Kreatívny nápadník no. 2 – Veľká noc sa blíži!

  Kreatívny nápadník, Video
3161

Z lúk sa už úplne vytratil sneh. Opäť počuť vonku štebot vtákov, v záhradách kvitnú prvé jarné kvety, snežienky a narcisy. Je tu jar a s ňou aj Veľká noc. Ďalšie číslo kreatívneho nápadníka sa inšpirovalo týmto ročným obdobím. Pripravili sme sériu nápadov, ktoré súvisia s jarnou tematikou a spestria vaše tvorivé dielne. K Veľkej noci neodmysliteľne patria maľované vajíčka a šibačka. Vždy sa vo Veľkonočný pondelok mládenci v skorých ranných hodinách vyberú v skupinách a oblievajú mladé dievčatá vodou. Voda má symbolický význam – má zabezpečiť nielen zdravie, ale i krásu. Podľa starých pohanských tradícií vyšibanie korbáčom má dievčaťu priniesť zdravie, plodnosť a vyhnať zlých duchov. Dievčatá a ženy pár dní pred Veľkonočným pondelkom pripravujú kraslice, ktoré darujú mládencom. Maľované vajíčko je symbolom náklonnosti, lásky a priateľstva, čo sa vyjadruje aj tým, ako je ozdobené.

Spravte si Veľkú noc podľa tradícií, ktoré tu pretrvávajú stáročia, a snažte sa ich udržovať pre ďalšie generácie. Na družinovke si s chalanmi upleťte pravý vŕbový korbáč a s dievčatami si vyskúšajte klasickú metódu maľovania kraslíc voskovkami. Môžete si naplánovať aj oddielovú akciu na Veľkonočný pondelok a zažiť pravú tradičnú šibačku.

Ponúkame vám návod, ako si vyrobiť jarnú pohľadnicu. Pošlite ju rodine, blízkym, kamarátom. Každý ocení originálny nápad a určite sa poteší, že ste si na neho spomenuli.

V nápadníku nájdete okrem jarných nápadov aj družinové. Peračník družiny Žralokov alebo družinový obraz. Každý člen družiny si môže vyrobiť svoj vlastný peračník. Nemusíte vyrábať len žraloky, ale aj lienky, slony a iné zvieratá. Postup nájdete na stranách Kreatívneho nápadníka a už si ho stačí len prispôsobiť podľa fantázie.

Kreatívny nápadník je dobrá pomôcka pre radcu a radkyňu. Vyberte si ju z časopisu a založte do radcovského zápisníka. O pár mesiacov alebo rokov sa k nej môžete vrátiť a použiť na tvorivé dielne s družinou.

Kreatívny nápadník je súčasťou jarného čísla časopisu Skaut.