Chystáme sa na Bratislavské skautské dni!

  Blog
2548

„alebo aj pozrime na prípravu skautskej akcie z pohľadu organizátora“

Už dvadsiaty štvrtýkrát sa strenú skauti z celého západného Slovenska na Bratislavských skautských dňoch. Verím, že sa chystáš aj ty, či už so svojou družinou, oddielom alebo len ako jednotlivec. Každý správny skaut by sa mal aspoň zúčastniť BSDčiek. Prečo? Lebo je to najväčšia a najstaršia pravidelná skautská akcia na Slovensku!

Spomienky pamätníkov na staré dobré časy

Pripraviť akciu, ktorá za chvíľu oslávi štvrť storočnicu nie je vôbec také ľahké ako sa zdá. Väčšina účastníkov zažila minimálne viac ako jeden ročník a to nás, ako organizátorov motivuje k tomu, aby sme na akcii pracovali a snažili sa ju zlepšovať. Popri tom sa stále vynorí „frflanda“ ohľadom starých dobrých časov o skautských dňoch v roku xy, kedy chodili na kačín stovky skautov atď… Pred nedávnom sa mi dostalo do rúk Médium špeciál z roku 1996, ktoré bolo venované BSDčkam. Z toho čísla som vyčítal jednu podstatnú vec. Akcia nebola iná. Iný boli organizátori a účastníci. Kedysi na BSDčkach naozaj makala celá oblasť a snažil sa zapojiť každý ako mohol, teraz musíme oddiely a zbory prosiť, aby prispeli nejakou aktivitou. Program vôbec nebol taký pestrý, ako ho pripravujeme my, ale oveľa podstatnejšie je, že ľudia sa prišli zabaviť a neočakávajú pasívne, že zábava príde za nimi. Keď som bol ja starší skaut, tak si tiež spomínam, že podstatná časť programu sme si vytvorili sami a hrali sme sa hry z družinoviek, ibaže vo väčšom. Moje odporúčanie? Príďte sa na BSDčka zabaviť a buďte otvorení všetkým možnostiam, hoci aj spontánnej naháňačke na lúke.

bsd2011-1

Stojí to vlastne za to?

Zúčastniť sa BSDčiek určite stojí za to, ale konkrétne to stojí päť euro na víkend a tri eurá na deň. Ako organizátor bývam často konfrontovaný s otázkou: „Za čo by som si mal vlastne platiť? Však stan mám vlastný, jedlo tiež a aktivity prebiehajú na zelenej lúke za ktorú neplatíme.“ To všetko ja síce pravda, ale ako organizátori musíme zabezpečiť prístup k pitnej vode, záchody pre účastníkov, zvýšiť kapacitu smetných košov na mieste konania akcie. Príprava aktivít a ceny do súťaži, tiež niečo stoja. V neposlednej rade ani všetok materiál sa nevyvezie na kačín zadarmo. Prečo sa zrušili koncerty? Lebo z tých päť euro na víkend na ne neboli peniaze. Skauti sa pri pozeraní na ceny akcií chovajú občas, ako členovia mládežníckych organizácií minulého režimu a všetko by chceli mať ideálne zadarmo. Suma sumárum každá zábava niečo stojí a zaplatiť za víkendovú akciu päť euro naozaj nie je veľa však len pre porovnanie, tak návšteva kina vás stojí viac.

bsd2011-5

Nie sme festival, sme skautská akcia.

Stredoeurópske jamboree v roku 2010 malo motto „We are not camp, we are festival“. Osobne by som celé toto motto najradšej pretočil, lebo skautské akcie si vyžadujú od účastníkov aktívnu participáciu na programe, vôľu byť jej súčasťou a vniesť do nej skautského „ducha“. Presne tento prístup a proaktivita nás vymedzuje voči ostatným, hoci aj komerčným akciám podobného typu. Vždy keď ideme spoločne na nejakú zahraničnú akciu, tak pripomínam účastníkom: „Musíte sa chcieť zabaviť hlavne vy sami, lebo nikto sa za vás baviť nebude.“ Vždy a všade niečo nefungovalo od malých regionálnych akcií, cez národne až po celosvetové, ale ako skauti sme sa vždy nad to dokázali povzniesť a vedeli sme sa zabaviť aj na nedostatkoch akcie.

Aké budú BSD 2014?

V prvom rade musím pripomenúť, že budú o deň dlhšie a skončia sa až v pondelok. Okrem toho verím, že budú výborné. Veľa ľudí sa pustilo do prípravy aktivít s veľkým nadšením, čo je predpokladom pre úspech akcie. Tento rok sme si pre Vás pripravili aj pár noviniek, tak verím, že vás príjemne prekvapíme.

Na záver by som si dovolil voľne pozmeniť citát J.F. Kennedyho.

Nepýtajte sa, čo môžu BSDčka ponúknuť Vám, ale spýtajte sa, čo môžete ponúknuť BSDčkam Vy!“

Kocúr,
Oblastný vodca a člen organizačného tímu BSDčiek

ZDIEĽAŤ