Skautský advent 2022 – cesta na Vianočné ostrovy

  Duchovno
1345
Foto: Laura Nyhuis - Unspash

Ak by som Vám, a je jedno, či ste veriaci, alebo neveriaci, mal nejako priblížiť advent, nazval by som ho chystaním sa na cestu. Cieľová destinácia: Vianočné ostrovy. Prevládajúca klíma tam je Pokoj a Dobro. Tak prichystajme batoh a poďme sa zbaliť na cestu. 

Ani si neviete predstaviť, aké ťažké je písať niečo o Advente, keď vám z youtubu každú chvíľu vyskočí nejaká vianočná reklama. A keď som už mal viac ako polovicu textu hotovú, predstavil som si, čo by na to povedali moji skauti. „Ok, týpeček sa nám tu rozrečnil, ale ja sa aj tak teším na trhy s mojimi besties.“. Presne toto by si asi pomyslel Oliver. Sorry Oľo. A tak, začínam odznovu a ani si neviete predstaviť, aké je to ťažké.

Advent

Po tom, čo som škrtol pôvodný text, hľadám tie správne slová a myšlienky, ktoré by som Vám chcel odovzdať. Tak aby som Vás príliš neunudil. Isto máte dosť toho konštatovania nás starších, aký je dnes advent iný, aký je konzumný, ako voľakedy boli veci inak. Áno, my starí neskutočne dudreme. A predsa nás vidíte už v novembri na vianočných trhoch, kde znejú koledy, predáva sa pečená klobása a vonia punč. Preto je Advent výzva hlavne pre nás starších. 

Ale zájdime trošku do histórie. Advent mal v minulých dobách pre ľudí najmä hlboký náboženský zmysel. Z predkresťanského obdobia to bol čas, v ktorom svet našich predkov mohli pozitívne či negatívne ovplyvňovať nadprirodzené sily. U nás sa toto obdobie pretavilo do legiend o strigách a stridžích dňoch, do rôznych obyčajov a povier, do magických rituálov veštenia z pirohov či odlievania olova a iných starobylých zvykov. Tieto smerovali k snahe ľudí pozitívne ovplyvniť svoju budúcnosť magickými prostriedkami, obetami, ktoré mali zabezpečiť požehnanie a hojnosť v novom životnom cykle, u mnohých dávnych  kultúr začínajúcom práve zimným slnovratom.

S príchodom kresťanstva sa zmenilo vnímanie tohto obdobia. Už vo štvrtom storočí sa Advent slávil ako akási príprava pred Vianocami, trvajúca rôzne od dvoch do šiestich týždňov. Až pápež Gregor Veľký ustanovil advent v rozsahu štyroch týždňov pred sviatkami Vianoc. Advent sa začal viac sústreďovať  na človeka a jeho vnútornú prípravu na epifániu, príchod Spasiteľa. Stal sa tak časom stíšenia a má kajúci charakter. Je to obdobie, v ktorom si má človek takpovediac „vyrovnať účet,“ aby do nového obdobia vstúpil duchovne čistý. Táto myšlienka sa stala akýmsi základom neskorších novoročných predsavzatí, ktoré si aj my dnes často dávame, mnohí netušiac, kde sú korene tohto zvyku.

Ale dosť bolo historického okienka. Keď som hľadal inšpiráciu pre tento článok, narazil som na pekný symbolický rámec, hodiaci sa na toto obdobie: „cesta na Vianočné ostrovy.“ Ak by som Vám, a je jedno, či ste veriaci, alebo neveriaci, mal nejako priblížiť advent, nazval by som ho chystaním sa na cestu. Cieľová destinácia: Vianočné ostrovy. Prevládajúca klíma tam je Pokoj a Dobro. Tak prichystajme batoh a poďme sa zbaliť na cestu. 

Príprava

Upracte si

Pred cestou na Vianočné ostrovy si určite urobte dôkladnú prípravu. Poupratujte si v izbe, v klubovni, vo svojom vnútri. Práve teraz máte úžasnú príležitosť zbaviť sa nepotrebných vecí a príťaže. Urobte si poriadok vo veciach, nenechávajte si to na poslednú chvíľu. Čo ak potom nebudete vedieť nájsť niečo dôležité. Povymetajte pavučiny z tmavých rohov a zákutí a umyte okná. Aby ste lepšie videli. Aby ste nič a hlavne nikoho neprehliadli. Na Vianočné ostrovy sa chystáme všetci. Poobzerajte sa preto vôkol seba, či niekto nepotrebuje pomôcť s balením sa na cestu do prístavu Pohoda.

Urobte si kalendár

Taký pekný. Adventný. A urobte ho aj svojim blízkym a priateľom. Určite sa potešia, keď si budú môcť každý deň otvoriť od Vás nejaké to okienko s milým prekvapením. Aj keď sú vonku pochmúrne dni, Vy buďte veselej mysle. Urobte si družinovku, uvarte chutný čaj, na toto obdobie sa obzvlášť hodí jablko a škorica. Jablko preto, lebo symbolizuje lásku, radosť, poznanie. Je aj atribútom – symbolom, s ktorým je často zobrazovaný sv. Mikuláš, ktorého deti tak veľmi obľubujú. Škorica preto, že je symbolom hojnosti. V starom Egypte bola považovaná za veľmi vzácnu. Za dar hodný pre kráľa. A dáva vynikajúcu chuť a vôňu. Vytvorte si tak úžasné spoločenstvo v tomto čase. Môžete urobiť aj nejaký pekný adventný veniec. Do klubovne. Alebo niekomu ako dar. Urobte niekomu radosť. 

Pripravte si lampáše

Dni sú teraz krátke a skoro býva tma. Pripravte si lampáše, aby ste mali v čom roznášať ľuďom svetlo. Nielen to Betlehemské. Ale skutočné svetielko nádeje. Nádej je semienkom radosti. No to najhlavnejšie: otvorte si pred cestou na Vianočné ostrovy účet v Banke Lásky. A teraz nemyslím v tej štiavnickej, ale v tej ozajstnej. Kde sú vklady dobrovoľné a bez poplatkov. Verím, že nášivky výzvy „Uzol dobrého skutku“ sú už zopár rokov našité na Vašich rovnošatách. Chcem Vás však vyzvať v tomto čase Adventu: obnovte si túto výzvu. Každodennými dobrými skutkami si ukladajte vklady na svoj účet v Banke Lásky. Lebo toto je jediné platidlo na Vianočných ostrovoch.

Ďalšie inšpirácie na to, ako prežiť adventný čas spolu so svojimi skautskými bratmi a sestrami, nájdete medzi Nápadmi na činnosť, v priečinku Advent – Advent (duchovno) – Disk Google.

A ja Vám už len prajem, aby sa Vám cesta na Vianočné ostrovy vydarila a aby ste si ten krásny vianočný čas so svojimi blízkymi a priateľmi užili v podnebí dobra, pokoja a pohody.

Autor: Brat Roman BlaškoČlen Duchovnej rady za oblasť Korene a história