potom Ti najneskôr v deň konania do 16:00 na e-mail pošleme link na pripojenie sa k mapathonu. Okrem toho môžeš svoju účasť vyjadriť aj vo Facebook udalosti, čím získaš prehľad o ďalších možných účastníkoch.

V prípade akýchkoľvek otázok neváhaj napísať  koordinátorovi podujatia za Slovenský skauting.

ZDIEĽAŤ