Radcovské fórum 2010

Akcia
1912
Radcovské fórum 2010

Na chodbe ma čaká batoh a v ňom kopa vecí, aby som sa za seba nemusela hanbiť: ide sa. Či už sme cestovali dlho alebo krátko, dočkali sme sa. Na úvod privítanie ako sa patrí, 10 murovaných chatiek, viac ako desiatka organizátorov a staffákov a skoro 100 slovenských radkýň a radcov.

A tak sme začali…

Úvodná konferencia, vedená profesorom Suvákom a jeho asistentkou Mon obohatila naše vedomosti z oblasti nesmierne komplikovanej chémie organických zlúčenín, pripravila nás na predĺženú víkendovku, ktorá mala nasledovať, a zároveň odštartovala Radcovské fórum 2010. Prednáška šla podľa plánu pána profesora, kým ju náhle neprerušila zlá správa. Profesorov pokus sa stratil! Presnejšie, niekto zlomyseľnejší ako my ho ukradol. Do noci ponorený areál sa do niekoľkých minút zaplnil pobehujúcimi skupinkami. Všetci sme sa snažili získať iba jediné: informácie o krádeži, ktorá sa nedávno stala. Vtedy sme sa stretli po prvý raz ako tím, ktorý spolu prežil celé RF-ko. Počiatočná spolupráca bola neraz komplikovaná, zviazané ruky (doslova :)) a tma nás však dali dokopy viac ako akákoľvek zoznamovačka. Po prvotnom odskúšaní si detektívnych schopností naše skupinky získali mená a areál sa na radosť všetkých unavených vyprázdnil. Postupne sme sa naskladali do chatiek a zaspali nepokojným spánkom plným očakávaní.

Skaut je vynaliezavý

Po brutálnom budíčku a v ešte brutálnejšom lejaku sme si rozcvičili nohy, ruky, trpezlivosť a vydali sa v ústrety náročnému dňu. Našou úlohou bolo nielen sa čo-to naučiť, ale aj vypátrať stratený profesorov pokus. A ako to už na Slovensku chodí, nič nie je zadarmo, preto sme si hneď zrána museli na informácie zarobiť činnosťou pre nás nevídanou (neviem ako u vás, ale u nás sa teda kvetinky, krhličky, kamienky a podobné záležitosti bežne nevykupujú). Naše ťažko zarobené „peniaze“ znovu padli na informácie. Čo už môžeme v tomto informáciami prešpikovanom svete robiť bez nich? Nič. A preto nasledovalo prvé kolo prednášok. Či už sme ako prvú zažili netradičnú družinovku, obohatili svoje vedomosti o rady pri plánovaní alebo si pripomenuli našu úlohu ako radcu, všetci sme zažili prednášky, ktoré nám dali niečo do budúcnosti a aj na našu cestu radcovaním. Ako radcovia sami všetko nezvládneme, preto máme družinu, s ktorou máme tvoriť jeden tím a s ktorou si máme navzájom pomáhať. Na Radcovskom fóre sa z nás stala jedna trochu väčšia družina, ktorá spolu riešila problémy všedné i nevšedné. Presvedčili sme sa, že nie sme jediní, ktorých trápi napríklad nízky počet členov, problémový človek či ponocovanie kvôli tvorbe programu. Bolo nás skoro sto, každý mal svoj problém, no zhodli sme sa, že to všetko stojí za tú námahu, pretože byť radcom neznamená iba mať veľa povinností a byť zodpovedný. Byť radcom je výsada, ktorej sa dostalo práve nám a mali by sme byť na naše kruhy pod očami patrične hrdí.

Ako už to chodí, či behá

Ak ste mali záujem obohatiť svoj zápisník a hlavne svoju hlavu o nové hry a rady (napríklad o vedení detí skautským chodníkom), túto možnosť vám ponúkala práve akcia „Družinový nápadník“. Vybrali sme si témy podľa vlastného gusta a chuti, vypočuli si nápady od rozličných ľudí z radov organizátorov a staffu a často sme sa stali opäť deťmi. Chtiac-nechtiac nás strhla atmosféra, ktorá tu celý čas vládla, a my sme sa ani nenazdali a hrali sme sa ako za starých čias, kedy nás žiadne problémy s plánovaním programu netrápili. Večer nás však opäť čakali povinnosti. Popri všetkom tom hraní, nasávaní informácií a zážitkov sme celkom zabudli na profesorov ukradnutý pokus. Naša úloha bola opäť neľahká – kto by to bol čakal? Vedeli sme už veľa vecí o páchateľoch, ale málo na to, aby sme presne určili, kto pokus ukradol. Aj tento večer sme sa odhodlali priložiť ruku k dielu. Skauting však nie je iba o naháňaní sa…

Počúvaj…

…preto sme sa všetci potichu rozmiestnili na lúke. V malých skupinkách sme sa mohli porozprávať. Každý držal jednu zapálenú sviečku. Bol to čas, kedy sme mohli rozmýšľať, čo sme všetko vďaka skautingu získali, mohli sme povedať svoj problém, ale aj vypočuť si iný a možno pomôcť tým ostatným. Zistiť, že v problémoch nie sme sami, ale máme ľudí. ktorí nás podržia. Lebo skauting je aj o vzájomnom podržaní sa. A všetky tieto malé sviečky na záver vyčerpávajúceho dňa vytvorili jeden nádherný nápis, ktorý si budem pamätať do konca života. Niečo jednoduché, ale predsa veľa hovoriace o tom, že aj keď sa rozídeme, svetlo, ktoré zoberieme so sebou, bude zapaľovať ďalších a ďalších ľudí.

Scouting is my life!

Nové ráno privítali nové činnosti. Tí hravejší si šli opäť zaskákať a zabehať, kreatívne duše potešili všetky tvorivé činnosti, učeniachtivý sa naučili niečo nové o prvej pomoci – jednoducho povedané, každý si prišiel na svoje. Popri hľadaní páchateľa sme maľovali, kreslili, nosili na rukách a namáhali sivé mozgové bunky. A pomocou stôp a informácií, ktoré sme počas RF-ka zozbierali, sme spoločnými silami prišli na to, kto je za celým sprisahaním. Sobotný večer teda sprevádzala posledná aktivita, ktorú sme absolvovali rozdelení do tímov – nájsť profesorov pokus. Po nej nás čakala iba zaslúžená odmena po vykonanej práci. Zabávali sme sa, spievali a predvádzali jedinečné tanečné kreácie, ktorým sa veru nemôže vyrovnať ani tanec Klobučníka z Alice.

A ešte jedna mexická vlnaJednoducho to tak je. Aj tak výnimočná vec ako Radcovské fórum musí niekedy skončiť. Nikomu z nás sa nechcelo baliť batoh a cestovať naspäť do uponáhľaných miest. Získali sme veľa skúseností, vedomostí a priateľov, na ktorých nezabudneme. Celú akciu sme totižto spoločne vyskladali z malých detailov, ktoré do seba zapadli a vytvorili tak nádherný celok s neopakovateľnou atmosférou. Posledný dielik, ktorý zapadol do mojej mozaiky RF-ka, bola mexická vlna pre prvú časť radcov odchádzajúcich autobusom do všetkých kútov Slovenska.

Dávam vám like!

Na úplny záver by som chcela iba poznamenať, že za tak vynikajúcou akciou ako bola táto, stál zohratý tím ľudí, ktorí si na tom dali záležať a cez tento predĺžený víkend nám veľa odovzdali. Ďakujeme… a inak to nejde, dávam vám like, že ste to zvládli!

[geo_mashup_map]