Púť za klímu

  Pozvánka
1510

V našej skautskej histórii už boli všelijaké púte. Najznámejšia je asi tá Levočská, ale bola i púť k sv. Anne či k Bráne milosrdenstva v Hronskom Beňadiku. Tentokrát vám však chceme predstaviť jednu netradičnú púť, ktorá je zaujímavá nielen trasou, trvaním a zložením pútnikov, ale i myšlienkou – púť za klímu.

Trasa, pútnici a téma klímy

Vatikán – Katovice: 1500km a viac ako 2 mesiace. Kto sa podujme na takúto „šialenosť“? A ešte k tomu na prelome jesene a zimy! Musí ísť o silnú motiváciu. A veru aj ide – hlavnú časť pútnikov tvoria Filipínci, ktorých sa klimatické zmeny dotýkajú asi najintenzívnejšie. V čele skupiny stojí Yeb Saño, bývalý klimatický vyjednávač Filipín pri OSN. V roku 2013 zasiahol jeho obec pustošivý tajfún Haiyan, následkom ktorého zahynulo 3982 ľudí. Ide teda o ľudí, ktorí majú vlastnú živú skúsenosť s tým, čo po sebe zanechávajú prírodné katastrofy. Na svojej ceste sa chcú s ostatnými podeliť o svoje zážitky a skúsenosti. 4. októbra vyrazili z Vatikánu a na ceste do Katovíc budú prechádzať cez Taliansko, Slovinsko, Rakúsko, Slovensko a Českú republiku.

Prečo práve Katovice?

3.-14. decembra sa práve v silne priemyselných poľských Katoviciach uskutoční summit OSN o klimatických zmenách – COP24. Pútnici tam takto symbolicky prinesú svoju výzvu: „aby sa veriaci, ako aj naši zástupcovia pri OSN rozhodli konať v záujme ochrany stvorenia a všetkého, čo v ňom žije.“ Vyzývajú k prijatiu konkrétnych záväzných pravidiel pre celú planétu – nech nejde len o stretnutie vysokých predstaviteľov bez akéhokoľvek konkrétneho výsledku.  O ich výzve sa môžete dočítať priamo na stránkach púte.

Yeb Saño, bývalý klimatický vyjednávač Filipín pri OSN

Táto púť nie je prvou vo svojej histórii. Na stránkach púte sa dočítame: „V roku 2015 sa Yeb Saño vybral na cestu okolo sveta, aby zozbieral príbehy ľudí, ktorí trpia následkami klimatických zmien. Počas cesty z Filipín až do USA a Kanady prinášal príbehy ľudí a komunít, na ktoré sa často zabúda.

Yebova cesta vyvrcholila pešou púťou z Ríma do Paríža, kde práve v tom čase prebiehali klimatické rokovania. Súčasťou jeho svedectva bola aj výstava topánok z celého sveta, ktoré reprezentovali ľudí, ktorí čelia negatívnym dopadom klimatických zmien. Medzi topánkami bol aj pár od samotného pápeža Františka.“

Ako sa zapojiť?

Možností je hneď niekoľko: už predtým, ako budú pútnici prechádzať Slovenskom, môžete si vybrať niektorý zo spôsobov, ktorý ponúkajú priamo na stránkach:

Ďalšie možnosti budú spojené s príchodom pútnikov – pútnici budú prechádzať cez Slovensko 22.-25.11.2018. V spolupráci s eRkom – HKDS a Greenpeace sme pre vás prichystali niekoľko sprievodných podujatí:

  • 22.11. o 19:30 spoločná omša s pútnikmi v Bratislave u františkánov, po ktorej bude nasledovať moderovaná adorácia s témou úcty k stvorenstvu, sprevádzaná spevmi Taizé
  • 23.11. o 17:00Dome Quo Vadis diskusia s pútnikmi a br. Felixom OFM, koordinátorom pre SPOS na Slovensku
  • 24.11. o 8:00 budeme spoločne vyrážať z bratislavskej Kalvárie na cestu cez Marianku do Stupavy. O 13.00 plánujeme spoločnú sv. omšu a spoločný obed v Marianke. Následne pokračujeme do Stupavy, kde bude od 16.30 – 17.30 diskusia so samotnými pútnikmi v pastoračnom centre vedľa fary.
  • 2511. o 10:30 sa pútnici zúčastnia sv. omše v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach. O 13.30 budú pokračovať v púti do Kútov, kde okolo 16.00 v miestnom kultúrnom dome bude pripravený krátky folklórno-kultúrny program a stretnutie s pútnikmi. Budeme radi, ak sa pridáte k pútnikom či už v Šaštíne alebo zájdete do Kútov na program.
Články publikované pod autorstvom časopisu Médium sú texty určené pre cieľovú skupinu v roverskom veku, texty zo starších čísel časopisu, alebo texty bez uvedenia autorstva.
ZDIEĽAŤ