Stavitelia mostov

  Blog
2047

Je po voľbách. Mnohých nás asi prekvapilo ako voľby dopadli a Slovensko je zasa raz zaplavené emóciami. Píšu sa blogy, na fórach a sociálnych sieťach sa vo veľkom diskutuje, pri kávach, kofolách a asi aj pivách sa prednášajú štátnické úvahy, analytické predpovede a zásadné vyhlásenia. Pred rokom nás polarizovalo referendum, dnes nás polarizujú výsledky volieb. Prepadáme skepse a beznádeji, hovoríme si, že nepomôže nič iné ako len radikálne riešenie, hoci sa považujeme za umiernených ľudí.

My sme počas volebnej noci boli pohromade ako roveri, sledovali sme výsledky až do noci a asi nikto z nás nešiel spať v dobrej nálade. Na druhý deň sa internet zaplavil analýzami a vyhláseniami a začali sa organizovať rôzne iniciatívy. Mnohí skauti v mojom ale aj iných zboroch sú oprávnene prekvapení a znepokojení a keďže sme ľudia od povahy aktívni, s trochou hrdosti som sledoval ako začali rozmýšľať nad tým, čo môžeme spraviť. Ako teda môžeme ako skauti prispieť k tomu aby sa Slovensko stalo aj po týchto voľbách lepšou krajinou? Ako bojovať s tou záplavou negatívnych emócií?

V prvom rade si musíme priznať, že problém nie sú výsledky volieb. Podobne ako kontrolky v aute, aj výsledky volieb sú indikátorom a hlásením o stave krajiny. Zdá sa, že nám začalo blikať a pípať hneď niekoľko kontroliek, ktoré hovoria, že sme čosi v údržbe krajiny zanedbali a niekde to aj poriadne vŕzga a hrkoce. Pravdou je, že naši politici ale aj my ostatní sme dlhodobo prehliadali veľa problémov a namiesto opravy toho, čo naozaj škrípe sme sa hádali o tom, akú vodu naliať do ostrekovačov a akej farby majú byť poťahy.

Je jasné, že veľkú časť zodpovednosti nesú politici. Bolo by ale veľmi krátkozraké myslieť si, že nemôžeme spraviť nič my, obyčajní ľudia. Počas nedávneho štrajku učiteľov som s obrovskou hrdosťou sledoval, ako pár nadšencov dokázalo zorganizovať diskusie, koncerty, podujatia a veľa zaujímavých akcií. Robili to z presvedčenia a nadšenia. Mnohí boli skauti. A je to vlastne celkom prirodzené, pretože máme know-how ako málokto iný, vieme prevziať zodpovednosť a celé roky sme sa pripravovali na to, ako aktívne meniť svet okolo seba k lepšiemu.

Tieto voľby sú budíčkom aj pre nás, skautov. Musíme vyjsť z našej ulity, klubovní a podsád a stavať mosty tam, kde iní kopú zákopy a naťahujú ostatné drôty nepochopenia a nenávisti. Sme súčasťou celosvetovej organizácie, ktorá už sto rokov svetu dokazuje, že kresťania aj moslimovia, bohatí aj chudobní, západ aj východ, ľudia rôznych krajín a rôznych kultúr dokážu spolu fungovať a veriť tým istým ideálom. Od jordánskych a tureckých skautov, ktorí pracujú s utečencami v táboroch, cez indických skautov, ktorí pomáhajú pri očkovaní v chudobných štvrtiach až po slovenských skautov, ktorí pracujú s rómskymi komunitami. Svet aj Slovensko skautov potrebuje, pretože vedia a chcú stavať mosty.

Zaslúžilý rover v oldskautskom veku. Dlhoročný vodca skautského oddielu a neskôr aj zborový vodca 1. zboru. Programový guru a fotograf s láskou k skautským časopisom.
ZDIEĽAŤ