O roveroch. Na drzovku.

  Blog
2499

Venované všetkým roverom, resp. tým, čo nosia šatku s červeným lemom, táborovým povaľačom, slúžiacim skautom alebo tým, čo o roveringu meditujú v hustej hmle vonných tyčiniek.

Nesmierne romantický náboj dostala táto téma zrejme vďaka táborovému času, kedy sú roveri často považovaní za flákačov a povaľačov. Zrejme spôsobené opojením krásou prostredia a možnosťou žiť slobodnejšie a divokejšie. Čo vôbec nie je zlé, len niekedy to preváži a narúša idylku táborenia vodcom. Potom sa tieto naťahovačky riešia kade tade, pri nakladaní auta, na zborových chatách či puťákoch. Vyjdime však z tejto z roverskej čajovne a posuňme sa ďalej.

Rôzne uštipačné poznámky lietajú možno podobným štýlom z kde ktorej strany zboru, pričom by aj nemuseli. Dojem, že roverský vek je plný emócie, pocitov a iracionálneho konania je zrejme oprávnený. No nie je to škoda? Faktom je, že je to čas, kedy sa snažíme trochu sa rozpozerať v živote. Nájsť svoje miesto v meniacom sa prostredí. Do toho pár nudných brigád a pomalá erózia ideálu, že budem v živote robiť užitočnú prácu, ktorá ma bude baviť.

medium-blog-o-roveroch-na-drzovku-chevrolet-3

Stop. Rovering nie je len plávanie v dojmoch a otázkach. Niekedy stretneme pár ľudí, ktorí sa nenechávajú unášať časom, ale hľadajú, pýtajú sa a objavujú. Áno, presne to mi niekedy chýba. Ako byť správnym mužom a ženou, čo s rozbitým vzťahom, alebo ako dosiahnuť niečo ťažké a nebyť iniciatívnym blbcom. Radosť z nájdenia pravdy alebo objavenia krásy v každodennosti či úspechu priateľa.

Stretnúť takýchto ľudí je darom. O čo viac s nimi byť a stať sa ich priateľmi. Nechať sa viesť v diskusii niekým skúsenejším. Mať kamarátov, s ktorými sa dá zažiť veľa, no ak konám nesprávne, tak ma nebudú potľapkávať po pleci, ale povedia to na rovinu. A hoci sa aj pohádajú, aby ich kamarát nerobil také blbosti.

Niekedy je na škodu – ak aj my skauti (možno často aj na zborovej úrovni) nechávame rozumnú diskusiu bokom. Rovnako ako fyzická kondička, tak i myslenie sa dá trénovať a rozvíjať. Viacerí skauti sme zažili program, ktorý sa venuje práve tejto intelektuálnej stránke  – Kolégium Antona Neuwirtha. Ročný vzdelávací a formačný program. Všetkým vám ho veľmi odporúčam:) Najmä preto, že ponúka priestor pre hľadanie odpovedí na dôležité životné otázky. Ako sa píše i v popise, „naučíš sa kriticky myslieť, skúmať, formulovať argumenty a posudzovať ich pravdivosť. Pomôže ti to v ďalšom štúdiu, ale aj v profesionálnom živote.“ Tak veru. A navyše tam nájdeš skvelých kamarátov. Môže sa to zdať ako snobský projekt, prípadne forma elitárčenia. To však nie je cieľom. Popracovať na svojich intelektuálnych schopnostiach nie preto, aby si sa mohol nazvať elitou, ale práve preto, aby si bol schopný slúžiť okoliu i spoločnosti. Áno, dá sa to nazvať elitou – ale rovnako ako vodcov oddielu či zboru, ktorí sú na čele, aby slúžili mnohým skautom v družinách a oddieloch.

Odporúčam využiť túto možnosť, a čím skôr, tým lepšie. Taký rozbeh na začiatku vysokej školy môže zmeniť ďalšie roky.  A navyše, so skautingom skončiť nemusíš, práve naopak, možno zistíš, ako aplikovať víziu ešte lepšie.

Marek Breza – Chevrolet, 68. zbor Biele vrany Košice

medium-blog-o-roveroch-na-drzovku-chevrolet-2

Články publikované pod autorstvom časopisu Médium sú texty určené pre cieľovú skupinu v roverskom veku, texty zo starších čísel časopisu, alebo texty bez uvedenia autorstva.
ZDIEĽAŤ