Rodičia, bývalí členovia a skauting – jedna veľká rodina

  Blog
2600

Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde

Sú štyri hodiny popoludní. V mnohých skautských klubovniach sa práve začínajú družinovky. Tak aj v jednom neznámom meste v jednej neznámej klubovni. Sme starostliví rodičia a zaujímame sa o to, čo dieťa robí, ako sa vyvíja, s kým sa stretáva. Keďže sme obidvaja (rodič 1 aj rodič 2) skauti, viedli sme družiny, oddiely aj zbory, jeden z nás je dokonca v náčelníctve, naša automatická voľba bola skauting. Našu malú, novopečenú včielku sme vybavili hrôzostrašnými a samozrejme prehnanými historkami z táborov a výprav a odprevadili sme ju až do klubovne. (pozn.: Vo veku 7 rokov odprevádzanie rodičmi ešte nie je trápne.)

Rodič 1: Nazdar, čaute. Vedieme vám novú včelu!
Radkyňa: (rozpačito) Dobrý deň.
Rodič 2: Nazdar, kokos, to čo vám tu tak smrdí? Sa vám tu vylial petrolej?
Radkyňa: (rozpačitejšie) Noooo…
Rodič 1: To je určite ešte z táborových zásob.
Radkyňa: (najrozpačitejšie) Nooo….
Rodič 2: Alebo ste tu mali nejakú dumku?
Radkyňa: (najsamrozpačitejšie) Noooo…
Rodič 1: Podľa mňa tu skôr chalani robili nejaké ohňové pokusy, veď to poznám.
Radkyňa: (najsamrozpačitejšie úplne že najviac) Noooo… viete…
Rodič 2: A nám tykaj prosím ťa, my sme obidvaja skauti. (následne rodič 1 a rodič 2 vzorovo vztýčia 3 prsty, malíček preložia palcom a dajú sa na odchod)
Radkyňa: (urobí chabý pokus o to isté a nechápajúc zahapká) Dovide… eeee, teda nazdar.

Príbeh má podobné pokračovanie aj na konci družinovky, len rozpakov je tam o niečo málo menej. Ďalšie družinovky sú podobné. „Dovide… eeee, teda nazdar“. Strašne sa na tom zabávame. Čo teda v očiach tej radkyne sme? Rodičia? Skauti? Bývalí skauti? Doktor Jekyll, alebo pán Hyde? Jedno aj druhé a naviac, vieme pomôcť. Verím, že to radkyňa pochopí.

Spolupráca

Skauting nie je detský kútik v obchodnom dome, kam rodičia „odložia“ svoje dieťa kým si nevybavia, čo je potrebné. Skauting a rodina musia úzko kooperovať. Dieťa môže mať nejaké problémy či už doma, alebo v oddiele, doma, s učením, so vzťahmi, so šikanou a podobne. Rodičia môžu takisto šíriť dobré meno skautingu, prilákať nových členov, zohnať financie, materiál, vybaviť niečo na úrade.

Rodičia a oddieloví vodcovia musia komunikovať. Je na vodcovi, aby si medzi rodičmi vybudoval autoritu, aby ho brali ako seberovného a nie len ako nejaké ucho, ktoré vedie krúžok, kam chodí ich dieťa. Rodičia vedia v mnohom vodcom pomôcť a naopak, v mnohom vie zas pomôcť vodca rodičom. Rodičia sú nepriamo takisto členovia oddielu.

Bývalí (neaktívni) členovia sú takisto skupina ľudí, ktorá môže vo veľa veciach pomôcť. Bolo obdobie, keď im oddiel/zbor dával, teraz je možnosť, keď budú odovzdávať svoju pomoc a iniciatívu oni. Nie všetci majú čas na to, aby viedli oddiely, robili hospodárov, alebo iné činovnícke funkcie v zbore. Každý však môže pomôcť v niečom inom – vybaviť zľavu v obchode, venovať kancelársky papier, poskytnúť chatu na víkend, požičať niečo na tábor. Aj v tomto prípade je dôležité udržiavanie vzťahu. Nečakajte, že vám niekto (aj keď je bývalý člen) pomôže sám. Umožnite mu to tým, že ho necháte spoznať vaše potreby. Okrem toho, každý bývalý člen je potenciálny rodič a potenciálny rodič znamená potenciálny nový člen. Na každú rodičovskú akciu pozvite aj bývalých členov.

Ako na to?

Neexistuje recept. Každý oddiel/zbor je iný. Môžte to robiť na zborovej, alebo oddielovej úrovni. Môžte spraviť pre rodičov a bývalých členov vianočnú besiedku, spoločný výlet, brigádu, jeden spoločný táborový deň, posedenie pri čaji. Možností je mnoho, o nápady určite núdza nebude. Pár zásad je dôležitých:

Buďte profesionálni

To, že sme dobrovoľnícka organizácia ešte neznamená, že môžme robiť veci neprofesionálne a na pol plynu. Urobte dokonalú akciu, nech majú rodičia pocit, že ich dieťa je medzi profesionálmi, ktorí to robia úprimne a so srdcom.

