Vieš čo zažiješ na Jota-Joti?

  Pozvánka, Zahraničie
1477

JOTA-JOTI je najväčšou skautskou akciou na svete s viac ako 1,3 miliónmi skautov zo 150 krajín. Skauti a sprievodcovia po celom svete sa navzájom spájajú počas JOTA-JOTI pomocou rádiových vĺn a internetu. Túto akciu si nemôžeš nechať ujsť. Zapoj svoju družinu aj seba!

Kedy, kde a čo môžem robiť?

JOTA-JOTI sa koná každoročne tretí októbrový víkend už od roku 1957. Preto sa môžeš tento rok tešiť na dátum 19. – 21.10., kedy to celé vypukne.

Okrem toho, že sa môžeš porozprávať so skautmi zo zahraničia, si s nimi môžeš aj písať a dokonca je tu množstvo aktivít a výziev, do ktorých sa môžeš zapojiť.

Tu je ukážka niekoľkých z nich:

  • JamPuz – skratka pre Jamboree Puzzle, zahŕňa výmenu kódov medzi miestami. Každý skaut, s ktorým sa spojíš má kód miesta, z ktorého pochádza (tzv. JID). Po nadviazaní kontaktu si tieto kódy vymeníte a zaznačíš si ten jeho do pomocného hárku, ktorý nájdeš na internete. Komu sa podarí nazbierať najviac kódov?www.jotajoti.info/jampuz
  • Minecraft cez ScoutLink – Jedná sa o sandboxovú online hru medzi súťažiacimi skautmi, v ktorej hráči ťažia suroviny, ktoré ďalej spracúvajú a z nich si potom stavajú svoj svet. A to všetko v premakanej pixel grafike.
  • John Bont – Toto je najvyššia výzva, ktorá spočíva v komunikácii prostredníctvom amatérskeho rozhlasu. Úlohou je vylúštiť šifru a popritom sa zdokonaliť v rôznych skilloch.

Všetky informácie nájdeš na stránke: www.jotajoti.info

Za odmenu ťa čaká krásna nášivka JOTA -JOTI. Dostupná je už teraz v ScoutShope. Nášivku si treba dopredu objednať (postup je rovnaký, ako pri nákupe cez ScoutShop) ideálne ešte pred konaním akcie a potom mať strpenie – nášivka cestuje až z Anglicka, preto jej to chvíľu potrvá.

Môj príbeh

Jazyk si nastavíš neboj sa angličtiny. Ja som sa začala zúčastňovať na JOTA-JOTI potom ako mi to Fox navrhol ako jednu alternatívu učenia sa anglického jazyka, pretože maturita sa blížila a ja som nemala veľa možností vycestovať a učiť sa angličtinu. Tak som si teda obliekla košeľu nasadila šatku a zapla kameru. Po pár klikoch som na obrazovke uvidela človeka z Ukrajiny a tak sme prehodili pár slov a šlo sa ďalej. Potom sa mi na obrazovke objavili americkí skauti. Boli milí a ich vedúca im vravela čo majú robiť. Stáli v rade a ten kto sa chcel niečo opýtať vystúpil z radu a opýtal sa. Potom sme si hovorili o našich sľuboch, rozprávala som s ľuďmi z Afriky alebo Filipín. S niektorými si píšem aj dnes. Podľa môjho skromného názoru je fajn spoznať ľudí z inej časti sveta a vidieť alebo sa opýtať, ako skauting u nich funguje. JOTA-JOTI je dobrá príležitosť, ako ukázať mladým skautom, že je dôležité, učiť sa jazyky, ktoré si tu môžu hneď vyskúšať. Takže si s družinou zbaľte notebooky a inú techniku a spravte si prespávačku v klubovni a prežite fajnový čas.

Mária Mikundová – Blatnička

ZDIEĽAŤ