Check list pre zbory a oblasti

Komunikácia
837

Oživenie značky môžeme prirovnať ku kozmetickej zmene vzhľadu, tzv. „faceliftu“ organizácie v očiach verejnosti. Zvyčajne táto zmena zahŕňa aktualizáciu loga, zmenu písma, ktoré značka používa, vytvorenie nových grafických prvkov ako ilustrácie, ikony, tvary či vzory alebo začlenenie nového sloganu do loga. Ako ste už možno zachytili, novú vizuálnu identitu budeme v našej organizácii využívať od 11. mája. Aby zmena prebehla hladko, pripravili sme si pre vás krátky zoznam našich odporúčaní, ako postupovať najbližšie dni a týždne.  

Ako vlastne prebehne deň spustenia?

 • 11. 5. 2023 od cca 8:30 h do 13:00 h: Odstávka webovej stránky Slovenského skautingu z dôvodu aktualizácie jej niektorých vizuálnych elementov.
 • 11. 5. 2023 o 13:00 h: Predstavenie novej vizuálnej identity na sociálnych sieťach. Vymenia sa profilové fotky na našich profiloch a na národnej úrovni začneme naplno využívať novú vizuálnu identitu našej organizácie. 
 • 11. 5. 2023 od 13:00 h: Sprístupnenie novej webovej stránky – online brand centra. Bude potrebné si tam vytvoriť osobné konto. 
 • 11. 5. 2023 od 13:00 h: Scoutshop uvedie na svoje pulty produkty s novou vizuálnou identitou. 
 • 11. 5. 2023 o 17:30 h: Live stream z predstavenia novej vizuálnej identity a jej krstu. Moderované Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou. 

Tu sú naše odporúčania pre skautské zbory a oblasti

Pred spustením 11. 5. 2023 (ideálne do 9. 5. 2023)

 • Uverejniť aspoň jeden príspevok o dátume spustenia novej vizuálnej identity na sociálnych sieťach tvojej skautskej jednotky. Odporúčame uverejniť kedykoľvek najneskôr do 9. 5. 2023. Príspevok na inšpiráciu nájdete na tomto odkaze.
 • Na sociálnych sieťach svojej skautskej jednotky zdieľať aspoň jeden článok/príspevok podporujúci zmeny vizuálnej identity zo stránok Slovenského skautingu. Články na tému novej vizuálnej identity nájdete na tomto odkaze.
 • Priamymi mailami alebo cez vaše sociálne siete povzbudiť členov vašich skautských jednotiek a ich rodičov, aby sa prihlásili na odber e-mailových noviniek – Skautských zvestí, kde členovia môžu získať užitočné novinky zo skautského sveta a v ktorých 11. 5. 2023 budeme informovať o odhalení novej vizuálnej identity. Možnosť odoberať skautský newsletter nájdete na tomto odkaze.
 • Naštudovať si tento článok a už pridané články, najmä článok s často kladenými otázkami.

Deň spustenia 11. 5.

 • Príspevok s novým logom Slovenského skautingu bude uverejnený o 13:00 h. Od toho momentu môžete pridať príspevok na sociálne siete vašich skautských jednotiek (zborov a oblastí) o spustení novej vizuálnej identity. Budete môcť zdieľať príspevok zo stránky Slovenského skautingu alebo pridať vlastný príspevok. 
 • O 17:30 bude prebiehať live stream z krstenia novej vizuálnej identity, ktorý bude moderovať Veronika Cifrová Ostrihoňová. Pripomeňte členom vašej skautskej jednotky prostredníctvom emailu alebo príspevku na sociálnych sieťach túto udalosť. 

Prvé 2 týždne (do 25 .5. 2023)

 • Vaši oblastní vodcovia budú distribuovať balíčky s logami zborov emailovo zborovým vodcom. Stiahnite a uložte si nové logo Slovenského skautingu s nápisom vášho zboru do vašich počítačov. To, ako ho máte používať, bude uvedené v online brand centre – novej webovej stránke s pravidlami používania novej vizuálnej identity. 
 • Odporúčaná je zmena profilových fotiek zborov na sociálnych sieťach (Facebook, Instagram a iné, ak máte) – od nás dostanete jeden formát, ktorý je potrebné si prispôsobiť na danú veľkosť profilovej fotografie.
 • Stiahnite si nové fonty do svojho počítača z online brand centra – tieto fonty budete využívať v grafických programoch (Adobe Photoshop, Illustrator, Canva a pod.).
 • Navštívte nové online brand centrum a preštudujte si použitie nových prvkov identity – 11. 5. spustíme aj brand centrum, ktoré bude zdrojom informácií, boli by sme radi, ak by ste sa na web pozreli a vedeli sa v ňom orientovať.
 • Skúste do programu družinoviek zaradiť aktivitu zameranú na nové logo – pridávame nápady na aktivity pre 3 vekové skupiny nájdete tu.
 • Pozrite si nové veci v Scoutshope – nový brand odštartuje aj nový skautský merch, ktorým sa môžete vystrojiť na vaše skautské dobrodružstvá.
 • Môžete e-mailom informovať rodičov o zmene, ktorá prebehla. Môžete využiť obsah vytvorený na stránke Slovenského skauting, ktorý pribude v deň predstavenia.

Prvé 3 mesiace

 • V rámci svojej skautskej jednotky si prejdite vaše propagačné materiály, tlačoviny či digitálne výstupy, či nepotrebujú vizuálne oživenie. Nový vizuál už môžete tvoriť podľa nových pravidiel alebo môžete využiť dostupné vzory. 
 • Ak v septembri plánujete nábor, kontaktujte RpK v prípade, ak by ste potrebovali nejaké podporné materiály, ktoré ste nenašli v online brand centre alebo na Scoutshope. Ideálne nám dajte vedieť do 10. 8. 2023, aby sme to stihli pripraviť.
 • Ak máte nejaké otázky ohľadom používania nových materiálov a odpoveď ste nikde nenašli, napíšte na komunikacia@skauting.sk – budeme vaša linka vizuálnej podpory.

Dôležité pripomenúť

Ako sme spomínali v jednom z našich článkov, svoje oddielové, zborové či oblastné tlačené alebo digitálne materiály nemusíte meniť zo dňa na deň. Rátame s dvojročným implementačným obdobím (do mája 2025). Veríme, že tento čas bude postačujúci na aktualizáciu materiálov tak, aby to nenarušilo činnosť a rozpočty skautských zborov, oddielov, oblastí, národnej úrovne a ostatných skupín, ktorých sa táto zmena dotkne. S vizuálnou identitou spred 11. mája sa teda na niektorých materiáloch ešte budete stretávať nejakú dobu. Ak by ste však tvorili nové materiály, odporúčame ich určite vytvárať v novej vizuálnej identite.

Ak by vám niektorá informácia v tomto článku nebola jasná, neváhajte nás kontaktovať na emaile: komunikacia@skauting.sk.

predsedníčka Rady pre komunikáciu
ZDIEĽAŤ