Zellhof im Sommer – Dobrovoľníctvo v zahraničných skautských centrách

  Blog
3023

Premýšľaš už, kde stráviš najbližšie leto? Či už áno alebo sa ti to doteraz zdalo priskoro, možno po prečítaní tohto článku získaš na vec celkom nový pohľad.

Som roverka a už nejaký čas študentka vysokej školy. Asi pred dvoma rokmi som začala uvažovať, kde si zlepšiť svoje jazykové schopnosti a zároveň získať nové skúsenosti. Možno i tie z oblasti medzinárodného skautingu. Obrátila som sa na svoju zahraničnú spojku a dostala som zopár skvelých tipov, z ktorých jeden som aj pretavila do skutočnosti. A tak som už druhý rok po sebe bola súčasťou medzinárodného tímu Zellhof.

Čo to vlastne je?

Zellhof je skautská dedina, alebo ak chcete skautské centrum, neďaleko Salzburgu. Odtiaľ sa autobusom za necelých 45 minút privezieš priamo pred vchod do Zellhofu. Obklopuje ho krásna príroda a niekoľko jazier, z ktorých jedno leží priamo pri ňom.

Zellhof tvorí zoskupenie budov a lúk, kam celé leto smerujú skautské oddiely z takmer celej Európy. A celé leto sa v ňom striedajú dobrovoľníci z takmer celého sveta, ktorí sa o tento priestor a ľudí v ňom starajú. Niektorí sú tu prvýkrát, ale málokedy sa stáva, že by sa nechceli vrátiť znova o rok. Zellhof, to je takmer rodina.

Ako vyzerá bežný deň v Zellhofe?

Zobúdzam sa buď na svoj budík, ale častejšie na hlasné „Guten Morgen!“, ktorým nás budí člen tímu s rannou službou. Oni vstali skôr, aby nám pripravili raňajky a nám zostáva už len zísť dolu presne na 7:30, aby sme takto spoločne zahájili deň.

Naraňajkujeme sa a rozdelíme si služby na dnešok. Povedzme, že si vyberiem doobednú službu v obchode s Nemkou, Maďarom, alebo pokojne s Taliankou, Írom, či Austrálčanom. V tom prípade o 8:30 otvorím obchod a až do 12:00 riešim viac než len to, aký cukrík si to-ktoré dieťa odo mňa po nemecky pýta. Prichádzajú sem vedúci táborísk, roztrúsených po lúčnych parcelách i skupín, ubytovaných v chatách. Pýtajú si náradie, riad, objednávajú a vyzdvihujú kanoe a bicykle na výlet. Program si plánujú a organizujú sami, my sme tu „len“ poruke na všetko ostatné. Občas zazvoní telefón. Ak je práve pred obchodom pokoj, odbehnem si dozrieť na recyklačné stredisko. Zellhof je zapojený do programu SCENE na ochranu životného prostredia. Snaží sa čo najmenej zaťažovať svoje okolie.

Na obed sa znova všetci zídeme. Isto ste si už všimli, že spoločné jedlo, je pre tím veľmi dôležité. Po obede idem napríklad kosiť, hrabať, odovzdať nejaké kanoe, skontrolovať tábornícku upratovaciu službu v umyvárkach alebo ich rovno vydrhnúť vysokotlakovým čističom. A ak mám šťastie, dostanem sa s odpadom do vysoko modernej Salzburskej recyklačnej spaľovne.

Stretávam ľudí z táborísk, rozprávam sa o tom, ako fungujú a stále sa niečo nové učím. Večer si sadnem pred obchod a rozprávam sa s tímom, prípadne si zahrám na gitaru, naučím sa pliesť turbany, vykúpem sa v jazere alebo si urobíme táborák.

A každý týždeň sa postarajú o to, aby som vypla a oddýchla si. Mám deň na to, aby som šla a zažila, čo len budem chcieť, kde len budem chcieť. Aby som sa len tak prešla prírodou, nakukla do Salzburgu alebo sa hecla a dala túru na predhorí Álp, či vyšla bicyklom na vyhliadku.

Aké výhody z toho ešte možno mať?

Precvičíš si jazyk, ak nevieš nemecky, nevadí, anglicky vie skoro každý. Keďže si dobrovoľník, jedlo a ubytovanie máš zadarmo po celú dĺžku pobytu, ktorú si sám stanovíš (ale pre nováčika je povinných aspoň 10 dní na zaučenie). K tomu dostaneš 3 eurá denne vreckové a ak prídeš na minimálne 4 týždne, môžeš si do konca apríla vybaviť stoeurový príspevok na cestovné od ESVP.

ESV-čo?

ESVP znamená Europen Scout Voluntery Program a zastrešuje množstvo skautských centier po celej Európe. Na stránke rovernet.eu  si môžeš nájsť svojho vlastného favorita pre nadchádzajúce leto. Centrá sa líšia minimálnou povolenou dĺžkou pobytu alebo aj striedaním práce. Niekde robíš celý čas to isté, inde sa striedate po týždni a niekde po dni. Je len na tebe, podľa akých kritérií si centrum vyberieš. Všetko potrebné nájdeš na stránke konkrétneho centra. Tiež aj to, aké formality treba splniť, aby si sa doň dostal. Niekde stačí prihláška, inde vyžadujú aj motivačný list.

Zaujal ťa Zellhof?

Na stránke www.zellhof.at nájdeš všetko, čo potrebuješ. Prihlásiť sa dá cez mail: zellhof@zellhof.at Oni ti pošlú prihlášku a poradia so všetkým, čo ťa bude trápiť.

Pokojne však otázky smeruj aj na mňa, napríklad e-mailom na sk.lubka@gmail.com.

V archíve junáckeho časopisu Roverský kmen nájdeš článok mojej kamošky, ktorým som sa trochu inšpirovala.

A na záver už len dodám, že spojenie dobrovoľníctva a zahraničného skautingu je skvelá vec. Krásne to vo svojom motte vyjadril tím Zellhof: „Čím viac sa angažuješ, tým viac dostaneš späť“.

Ľubica Pešková – Mulan
61. zbor Modrý oblak Pezinok

Články publikované pod autorstvom časopisu Médium sú texty určené pre cieľovú skupinu v roverskom veku, texty zo starších čísel časopisu, alebo texty bez uvedenia autorstva.
ZDIEĽAŤ