InterRail: Vlakom do Európy

Cestovanie
11827

Byť mladým Európanom má viacero výhod. Jednou z nich je aj možnosť využívať lacné cestovanie vlakom po takmer celej Európe. Mladí ľudia môžu využívať výrazné zľavy InterRail na všetkých európskych železniciach.

Cestovanie vlakom si mnohí cestovatelia pochvaľujú. Vďaka priamemu kontaktu s miestnymi cestujúcimi obyvateľmi má spoznávanie krajiny nevšedné čaro. Hlavné stanice sú priamo v centrách miest a dostať sa k pamätihodnostiam je otázkou krátkej prechádzky. Môžeme ísť kedykoľvek na toaletu, prechádzať sa a v nočných vlakoch využiť aj ležadlové a lôžkové vozne. Vlaky sú pre mnohých skautov najobľúbenejším dopravným prostriedkom pre svoju komfortnosť a celú kultúru, ktorá sa s cestovaním vlakmi spája.

Láka vás veľká vlaková expedícia? Ak InterRail naštudujete a pripravíte konkrétny plán, omnoho jednoduchšie nahovoríte svojho vodcu, aby s expedíciou súhlasil.

Vlaky sú pre mnohých skautov najobľúbenejším dopravným prostriedkom pre svoju komfortnosť a celú kultúru, ktorá sa s cestovaním vlakmi spája.

Ako to funguje?

InterRail spája 30 európskych železničných spoločností. Ktokoľvek, kto má trvalý pobyt v krajinách Európskej únie, si môže kúpiť celosieťové lístky, s ktorými môže cestovať po železniciach týchto spoločností. Do veku 26 rokov sú ceny výrazne nižšie, no kúpiť si ich môžu aj starší dospelí alebo dôchodcovia. V ponuke sú dva typy lístkov. Global Pass, s ktorým je možné cestovať po všetkých tridsiatich krajinách určitý počet dní, a One Country Pass – lístok na cestovanie v niektorej krajine, prípadne v niekoľkých krajinách naraz.

Celosieťový lístok do všetkých krajín má päť variantov. Od možnosti využívať ho 5 dní v rámci 10 dní až po celomesačný lístok. One Country Pass sa dá používať 3 – 8 dní v rámci jedného mesiaca. InterRail garantuje, že so zakúpeným cestovným lístkom môže cestujúci bez dodatočných poplatkov cestovať všetkými osobnými a regionálnymi vlakmi druhej triedy. K dispozícii sú aj rýchliky a vysokorýchlostné vlaky. Tie sa môžu v niektorých krajinách používať bez príplatkov a rezervácií, no v niektorých krajinách je potrebný príplatok alebo kúpa miestenky. Vždy si treba informácie o vlakoch naštudovať, prípadne sa spýtať pred nastúpením. Miestenky a príplatky sú však zlomkom štandardnej ceny lístka. Môžete mať istotu, že s lístkom InterRail vždy ušetríte nemalé sumy.

Plánujeme

Cestu si treba najmä dobre naplánovať. Začať môžeme zamyslením sa nad tým, čo by sme chceli vidieť, ktoré krajiny navštíviť. Mesačný výlet po celej Európe je lákavý, no aj poriadne drahý a treba mať naň čas. Na úvod by som teda odporúčal čosi menšie, povedzme, niekoľkodňovú expedíciu do 2-3 susedných krajín. Porozprávajte sa v družine, čo by ste chceli vidieť a ako dlho by mohol váš výlet trvať.

Nasleduje získanie informácií o možnostiach, ktoré ponúka daná krajina. Otvorte si stránku www.interrailnet.com a pozrite podrobné informácie o vlakoch, doplnkových benefitoch aj tipy na miesta, ktoré môžete navštíviť. Keďže informácií v slovenčine veľa nie je, spolu s plánovaním si precvičíte cudzie reči. Zrátajte si, či sa skôr oplatí kupovať lístky po krajinách alebo kúpiť Global Pass. Po preštudovaní informácií budete opäť múdrejší a váš výlet naberie reálnejšie kontúry.

Prstom po mape

Aby ste mohli začať cestovať, stiahnite si mapu železničnej siete. Dostupná je aj na spomínanej stránke InterRailu. Budete síce cestovať len prstom po mape, alebo, lepšie povedané, po monitore, no budete vedieť odhadnúť vzdialenosť miest, ktoré chcete navštíviť. Konkrétne spoje nájdete na vyhľadávačoch spojení nemeckých alebo rakúskych železníc (www.bahn.de alebo www.oebb.at). Nezabúdajte, že do destinácie môžete aj letieť a tam si už kúpiť iba lístky pre danú krajinu.

Spať sa dá samozrejme aj vo vlakoch, najmä vtedy, ak sa v noci presúvate z miesta na miesto. V niektorých krajinách stojí lôžko alebo ležadlo do špeciálneho vozňa len pár eur. Vlak sa pre vás stane hotelom na kolesách. Budete však potrebovať aj ubytovanie v miestach, ktoré navštívite. Ak chcete ušetriť, musíte hľadať lacné ubytovanie – napríklad na stránke www.hostelworld.com. Alebo môžete skúsiť nájsť v destinácii skautov, dohodnúť sa s nimi a prespať u nich v klubovni či doma.

Spoznajte Európu

InterRail je v prvom rade lístok na vlak, no dá sa použiť aj na iné spôsoby dopravy. Zvyčajne jeho vlastníctvo oprávňuje na polovičné zľavy aj na výletné lode, napríklad vo Švajčiarsku, Nemecku a Rakúsku. Takisto sa dá výhodnejšie plaviť trajektami – povedzme, z Talianska do Grécka. Okrem toho, s lístkami InterRail získate aj zľavy do múzeí, galérií, obchodov, hotelov či ubytovní.

Veľká vlaková expedícia môže byť pre malý oddiel alebo družinu obrovským zážitkom a pritom nemusí zaťažiť peňaženku skautov šialenou sumou. Stačí vedieť ako na to. Ste pripravení?

ZDIEĽAŤ