Skauting v Bruseli

  Blog
2949

Od kedy som prišiel do Holandska študovať, spoznal som veľa nových ľudí, a tak vám teraz niečo napíšem o českých a slovenských skautoch v Bruseli, o Bruskoch. Brusel, hlavné mesto Belgicka, je sídlom viacerých dôležitých inštitúcií Európskej únie, v ktorých majú obsadenie všetky členské štáty. Preto sa tam aj dá nájsť viacero nebelgických skautských skupín. Jednou z nich je práve oddiel BRUSK, ktorý tam funguje od 2006, čo ho zaraďuje k tým mladším. Skladá sa zo štyroch družín, v ktorých sú rovnako skauti aj skautky, vĺčatá a svetlušky  (“vlčušky”), roveri a partie úctyhodne zohraných vedúcich.

Toľko by aj stačilo na úvod, priblížim Vám teraz akciu ktorá sa konala prvý aprílový víkend a zišlo sa na nej viacero takýchto nebelgických, no v Bruseli pôsobiacich oddielov.

Scout Camporee Belgium 2017

Camporee sa odohrávalo v De Kluis neďaleko Bruselu, kam sme prišli na viacero spôsobov, ja pekne autom, chvíľu pred začiatkom. Postavili sme stany, obliekli rovnošatu a išli rovno na nástup, kde sme prvý raz uvideli ďalších účastníkov. Boli to oddiely, ktoré sa radili pod Veľkú Britániu, Ameriku, Dánsko, Fínsko a nás – Česko a Slovensko. Po tom, čo sa všetci krátko predstavili a vztýčila sa vlajka, nasledoval prvý programový blok.

Tri skupiny, tri stanovištia, za celé poobedie prejdeš všetky. Prvé som si užil asi najviac, dostali sme laná, drevá rôznych dĺžok a inštrukcie postaviť poriadny katapult. Stavba nám išla bravúrne, náš katapult ani nebolo treba rozkladať, keďže ostal ako ukážka pre ďalšie skupiny. Na streľbe sa to síce moc neodrazilo, zničili sme jeden ešus, ale sranda bola. Druhé stanovište bola signalizácia vlajkami a navigovanie, staff zobral skupinu Američanov a potom nás pomocou vysielačky navigovali za nimi. Tretie nás preskúšalo v orientácií na mape a v používaní GPS, hľadali sme pomocou súradníc čokoládové vajíčka, čo padlo celkom vhod, pretože už bolo asi po piatej a niektorí sme stále nemali ešte čas na obed.

Ako posledný bod programu nás mal čakať slávnostný táborák ktorý pripravovali Američania. Ale keď už sme počas večere zistili že ho robia z pár kúpených a nakálaných polienok, bolo zjavné, že slávnostný táborák má pre nás a pre nich úplne iný význam. Stačilo si už len počkať, kým s pol hodinovým meškaním prídu, polejú „táborák“ lampovým olejom, zapália ho zapaľovačom a zábava mohla začať. Každý oddiel si pripravil nejaké scénky alebo pesničky. Táborák sa zakončil opekaním marshmellow.

Nedeľa ráno začala nástupom, kde sme spievali českú a slovenskú hymnu. Za program do obedu bol zodpovedný Brusk, začali sme ho pretekmi a stavaním pyramídy. Výsledky boli tesné medzi Britmi a nami, rozhodlo sa hipovaním v náš prospech. Zvyšok doobedia patril obchodnej hre, rozišli sme sa do lesa ako stanoviská (obchodné prístavy) a účastníci si mali zarábať peniaze kupovaním a predávaním rozličného, niekedy ilegálneho tovaru. Dávať si pozor na policajtov a ostatných účastníkov bola nutnosť. Rozdiely vo výsledkoch boli priepastné, Brit vyhral s niečo okolo 14 000 pričom iba 12 z cez 100 ľudí sa dostalo na 1000. Keď skončilo vyhodnotenie, spravili sa spoločné fotky, rozišli sme sa všetci pobaliť a upratať táboriská a postupne odišli domov.

Andrej Kluka, 80. zbor Piešťany

Články publikované pod autorstvom časopisu Médium sú texty určené pre cieľovú skupinu v roverskom veku, texty zo starších čísel časopisu, alebo texty bez uvedenia autorstva.
ZDIEĽAŤ