ROK – čo to bol za víkend?

  Outdoor
1260

Mnohí sa pýtate čo to je? Roverský Outdoorový Kurz je už druhý ročník (minulý rok to bol Bratislavský Outdoorový Kurz) série adrenalínových kurzov, na ktorých Vás naučia robiť tieto veci správne, efektívne a hlavne BEZPEČNE! Akciu robia Frico a Kliešťo spolu s inštruktormi.

Piatok

Po miernom meškaní môjho vlaku z Východu a rýchlom prestupe na autobus v Bytči už sedia 4 účastníci v autobuse. Smer vraj tá najkrajšia lezecká oblasť na Slovensku – Súľovské skaly. Táto malebná dedinka vzdialená 29 km od Žiliny, ktorú obklopujú skaly zo všetkých strán je úžasná. Chata, kde sme mali spať celý víkend sa nachádzala pri futbalovom ihrisku, a bola na skautské pomery luxusná! Každá izba mala nove samostatné toalety a sprchu. Vybavená kuchyňa, barový pult a mnoho ďalšieho.

Piatok bol určený prednáškam, aby nás na skale nič neprekvapilo. Od lezeckých základov (čo je to HMS, expres, GriGri…) cez uzly(keď neuviažeš správne „SKAPEŠ“), po prednášku o bezpečnostných tipoch a trikoch. Po prednáškach sme sa pobrali všetci do spácakov a spať, lebo nás čakal náročný deň.

Sobota

V sobotu sme vstávali s vychádzajúcim Slnkom. Rýchle raňajky, zbaliť všetok potrebný matroš, jedlo a vyrážame na skalku. Cestu nám spríjemňuje Ďasanova gitarka a známe piesne. Po 45 min čo sme šliapali, sme dorazili na miesto ku namakanej skale. Zložili veci, zavesili plagát ROK-u a porozdeľovali sme sa do skupín. Od pokročilých až po začiatočníkov.

Záchrana

Kamarát sa zlaňoval a prúsik sa mu dostal do osmy, zasekol sa, čo teraz? Áno, takto začala Fricova výuka. A rovno do akcie. Najprv názorná ukážka a potom už ideme my do toho. Z malej skaly sa presunieme na skalu veľkú, tam si trošku vyžumarujeme a zase nasleduje najprv ukážka od Frica a potom ideme my. Straussova záchrana, paráda. Pomaly sa nám začínajú odkrvovať nohy tak dáme pauzu a pokračujeme ďalej. Záchranu si treba dobre nacvičiť! Lebo človek nikdy nevie.

Pohyb po lane

Tak sme sa v horizontálnom pohybe posunuli o zopár metrov a to k Palovi a Rozbuchovi. Rozbuch uviazal 2 prusíky (žumáre sú iba pre inštruktorov 🙂 na lano pripol, a už šlapal vo vetikálnom smere. Tak a šli sme aj my! Všetci zistili, že prusíkovanie nie je med lízať. V tých starých rokoch to mali fakt ťažké. Potom nám tam dal GriGri a žumár, to už bolo lahodné jednoduché a hlavne ľahké ako facka.

Samozrejme pri žumarovaní sme sa museli naučiť ešte správne a bezpečne zlaňovať. Šak ako by sme sa inak dostali dolu?

Lezenie

Tam nám Kliešťo s Knedľom vysvetlili základy lezenia a istenia na skale, ukázali nám a aj sme si vyskúšali natiahnuť cestu a zrušiť cestu. Po výuke nasledovala prax, kde dávali fakt dôraz na bezpečnosť. Zle založíš istítko a je zle, môže dôjsť k úrazu.

A tak poučený bezpečnosťou sa liezlo až do zotmenia, alebo kým nám neodmrzli ruky.

Test

Rýchlo na chatu, uvariť večeru (špagety), ešte niečo doučiť, zopakovať a hor sa na test. Test sme mali premietaný na stenu z iPadu, takže všetci vedeli otázky prečítať. Podľa mňa test dopadol celkom dobre, iba jeden chalan nespravil na prvý krát. 🙂 Ešte malé praktické ukážky ako zachraňovať jedného, či dvoch ľudí, filmy a okolo 2 hodiny rannej spať.

Skúšky

Nedeľa patrila praktickým skúškam. Horizontal Limit – natiahnuť cestu, urobiť štand, spustiť sa dole a odistiť. Týmto si musel každý prejsť. Našťastie kto nemal sily liezť, mohol absolvovať skúšku mimo skaly.

Záchrana zaseknutých horolezcov. Asi najťažšia skúška. Prvá podmienka bola zachrániť človeka do 18 min. A urobiť to čo najlepšie. Na prvýkrát záchranou prešli iba 3 ľudia. Ostatní museli robiť reparát. Po záchrane nasledoval obed, poupratovať a hor sa domov. Ale ešte pred odchodom nasledovalo vyhodnotenie. Samozrejme prešiel som 🙂

Ďakujeme (aj za účastníkov) firme Petzl za výrobky, ktoré vyrába, tiež organizátorom a inštruktorom za skvelý kurz.

Dominik Kaľavsky – družina PUMY
1.oddiel skautov Bořivoja Uhra – 3.zbor Aničky a Bořivoja Uhrových Kežmarok

Najbližší kurz je Lavíny a Vysokohorská problematika

Môžeš si vybrať z ponuky víkendov:
1.2. – 3.2.2012 Chata pod Chlebom, Malá Fatra
22.2. – 24.2.2012 Chata Plesnivec, Belianske Tatry

Všetky infošky nájdeš na rok.skauting.sk.

 

ZDIEĽAŤ