Leto

  Dadin stĺpček
1736

Zažiť v lete tábor v prírode, široko-ďaleko bez akejkoľvek živej duše…
Dobrodružné chvíľky bez elektriny, teplej vody a internetu, plné hier, kamarátstiev, zážitkov, nezabudnuteľných okamihov a momentov plných emócií…
to je také slovensky skautské. Určite ho zažil už každý z nás a mohli by sme zážitkami vyrážať dych nejednému spolužiakovi v škole.

Leto je o skautských táboroch, a to vieme všetci. Či malé vĺča a včielka, skaut alebo starý, rokmi poznačený rover. Oddielovým, či zborovým táborom sa však skautské leto zďaleka končiť nemusí.
Tento rok, po dlhých ôsmich rokoch, opäť prichádza na Slovensko 11. stredoeurópske jamboree. Stretnutie skautov z celej strednej Európy, no i z ďalších iných, zaujímavých a exotických krajín. Po úspešných rokoch v Česku – Orbis, Poľsku – Silesia, Maďarsku – Concordia, prichádza na rad Slovensko, kde sa jamboree bude niesť v zmysle živlov – voda, vietor, oheň, zem a skauting.

Rozmýšľal si niekedy, či aj skauti z Poľska majú podobné tradície a zvyky ako my? Videl si niekedy skautov z Egypta, vieš si ich predstaviť? Videl si už krikľavooranžové rovnošaty našich bratov a sestier zo severských krajín? Ja áno. Byť na jamboree je obrovský zážitok. Spoznáš mnoho kultúr, uvidíš, že skauting má mnoho tvárí a zistíš, že skutočne máš bratov a sestry po celom svete.

Ak sa ti, predsa len, na jamboree ísť nepodarí, nezúfaj. Stále môžeš zorganizovať pre svoju družinu víkendovku v lese, kde sa naučíte ďalších päť nových súhvezdí, stavať prístrešok z dreva a utužíte svoje kamarátstva.

Nesmieme však zabúdať na to, že o tom, že sme skauti s veľkým „S“ nesvedčia tony kroník zo skautských akcií, uložené v knižnici zboru, ale svedčí o tom kronika „Skutkov a činov“, ktorú si nosíme každý sám v sebe. Len TY vieš, či sa aj jej stránky môžu pýšiť zápiskami, kde všade si priložil ruku k dielu.