Aktivitová karta: Jarný programový budíček

  Časopis Médium
1871

Po období krutej zimy sa všetko začína prebúdzať. Príroda, mesto a aj váš oddiel. Odrazu sa môžete opäť pustiť do činností, ktoré v zime neboli možné. No niekedy to nejde až tak ľahko. Aj v našich oddieloch a zboroch podľahneme programovej jarnej únave. Žiaden strach. Liek na ňu je už pripravený.

Cesta do neznáma

Cieľ: vnímanie prírody, rozvoj orientačných a pozorovacích schopností, tvorivosti, otvorenosť novému
Kto: 1 a viac ľudí
Kde: neznámy úsek krajiny
Ako dlho: 2 a viac hod.
Pomôcky: mapa, buzola (GPS), zápisník

Najlepší liek na jarnú únavu v programe je útok proti nej a lenivosti. Preto sa na jar nedá spraviť nič lepšie ako ísť na výpravu. A čím môže byť jarná výprava špecifická? Napríklad cestou do neznáma. Veď tajomstvo a dobrodružstvo sú vždy tým, čo ľudí láka. Z východiskového bodu si určite smer vášho cieľa, a potom sa rozlúčte so všetkými cestičkami. Vaša výprava povedie úplne novou cestou, dosiaľ ešte neobjavenou. Počas výpravy si môžete zapisovať nejaké zaujímavé úkazy – možno vám nejaký strom bude pripomínať slona, a tak cestu nazvete „sloňou“. Možno po ceste stretnete stádo srniek a cesta, ktorú objavíte, bude „srnčí chodníček“. Nezabudnite si so sebou vziať mapu a buzolu, prípadne turistické GPS. V prípade, že by ste sa stratili, vám pomôžu zorientovať sa a nájsť správny smer.

Tajná výprava

Cieľ: vnímanie prírody, spestrenie už známej trasy
Kto: 1 a viac ľudí
Kde: menej frekventovaná trasa v prírode
Ako dlho: 2 a viac hod.
Pomôcky: zápisník

Trochu jednoduchšia ako cesta do neznáma by bola výprava, na ktorej by ste nemohli stretnúť človeka. Na túto výpravu si vyberte trasu, po ktorej nechodieva až tak veľa ľudí. Počas výpravy môžete postupovať po normálnej cestičke, keď sa však zjaví vo vašom okolí človek, je čas schovať sa. Nikto nesmie totiž vidieť členov tajnej výpravy. Či už budete skupina pašujúca literatúru do zahraničia, alebo vedci, ktorí sa snažia ako prví objaviť kameň múdrosti. Príbeh je už na vás.

Počas oboch výletov sa skúste zastaviť a vnímať jarnú prírodu všetkými zmyslami. Zavrite oči. Čo počujete? Aké vône cítite? Skúste nahmatať zem, je vlhká, suchá? S otvorenými očami potom vnímajte to, ako sa príroda prebúdza. Svoje zistenia si zapíšte. Ak sa vám podarí ísť na podobnú výpravu aj v iných ročných obdobiach, budete si môcť sami porovnať, ako sa žije v lese počas celého roka.

Veľkonočné radovánky

Cieľ: spoločné oživenie veľkonočných zvykov
Kto: 1 a viac ľudí
Kde: klubovňa – okolie potoka – domácnosti členov
Ako dlho: 2 a viac hod. počas viacerých dní
Pomôcky: materiál na tvorivé dieľne a oblievačku

Neviem, či ste niekedy ako oddiel alebo zbor prežívali spolu Veľkú noc. Ak nie, môžete to tento rok na vlastnej koži vyskúšať. Pre dievčenský oddiel je tu možnosť mať na jednej oddielovke tvorivé dielne. Či už maľovať vajíčka, vyrábať rôzne veľkonočné pozdravy alebo veľkonočnú výzdobu do klubovne. Chalani zas môžu ísť spolu na vrbinu a naučiť sa pliesť korbáče. U nás v zbore sú také tradície, že chalani spolu chodia v pondelok šibať baby a v utorok je spoločná veľká oblievačka pri našej klubovni.

Družinový päťboj

Cieľ: oživenie medzidružinového súťaživého ducha
Kto: 2 a viac družín
Kde: v klubovni a okolo nej
Ako dlho: 1 a viac hodín počas oddielových akcií
Pomôcky: materiál v závislosti od zamerania disciplín

Družinový päťboj je istým jarným oživením súťaživosti medzi družinami v oddiele. Päťboj prebieha na oddielovkách a vždy je oddielovka venovaná jednej disciplíne. Družiny dopredu vedia, v akom poradí budú disciplíny nasledovať, a preto sa môžu na družinovkách pripraviť. Jednotlivé úlohy si prispôsobte podľa toho, ako je na tom váš oddiel. Ale pre inšpiráciu to môžu byť disciplíny zamerané na skautskú prax – napríklad pílenie, sekanie, uzlovanie. Disciplíny zamerané na telesné zručnosti – štafeta, šprint, vytrvalostný beh. Ďalej by to mohla byť prvá pomoc, orientačný beh alebo nejaká typická oddielová hra. Ak si spravíte dobré načasovanie päťboja, vyhodnotenie môžete spraviť priamo na tábore. A družina, ktorá vyhrá, bude mať na tábore špeciálne postavenie – ale to je už na vás.