Ako vybrať stan?

Outdoor
6384

Nič nestmelí družinu tak, ako spoločné zážitky a dobrodružstvá na výpravách. Aby ste si v noci na výprave oddýchli a boli pripravení do ďalšieho dňa, o to sa postará váš najľahší člen družiny – STANo. Je výborné, ak si ho môžete požičať zo zborového skladu, ale čo ak túto možnosť nemáte, alebo si ho z rôznych dôvodov chcete kúpiť? Pamätajte na pár základných rád.

Na úvod treba povedať, že dobrý stan nezoženieme v hypermarkete. Treba nakupovať v špecializovaných predajniach, výstavách, kde je možnosť vidieť stan rozložený, alebo cez internet. Väčšina turistických stanov je dvojvrstvových – dvojplášťových. To znamená, že stan je zložený z vnútorného stanu a vonkajšej vrstvy – tropika. Medzi nimi je vzduchová medzera, ktorá slúži na lepšie odvetranie, zabezpečenie vodeodolnosti a kondenzáciu pár na tropiku a nie vo vnútri stanu, ako sa to stávalo u jednoplášťových.

Na trhu je niekoľko základných tvarov stanov a ich mutácií. Klasické Áčka a Ihlany sú vhodné pre podsady, ale nie na výpravy. Dnes je u nás najpredávanejším tvarom kopula (iglu), trochu menej tunel. U kopuly je výhodou dobré využitie priestoru a jej samonosnosť. Dobre sa stavia, je ľahká a nie je ju nevyhnutne potrebné ukotviť, čo oceníte pri tvrdšom podklade. Ak sa jej konštrukcia kríži v niekoľkých bodoch, hovoríme, že je geodetická. Geodetická kopula je už určená do expedičných podmienok a býva spravidla drahšia. Čo sa týka základných rozmerov vnútorného stanu, počítajte s tým, že jeden nocľažník zaberie tak 60 cm na šírku a na dĺžku cca o 25 cm viac ako je výška jeho postavy. Čo sa týka výšky, v stane by ste sa mali v pohode posadiť.

Veľkou výhodou kopule (iglu) je, že ju dokážete postaviť takmer všade. Aj na tvrdšom podklade bez ukotvenia.

Konštrukcia stanu (tyčky) býva zväčša z laminátu alebo z duralu. Dural je ľahší, pevnejší, ale aj drahší. Na tropiko sa používajú syntetické tkaniny s vrstvou polyuretanu (PU) alebo silikónu. Najcitlivejšie miesta tropika sú švy. Tie musia byť prelepené ochrannou páskou. Kvapka letiaca rýchlosťou 80-90 km/hod vyvinie na tropiko tlak zodpovedajúci 2000 mm vodného stĺpca. Preto by sme mali vyhľadávať stan s minimálne takýmto stĺpcom na tropiku. Oveľa vyšší vodný stĺpec musí mať podlaha vnútorného stanu. 80 kg vážiaci človek vyvinie pri pokľaknutí tlak 1 atmosféry, čo je 10 000 mm vodného stĺpca. Treba na to pamätať, ale nech vás to neobmedzuje. Vodný stĺpec 6000 mm je dostatočný na väčšinu skautských výprav. Materiál podlahy by mal byť polyester alebo polyamid. Vrstvený polyetylén, ktorý sa používa pri hypermarketových stanoch a vyzerá ako plastová fólia tkaná z tenkých pásikov, má nízku životnosť, odolnosť voči vode a vysokú váhu. Ak na stane nie sú vypísané hodnoty vodných stĺpcov, radšej sa mu vyhnite. Farba vonkajšieho plášťa je tiež dôležitá. Pod svetlým tropikom budete mať v stane viac svetla a budete sa cítiť lepšie za škaredého počasia.

V dnešnej dobe je ponuka stanov široká. Stačí si len vybrať.

Pri výbere stanu treba myslieť aj na uloženie batohov a špinavých topánok. Na tento účel sa perfektne hodí predsienka. Navyše, počas dažďa sa vďaka predsienke dá vnútorný stan vetrať bez toho, že by vám doň napršalo. Stany pre viac osôb bývajú vybavené dvoma vchodmi. Veľkou výhodou týchto stanov je, že sa dajú výborne odvetrať. K odvetraniu a komfortu počas horúcich nocí slúži sieťka na vchodoch do vnútorného stanu. Pozornosť treba venovať aj úložným priestorom na drobnosti. Bežné bývajú vrecká a veľmi praktická je sieťová polička vo vnútornom stane. Pri výbere myslite aj na váhu celého stanu. Vaše chrbty to ocenia.

Ak už ste si po dobrom prieskume trhu svoj stan kúpili, nezabudnite sa oň poriadne starať. Nenechávajte v ňom neporiadok a po každej akcii sa najprv dobre presvedčte, že je stan vysušený a až potom ho uskladnite. Predídete tak zápachu, plesniam a zničeniu stanu. Pozor dávajte aj pri varení v predsienke a stan nikdy nestavajte ku ohnisku. Syntetické materiály sú veľmi citlivé na každú iskričku. Dúfam, že vám tento článok pomôže sa trochu zorientovať v širokej ponuke, a že budete so svojím výberom spokojní. Nenechajte svoj stan odpočívať a hor sa na výpravu!

Po náročnom výlete nezabudnite stan poriadne vysušiť a uskladniť na suchom mieste. Vyhnete sa tak nepríjemným plesniam, ktoré by váš stan úplne zničili. Autor fotografií: Jaroslav Mišík – Tom

Skaut, cestovateľ a outdoorový nadšenec...
ZDIEĽAŤ