Ťapákovčina v nás a okolo nás

  Blog
8798

Život prináša mnoho radostí a inokedy aj starosti. Každý z nás sa preto musí veľmi často konfrontovať s problémami. No mnohokrát sme tým najväčším problémom práve my sami. Život tak rýchlo uteká, a my sa márne snažíme ho dohoniť. A tak sa len preplietame životom. Nechceme si priznať, že my sme tým problémom. Nechceš si priznať, že Ty si ten problém.

Ťapákovci. Kto by ich nepoznal. Božena Slančíková Timrava veľmi krásne a zároveň aj jasne ukazuje to, akí sme. Toto dielo je nadčasové. Je aktuálne ako dnes tak aj v čase, kedy vyšlo. Ťapákovci, rodina, ktorá má svoje pravidlá a veľmi striktne sa ich drží. Všetky nové metódy, ktoré by im mohli pomôcť veľmi rázne odmietajú. V celom príbehu svojím spôsobom nič nerobia. Spoliehajú sa na svoju lenivosť a dovoľujú jej, aby si pomaly ukrajovala z ich srdca.

Ale robia to len Ťapákovci? Nie sme aj my tak trochu Ťapákmi?

Tak často nad nami víťazia naše hriechy. Hriechy, ktoré sú už porazené. Nechávame sa zlákať tým, čo nad nami nemá žiadnu moc. Víťazí nad nami ťapákovčina. A toto by sme mohli preniesť do každej oblasti nášho života. Do tvojho skautského života ale aj do tvojho vzťahu s Bohom. Prejavuje sa to tým, že všetko okolo nás vnímame ako povinnosť. Povinnosť vstať ráno z postele, povinnosť usmievať sa na človeka, ktorý je nám proti srsti. A povinnosť milovať. Kde sa stala chyba, že život vnímame len ako povinnosť? Že nevnímame tú radosť, ktorú nám každý deň ponúka. Nebudujeme tým viac nenávisť ako lásku?

Lenivosť pohružuje v spánok hlboký a ťarbák bude hladovať. (Prís 19,15)

Takto vníma lenivosť Písmo. A my ju vnímame ako niečo prirodzené. Niečo, čo je úplne normálne. Ale nie je. Práve lenivosť spôsobuje to, že teraz vyhasínaš. Skauting ti ponúka službu. Máš tu miesto pre svoju realizáciu a my čakáme na tvoj prínos.

A tak práve Ty, svojou činnosťou a službou máš možnosť zmeniť svet. Práve teba si dnes Boh vyberá, aby si zaňho bojoval proti nenávisti. Práve dnes dostávaš pozvánku prekonať svoju lenivosť a vykročiť z davu.

Ježiš ti dnes kladie na srdce otázku, či si ochotný láskou pretvoriť svet. A zostáva na Teba, čo mu odpovieš.

Zajtra sa Ti už takáto možnosť nemusí naskytnúť!

Skautka zo 66.zboru Eduarda Korponaya, z 10. oddiel Jozefa Krišandu z Vrbova.
ZDIEĽAŤ