Žilina o5 ožije skautingom!

  Pozvánka
878

Hoc Stanička v Žiline vyhorela, zvyšok tímu ju nenasledoval a celé leto pre Vás pokračoval v prípravách prvého okrúhlejšieho ročníka skautskej konferencie, Sympózium.

Kto by to bol povedal, že pred vyše piatimi rokmi sa v hlavách pár mladých skautov zrodila myšlienka zorganizovať “skautský TEDex”. Od tých čias Sympózium zmenilo miesto a priestor, prestriedalo sa na ňom viac ako 50 spíkrov, a vyše 1000 skautských účastníkov.

Tento rok však bude výnimočný. Celé Sympózium sa ponesie v ľahkom retro nádychu. Keďže Stanička pred vyše troma mesiacmi vyhorela, vyskytol sa nám neľahký problém s miestom. Povedali sme si teda, že keď je retro in a do módy sa vracia stará hudba a staré veci, aj my sme sa rozhodli vrátiť…do školských priestorov. Ako kedysi dávno na začiatku. Aj preto sa 5. ročník Sympózia uskutoční v útulných priestoroch bilingválneho gymnázia v Žiline (v skratke GBZA).

V roku 2016 sa Sympózium konalo v priestoroch základnej školy v Dolnej Tižine. Sympózium sa v roku 2019 do školských priestorov vráti. Foto: Marián Suvák

Gymnázium sa nachádza necelých dvadsať minút od železničnej stanice. Cestou prejdete od historického centra mesta Žiliny, cez miestny bulvár až dorazíte na Gymnázium, kde medzi hlavné dorozumievacie jazyky patrí francúzština a španielčina. Tento rok bude táto škola sláviť 20 rokov od založenia. Medzi jej absolventov patrí aj šéfka tohtoročného Sympózia, Barbora Müllerová.

Program je aj tento rok bohatý na zvučné mená (nielen) slovenského skatingu.  Tešiť sa môžete napríklad na pána profesora Alexyho, ktorý vyučuje na STU a venuje sa biodegradovateľným plastom, 7apolku, ktorá strávila 4 roky v medzinárodnom skautskom centre v Kanderstaegu či obľúbeného autora malých aj veľkých, Daniela Heviera.

Pokiaľ sa zaujímate o problémy, ktoré hýbu svetom, určite Vám odporúčam prednášku od nášho gréckeho brata Alexiosa. Vyštudoval psychológiu a vychovávateľstvo. Aktuálne sa venuje deťom v táboroch pre migrantov, ktorým vymýšľa rôzne neformálne vzdelávacie aktivitky. Okrem toho dal dokopy program “Boys on the move”, ktorý pomáha mladým migrantom začleniť sa do života.

Sympózium je priestor plný zaujímavých diskusií. Foto: Marián Suvák

Ak nie si prednáškový tip, máme program aj pre Teba! Môžeš si zahrať frisbee so skautami z celého Slovenska, či naučiť sa hit z tohotoročného Jamboree – SpikeBall. Že Ti viac hovorí polymerizácia dy-etylénu, či derivácie čísla pí? Nevadí, my Ti to vysvetlíme a ty pochopíš, čo tak pobláznilo aj náš kontingent v Amerike.

Pokiaľ pred endorfínami zo športu uprednostňuješ endorfíny z čerstvo mletej kávičky, či kvalitného čajíku, očakávame ťa v našej Chillout zóne. Tu si môžeš počas degustovania  rôznych nápojov a výborných koláčikov,  pokecať, či otestovať rôzne spoločenské hry so skautami z celého Slovenska.  Samozrejme tu budeš mať aj priestor na to, aby si si mohol vybrnkávať na gitare, či si len tak pre radosť zajamovať na ukulele, benji, či harfe. Je to len na Tebe, čo si so sebou dovlečieš 11. – 13. októbra do Žiliny.

Na Sympóziu si môžeš počas degustovania  rôznych nápojov a výborných koláčikov,  pokecať, či otestovať rôzne spoločenské hry so skautami z celého Slovenska.
Foto: Marián Suvák

Okrem toho nás na tohtoročnom Sympe čaká aj prvý SympoSwap! Takže pokiaľ máš doma oblečenie, ktoré už nenosíš, no je v dobrom stave, preper ho, zbaľ do ruksaka a ber na Sympo. Počas celého víkendu si môžeš do ľubovôle povymieňať staré kúsky za “nové”.

Ak ešte nemáš lístok na túto megasuper akciu, môžeš to napraviť na našej stránke www.sympozium.skauting.sk . Vidíme sa o necelý mesiac. 😉

Predsedníčka Zahraničnej rady Slovenského skautingu, šéfka organizačného tímu Sympózia
ZDIEĽAŤ