Buďte pravidelní

Vytvorte si tradičné rodičovské akcie. Napríklad každý rok, druhý septembrový víkend sa koná spoločné varenie gulášu na našom obľúbenom mieste za mestom. Rodičia si postupne na tieto akcie zvyknú, budú vedieť, čo majú od nich čakať a budú na ne chodiť radi.

Buďte vytrvalí

Nenechajte sa odradiť, keď na akciu príde päť rodičov z dvadsiatich. Nevadí, pozvite ich znovu. Prvotný neúspech nemôže byť dôvodom na sklamanie.

Buďte v kontakte

Ukážte rodičom, čo v oddiele deti robia, nechajte deti nech sa pochvália. Premietnite fotky, ukážte kroniku, dajte sa im do nej podpísať, vydajte špeciálne číslo časopisu pre rodičov, dajte im tam niečo napísať. Jednoducho, buďte v kontakte.

Kedy začať?

„Morgen, morgen, nur nicht Heute, sagen alle faulen Leute!“ Inými slovami, neexistuje žiaden vhodný termín na to, kedy začať s rodičmi spolupracovať a takisto nikdy nie je na spoluprácu neskoro. Začnite o tom premýšľať ešte dnes. Sú však obdobia vr oku, ktoré sú pre stretnutia s rodičmi priam ideálne.

Tábory

Blížiace sa tábory sú vhodný čas na zoznámenie sa s rodičmi členov oddielu. Stanovte si návštevné dni počas tábora. Rodičia veľmi radi svoje ratolesti prídu navštíviť. Nie je však vhodné, aby vám rušili táborový program. Zapojte ich teda do neho. Nezostaňte len pri návštevnom dni. Určite máte v oddiele obľúbenú spoločnú hru, pri ktorej sa všetci zasmejete a vybláznite. Viete si pri nej predstaviť svojich rodičov? Myslíte si, že rodičia dokážu zapáliť oheň na tri zápalky? O čo stávka, že niektorý z rodičov bude vedieť krinolínu s lasom! Aj rodičia boli mladí a každý sa rád vracia do detstva. Zapojením rodičov do táborového programu nič nepokazíte, naopak, môžete len získať.

September

September je pre školopovinné deti nie veľmi obľúbený mesiac. Končia sa prázdniny (prázdniny od slova prázdno v hlave) a začínajú povinnosti. Okrem toho však začína aj skautský rok v oddiele. Prichádzajú noví členovia, z včielok/vĺčat sa stávajú skautky/skauti. Nové tváre, nové nápady. Opať vhodná doba na to pripomenúť sa rodičom. Čo takto spraviť zahájenie skautského roka spoločne s rodičmi? Pokiaľ v septembri zahajujete celoročnú etapovú hru, nebude na škodu, keď na jej úvod pripravíte s oddielovou radou nejakú hranú scénku, kotrá hru zaháji. A takisto nebude na škodu, keď si ju rodičia pozrú. Budú vedieť, čo plánujete, čo bude ich dieťa v oddiele najbližšie obdobie robiť.

Kedy pokračovať?

„To avoid fainting, keep repeating!“ Nenechajte rodičov ležať ladom po zvyšnú časť roka. Je mnoho ďalších príležitostí.

Vianoce

O predvianočnom období sa veľa rozpisovať netreba. Snáď len heslovite: Betlehemské svetlo, vianočná besiedka, vianočné darčeky.

Fašiangy

Fašiangy sú plné plesov a zábav. Spojte sa v oblasti, usporiadajte skautský ples a pozvite tam aj rodičov. Vyhláste na ňom zbierku, urobte tombolu. Rodičia sa zabavia a ešte vám aj pomôžu.

Vítanie jari

Čo takto prvá jarná výprava spolu s rodičmi, keď už slniečko príjemne svieti, ale ešte nie je úplne teplo? Dohodnite sa napríklad s nimi, nech časť programu pripravia rodičia. Bude to zábava.

Predtáborovka

Vo väčšine zborov zaužívané stretnutie vo forme poskytnutia informácií o blížiacom sa tábore. Využite takéto stretnutie napríklad na revíziu táborového vybavenia a dohodnite sa s rodičmi, či by vedeli niečo s pokazeného opraviť, niečo potrebné podarovať, nejako s táborom pomôcť (odviezť, doviezť, vybaviť…)

Na záver

Rodičia a bývalí členovia sú náš zatiaľ málo využívaný potenciál. Napíšte nám svoje skúsenosti a plány s rodičmi a bývalími členmi vo vašom zbore.

ZDIEĽAŤ

Komentáre

  1. […] Potom som sa porozhliadol po klubovni a okrem radkýň tam nebol nik a jedna z nich ma začala upokojovať, že: „Nemusíte sa ospravedlňovať, ostatní aj tak meškajú bežne aj dvadsať minút.“ (vykanie skautom – rodičom rozoberám na inom mieste) […]