Skautský týždeň za mier

  Akcia, Duchovno
1823

Tento týždeň (t.j. 22.-28.9.) sa uskutoční akcia – Skautský týždeň za mier. Zapojiť sa môžete prostredníctvom stránok Duchovnej rady na www.skauting.sk, tak, že si vyberiete so svojou družinou/oddielom niektorú aktivitu/zamyslenie/modlitbu. Cieľom akcie je, aby si viac (najmä mladších) členov uvedomilo potrebu mieru ako aj to, ze nikdy nemáme ostať pasívnymi pozorovateľmi sveta.

…staň sa aj ty poslom mieru!

Skauti po celom svete sú schopní uskutočňovať niekedy až neuveriteľné veci. Teda, ak sa im chce. Nemyslím teraz len na projekty obrovských rozmerov. Často ide o drobnosti, ktorými pomáhajú svojmu okoliu, a tým robia svet lepším. Všimli si to aj kráľ Saudskej Arábie – Abdullah a švédsky kráľ – Carl Gustaf, ktorí označili skautov za poslov mieru. A tak začala v roku 2011 iniciatíva „Messenger of Peace“ (Posol mieru), ktorá má okrem iného za cieľ vzájomne inšpirovať skautov po celom svete tým, čo konkrétni skauti robia pre pokoj a mier vo svojom okolí.

U nás projekt Messenger of Peace nie je až taký známy. Možno práve teraz je ten správny čas to zmeniť. V dnešnej dobe, keď ozbrojený konflikt už nie je niečo strašne vzdialené, keď sa už týka priamo našich susedov, je na čase si položiť otázku, či môžeme niečo pre mier urobiť aj my. Ťažko si asi predstavíme, čo prežívajú ľudia v obsadených častiach Ukrajiny, a z našej pozície ani nevyriešime náročnú situáciu, ktorá sa tam odohráva. Ale môžeme urobiť niečo iné – môžeme sa stať rozsievačmi malých semiačok pokoja, môžeme začať s malými krôčikmi na ceste k lepšiemu svetu.

A ako na to?

V septembri sa na stránkach Duchovnej rady na www.skauting.sk budú objavovať menšie i väčšie aktivity na družinovky, oddielovky, ale aj zamyslenia na dumky, modlitby, či návrhy, ako sa stať lepším, aby aj svet okolo nás bol lepší. Každý si bude môcť vybrať to, čo mu je najbližšie, alebo skrátka to, kde by on chcel „šíriť mier“. Cieľom je, aby sa čo najviac skautov, roverov i vĺčat zapojilo do týchto činností v jednom čase – preto sme zvolili konkrétny dátum (22.-28.9.), ale samozrejme, že sa do aktivít môžete zapojiť aj neskôr.

  • Keďže sa mier netýka len medzinárodných vzťahov, ale aj malých spoločenstiev, vzťahov medzi konkrétnymi ľuďmi, dokonca sa týka vnútra každého jednotlivca, tak aj aktivity budú zamerané na všetky spomínané úrovne:
  • ja a môj osobný (ne)pokoj; alebo ako sa stíšiť a prijať do srdca mier
  • ja a moja rodina; alebo skúsiť si viac všímať, čo pre mňa robia moji rodičia, súrodenci…ale aj naučiť sa odpúšťať, keď mi ublížia
  • ja a ľudia okolo mňa; vidieť v každom človeku človeka aj vtedy, keď mi ublížil, aj keď mi nie je sympatický, skúsiť byť viac tolerantný
  • ja a svet; možno dieru do sveta nespravím, ale možno náš prvý krôčik spustí niečo väčšie…

Malá ochutnávka – sviečka za mier

Aby ste mali aspoň akú – takú predstavu, že na čo sa môžete tešiť, ponúkame jednu z aktivít už teraz. A to nie hocijakú – pôjde o nosnú aktivitu celého týždňa:

Sviečka za mier je niečo jednoduché, ale silné a symbolické. Na družinovkách si môžete vyrobiť malé sviečky z orechových škrupín – miesto knôtu postačí špagát namočený vo vosku. Aby lepšie stál, stačí ak ho trocha obmotáte drôtom. Takto nachystaný „knôt“ vložíte do škrupinky a zalejete roztopeným voskom a necháte stuhnúť. Skúste ich vyrobiť čo najviac, a potom ich rozdávať vo svojom okolí – svojim známym, prípadne aj na verejnosti. Môžete si k tomu prichystať aj plagát, ktorý bude informovať o akcii, prípadne môžete šíriť túto informáciu aj po sociálnych sieťach.

Ak budete sviečky rozdávať, nezabudnite vysvetliť, že ide o sviečku pokoja, ktorá symbolizuje túžbu po mieri. Nech si ju v posledný deň Týždňa za mier (t.j. v nedeľu 28.9.) po západe slnka zapália. Celá krajina sa tak môže naraz rozsvietiť obrovskou túžbou ľudstva po mieri: ak by sa zapojilo veľa ľudí, uvideli by sme, aké mocné môže byť aj malé Svetielko, keď sa ľudia spoja, aby spoločne premohli tmu. Touto cestou aspoň vyjadríme spoločne svoj odmietavý postoj k vojne a vôľu žiť v pokoji.

Byť nástrojom pokoja podľa sv. Františka

Sv. František z Assisi, patrón vĺčat a včielok, zanechal jednu veľmi hlbokú modlitbu, ktorá by mohla byť inšpiráciou pre nás (nielen) počas Skautského týždňa za mier. Na záver prikladám jej text:

Pane, urob ma nástrojom svojho pokoja. Daj, aby som vnášal lásku, kde panuje nenávisť; odpustenie, kde sa množia urážky; jednotu, kde vládne nesvornosť. Daj, aby som prinášal pravdu tým, čo blúdia; vieru tým, čo pochybujú; nádej tým, čo si zúfajú; svetlo tým, čo tápu vo tmách; radosť tým, čo smútia.

Pane, daj, aby som sa snažil skôr potešovať iných, než aby mňa potešovali; skôr chápať iných, než aby mňa chápali; skôr milovať iných, než aby mňa milovali.
Pretože len keď dávame – nadobúdame; len keď zabúdame na seba – nachádzame seba samých; len keď odpúšťame – dostáva sa nám odpustenia; len keď odumierame sebe – povstávame k večnému životu. Amen.

ZDIEĽAŤ