Skautský týždeň za mier – o chudobe

  Duchovno, Pozvánka
1307

Vieš pochopiť, čo to znamená byť chudobný? Si ochotný sa zrieknuť nejakého dobra, aby si pomohol druhému? Vyskúšaj to už 16.-22.9. počas týždňa za mier!

16.9.2019 začína už 6. ročník Skautského týždňa za mier. Ak sa nebojíš postaviť sa chudobe, pridaj sa a pozvi i svoju družinu! Všetky podklady k aktivitám, zamysleniem, diskusiám… nájdeš na www.skauting.sk.

Nezabudni – ak sa ti podarí pomôcť, čo i len jednému človeku, tak si urobil strašne veľa!

A ak by ťa zaujímalo, čo všetko sa skrýva za tohtoročnou témou týždňa za mier, čítaj ďalej.

Téma v roku 2019

„Hlad na svete nie je preto, že nedokážeme nasýtiť chudobných, ale preto, že nedokážeme nasýtiť bohatých.“ (Matka Tereza)

Chudoba… ovplyvňuje milióny životov na celej zemi. Poznáme ju z článkov, filmov, obrázkov… atď. Podvedome vnímame, že sa týka Afriky, Indie, zemí zasiahnutých vojnou, prírodnými katastrofami, ale už menej si uvedomujeme, že sa týka i mnohých ľudí z bohatých krajín sveta. A áno, týka sa i nás – ľudí v našom štáte.

Rozumieme, čo to znamená byť chudobný? Pozreli sme sa niekedy okolo seba, či náhodou niekto z našich priateľov tiež netrie núdzu? Vieme sa postaviť a pomôcť, keď treba? Sme ochotní sa zrieknuť nejakého dobra, aby sme pomohli druhému? Vieme čo to znamená nemať ani na chlieb? Chodiť v 3x zaplátanom, lebo lepšie na seba nemám? Tlačiť sa s tromi ďalšími v jednej izbe?

Chudoba má rôzne podoby a každá si vyžaduje osobitné riešenia. Mnohí by radi s chudobou bojovali. S. Trnovec v jednej svojej prezentácii však upozornil, že s chudobou sa nedá bojovať. Chudoba je nedostatok a s dierou sa nedá biť, tú treba zapĺňať. Nielen materiálnymi statkami, ale predovšetkým dobrom.

A čo môžeme urobiť my? V prvom rade môžeme začať tým, že budeme k nej a k tým, ktorých sa týka trošku citlivejší. Počas týždňa za mier sa zoznámime s niekoľkými podobami chudoby, s niekoľkými projektami, ktoré sa snažia chudobným pomáhať, s niekoľkými tipmi, ktoré môžeme vyskúšať, aby sme zistili, že vôbec nie je ťažké začať slúžiť núdznym.

Ako napísal T. Kuzár v článku o tipoch na odstraňovanie chudoby: „Možno sa Ti zdá to, čo robíš málo, že takto nevyriešiš celý problém chudoby. Ale ak pomôžeš, čo i len jednému človeku, tak si urobil strašne veľa!“

Tento ročník je inšpirovaný stránkou chudoba.sk, projektami Dobrej noviny a mnohými väčšími i menšími organizáciami, občianskymi združeniami a projektami, ktoré sa snažia chudobných neprehliadať.