Registrácia na World Scout Moot 2017 na Islande spustená!

  Pozvánka, Zahraničie
1013

Zaži letné dobrodružstvo na ostrove ladu a ohňa v dátumoch 25.7. – 2.8. 2017 s tisíckami roverov z celého sveta! Registrovať sa do slovenského kontingentu je možné do polovice decembra.

15. Scout Moot in Iceland 2017

Island – malá severská krajina na polceste medzi Európou a Amerikou. Ostrov kontrastov. Zem ladu a ohňa, surovej prírody, ale aj veľmi srdečných ľudí, sa otvára skautskej mládeži!

Už toto leto ťa totiž čaká jedinečná príležitosť zažiť kúzelný kraj a spoznať roverov z celého sveta!

Čo je to Scout moot?

Scout moot (historicky u nás tiež známy ako Rover moot) je medzinárodné stretnutie skautov-roverov vo veku 18 – 26 rokov, organizované Medzinárodným skautským hnutím (WOSM). V roku 2017 sa bude takéto celosvetové stretnutie konať už po pätnásty raz a hosťujúcou krajinou bude práve Island.

Tak ako Jamboree (určené pre 14 – 17 ročných), ktorého názov v indiánskom jazyku označovalo mierové stretnutie medzi jednotlivými kmeňmi, slovo moot predstavuje staroanglický výraz pre ľudové zhromaždenie. V počiatkoch britskej civilizácie sa práve na takýchto mootoch preberali veci verejné, prijímali nové normy, volili panovníci…

Účastník mootu je teda v zásade už vyzretejší mladý človek, stále ale plný zápalu a chute spoznávať a odhaľovať tajomstvá. A tomu je  prispôsobený aj jeho program…

medium-pozvanka-island-moot-2

Kedy ?

  • 25. júl – 2. august 2017 (+ďalší týždeň na cestovanie)

Pre koho ?

  • Registrovaní členovia WOSM, ktorí budú v čase konania Scout mootu vo veku 18-25 rokov, teda narodení medzi 1.8. 1991 až 25.7. 1999.
  • Starší skauti, t.j. nad 25 rokov, majú možnosť sa prihlásiť do IST (staff)

Koľko sa nás tam stretne?

  • Očakávaná účasť je 5000 účastníkov a 1000 staffákov

Aký bude program?

Koľko ľudí, toľko chutí, a tak aj samotný program každého účastníka Scout mootu sa bude líšiť podľa jeho osobných preferencií.

Z účastníkov s podobnými záujmami budú následne zostavené 10-členné medzinárodné patroly, v ktorých roveri z rôznych krajín budú časť mootu spoločne putovať, bývať a zúčastňovať sa aktivít.

Štruktúra programu je nasledovná:

1. časť:
1. deň v hlavnom meste Islandu – Reykjavík. Slávnostné zahájenie Scoutmootu, uvítacie aktivity, pochod skautov mestom, rozdelenie do patrol.

2. časť:
Nasledujú 4 dni v jednom z niekoľkých subcampov rozmiestnených po južnom pobreží Islandu – podľa záujmových preferencií jednotlivca.

V praxi to bude vyzerať tak, že jeden camp bude napríklad umiestnený v národnom parku vedľa ľadovca Vatnajökull a aktivity v ňom budú zamerané na extrémne športy ako ľadovcová turistika, lezenie a pod…

Pre viac kultúry-chtivých účastníkov bude potom zasa určený ďalší subcamp, ktorý sa bude nachádzať pri Islandskom mestečku Selfoss, kde bude program zameraný na spoznávanie jedinečnej islandskej komunity, jej spôsobu života, kultúry a prekvapivo bohatej histórie.

3. časť:
5 dní spoločný čas všetkých účastníkov na historickom mieste prvého zasadnutia Islandského snemu – Althingi. Na programe budú rôzne hry, vystúpenia, festival of cultures, program známy z Jamboree.

 4. časť (neoficiálna):
Po skončení oficiálneho programu je to už len na nás… Návrat domov? Spoločné cestovanie po krajine? Spoznávanie Reykjavíku? Pozorovanie veľrýb? Možností je veľa a celý Island leží pred nami…

medium-pozvanka-island-moot-1

Čo ma to bude stáť ?

Účastnícky poplatok je 470 eur BEZ letenky. Treba myslieť aj na vyčlenenie istého rozpočtu na prípadné cestovanie po skončení oficiálnej časti Scout mootu.

Úhrada poplatku je rozdelená do dvoch splátok. Prvú 200 eur zálohu je potrebné uhradiť do 12.12. 2016.

Či to za to stojí? 100 percentne áno! Ide totiž o neopakovateľnú príležitosť, kde aj vďaka miestnym roverom môžeš zblízka zažiť povestný Island, do hĺbky spoznať jeho kultúru, divokú prírodu, či zažiť kopec dobrodružstiev so svojimi rovesníkmi z celého sveta.

Máš záujem? Ako ďalej?

Registrácia do slovenského kontingentu je otvorená do polovice decembra.

Andrej Marko – Palči
Vedúci slovenského kontingentu

Články publikované pod autorstvom časopisu Médium sú texty určené pre cieľovú skupinu v roverskom veku, texty zo starších čísel časopisu, alebo texty bez uvedenia autorstva.
ZDIEĽAŤ