Pridajte sa do kruhov Rady pre rozvoj

  Časopis Médium, Pozvánka
1193

Chceš byť pri zrode prvého skautského Hackathonu či rozbehnutí najväčšieho projektu na podporu dobrovoľníkov? Tak hľadáme práve Teba do kruhu starostlivosti o dospelých (dobrovoľníkov) alebo do kruhu IT.

Nerušte moje kruhy, jeden z posledných Archimedových výrokov. Našťastie Archimedes nepatrí medzi členov rady pre rozvoj, a tak naše kruhy veľmi radi budeme “narúšať” novými inšpiratívnymi členmi!

Rada pre rozvoj patrí medzi mladšie rady. Po poslednom sneme sa oddelila od Rady pre rozvoj a komunikáciu a vznikli z nej dve samostatné rady. Keďže Slovenský skauting má za cieľ intenzívne sa rozvíjať, chýbajú nám v rade členovia, ktorí by mali víziu, motiváciu, chuť, no aj trocha času našu organizáciu posúvať vpred.

Rada pre rozvoj (RpR) má 4 kruhy:

 • Kruh rozvoja
 • Kruh oblastných rozvojárov
 • Kruh starostlivosti o dospelých (dobrovoľníkov) (SOD)
 • Kruh IT

Hlavne pre posledné dva kruhy hľadáme nadšencov z rád skautov aj neskautov.

Čo také sa v jednotlivých kruhoch robí?

Kruh SOD

S čím nám pomôžeš:

 • starostlivosť o dospelých dobrovoľníkov v SLSK (nápadom sa medze nekladú),
 • organizovať rozšírené vzdelanie či motivačné akcie,
 • byť súčasťou organizačného tímu na mentoringový program,
 • podporovať duševné zdravie a well-being skautských radcov/lídrov/vodcov,
 • vytváranie spoluprác s inými neziskovkami či sponzormi.

Zatiaľ máme…

Veľa motivácie a odhodlania! Rozbiehame mentoringový program v spolupráci s expertom na mentoring, hľadáme riešenia pre podporu duševného zdravia v oddieloch. No máme málo pomocných síl či hláv na vymýšľanie nápadov.

Naše plány na najbližší rok

 • funkčný mentoringový program, ktorý bude fungovať bez nutnej podpory rady pre rozvoj, ideálne nájsť človeka, ktorý by si to zobral pod patronát po rozbehnutí,
 • pravidelne informovať a pomáhať zvyšovať povedomie o potrebe starostlivosti o duševné zdravie aj pomocou podporných balíčkov či rekreačných akcií pre menšie skupiny skautov/činovníkov (v spolupráci so sympo-tímom a SI),
 • nájdenie formy, ako správne motivovať dospelých dobrovoľníkov v SLSK,
 • nájdenie spôsobu, ako oslovovať a udržať si dospelých nováčikov.

Čo za to, keď sa k nám pridáš

Spoznáš kopec nadšených skautov a skautiek, získaš toľko skúseností, koľko sa sám/a rozhodneš skúsiť a naučiť, zažiješ jedinečnú atmosféru mládežníckej organizácie na teambuildingoch rady pre rozvoj. Súčasne budeš mať prístup k rozmanitým kurzom na osobný rozvoj alebo dobrodružných objavovaní. Od písania projektu, cez organizovanie hromadného podujatia. Priestor na kreatívne nápady a ich realizáciu.

Vďaka Tebe sa nám podarí

Zlepšiť podporu dospelých dobrovoľníkov a zvýšiť ich motiváciu pre dobrovoľníctvo v SLSK, zmeniť perspektívu z detí na dospelých, ktorí svoj voľný čas venujú dobrovoľne organizácii a ponúkneme im dostatok priestoru pre ich osobný rozvoj, aby sa im ich vklad do skautingu vrátil.

Kruh IT

Pomôž nám s…

Zaujíma Ťa IT pozadie Slovenského skautingu, si informaticky zručný/á a pravidelne pri práci s Tee-Pee či vypĺňaní google formulárov, alebo návšteve webu SLSK si povieš, že by sa to dalo urobiť aj lepšie? Alebo si o skautingu iba počul/a a rád/a by si svoje vedomosti a schopnosti použil/a na posunutie tejto najväčšej mládežníckej organizácie vpred? Či už analýzou a vizualizáciou dát, alebo kreatívnymi IT riešeniami.

Zatiaľ máme…

Informačný systém Tee-Pee, ktorý využíva viacero neziskových organizácií po celom svete, v procese testovania je aj mobilná aplikácia Levitio pre družiny na sledovanie dochádzky, kopec dát každoročne z hodnotenia kvality oddielov, teda menších skautských jednotiek a nápady na ďalšie projekty – IT riešenia pre SLSK a zopár započatých projektov.

Čo chceme dosiahnuť / Finálny výstup

 • Aby naše systémy boli funkčné a prínosné pre fungovanie organizácie,
 • aby sme vedeli pracovať s dátami a posúvať sa vpred vďaka nim,
 • aby naša web stránka bola prehľadná a lákavá pre širokú verejnosť aj každého skauta.

Keď sa pridáš k nám…

Môžeš zažiť organizovanie prvého skautského Hackathonu. Spoznáš kopec nadšených skautov a skautiek, získaš toľko skúseností, koľko sa sám/a rozhodneš skúsiť a naučiť, zažiješ jedinečnú atmosféru mládežníckej organizácie na teambuildingoch rady pre rozvoj. Súčasne budeš mať prístup k rozmanitým kurzom na osobný rozvoj alebo dobrodružných objavovaní.

Čo sa nám s tvojou pomocou podarí zmeniť / zlepšiť…

Podarí sa nám využiteľnejšie pracovať s dátami a tým zlepšovať podmienky pre skautovanie všetkým našim členom. Zjednodušiť oddielovú a zborovú administratívu vylepšením Tee-Pee a možno aj vytvorením technickej podpory e-learningu pre vzdelávanie v SLSK.

 • Ak ťa zaujalo niečo z našej širokej ponuky, neváhaj sa nám ozvať na rozvoj@skauting.sk a radi Ti zodpovieme Tvoje otázky.

Buď pri zrode prvého skautského Hackathonu alebo rozbehnutí najväčšieho projektu pre podporu dospelých dobrovoľníkov v SLSK – Mentoringového programu.

Tešíme sa na Teba!

tajomníčka Rady pre rozvoj
ZDIEĽAŤ