OTAN 2012 – Oľutuješ to, ak neprídeš!

  Akcia, Reportáž
3063

Tento, v poradí už siedmy ročník zážitkového kurzu, OTAN bol zas o čosi iný, plný nových aktivít, nových tvárí a samozrejme zážitkov. A keďže koniec sveta sa nezadržateľne blížil, tohtoročná letná časť sa niesla v tomto duchu.

Vyveštíme vám budúcnosť

Ešte pred OTAN-om každý dostal veštiaci čaj v inštruktážnej obálke, vďaka ktorému mohol vedieť, aká budúcnosť ho čaká.

Koniec sveta sa blíži

Účastníci sa, na základe vopred doručeného listu, stretli v skupinkách na rôznych miestach Podpoľania. Cestou na Stavanisko, kde sme bývali, plnili rôzne zákerné úlohy a mohli sa lepšie spoznávať. Keď dorazili, pred chatou ich čakala lekárska prehliadka a niektorých dokonca tabletky proti očipovaniu. Taktiež ich vítali členovia rôznych siekt, ktorí im ponúkali členstvo. Po tomto náročnom príchode všetkých účastníkov sme si spolu zahrali pár zoznamovačiek. Večer na nás čakali krátke správy z domova i zo sveta, na ktoré sa každý deň všetci tešili. Po náročnom dni nesmela chýbať parádna večera – mali by ste vidieť tú radosť účastníkov, keď na stole zbadali palacinky s ovocím a so šľahačkou. Aj preto sa oplatí prísť nabudúce na OTAN! A aby sme si vychutnali krásu Podpoľania, oddialili sme sa od civilizácie a zvítali sa s miestom. Po návrate sme ešte v duchovne chvíľu zotrvali. Každý dostal brožúrku so stránkami na zamyslenie, ale aj na písanie vlastných myšlienok. Deň sme spoločne zhodnotili v čajovni, ktorá sa hneď stala najobľúbenejšou miestnosťou v chate.

Koniec sveta sa blíži.

Výkvas zóna

Ďalšou novinkou na tohtoročnom OTAN-e sa stala „záhradná výkvas zóna“, kde ste si mohli pohodlne sadnúť na gauč, čítať knižky, počúvať hudbu z gramofónu alebo sa len tak rozprávať s OTAN kamarátmi.

Výkvas zóna.

Nedostatok ropy vo svete

Druhý deň sa obavy z konca sveta začali prehlbovať, keď nás ráno noviny „Už je koniec“, ale i samotný arabský šejk upozornili na nedostatok ropy a problémy v jej preprave. Preto sa pod vedením majiteľa nemenovanej ropnej spoločnosti rozbehla súťaž o najlepšiu dráhu na prepravu ropy.

Kto tvorí je tvor

A keďže stavba účastníkov poriadne unavila, poobede dostalo priestor hlavne ich tvorivé „ja“. Mali možnosť vyskúšať si výrobu náramkov, vyrezávanie do dreva, maľovanie na „diáky“, ktoré sa neskôr premietali. Mustang si dokonca skúsil, aké to je byť sochou, kým ho ďalší sadrovali. Večer nás navštívila „novodrevná“ hudobníčka Horana, ktorá nám obohatila program svojím hudobným vystúpením a rozprávaním o jej spôsobe života na slovenských lazoch.

Kto tvorí je tvor.

Východ slnka na Kaľamárke

Možno to na prvé počutie neznie lákavo, ale sú chvíle, keď sa oplatí mať budíček o pol šiestej. Ešte v polospánku sme kráčali na Kaľamárku, aby sme si vychutnali východ slnka. Nanešťastie sme tam dorazili neskôr a namiesto východu slnka sme si vychutnali raňajky a výhľad na Detvu. Všetci sme sa však zhodli na tom, že tento výlet bol super. Po návrate na chatu čakala účastníkov zaujímavá úloha. Vytvorili štyri novinárske tímy. Na svojich časopisoch usilovne pracovali. Robili rozhovory s miestnymi obyvateľmi a písali reportáže. Jeden nádejný mladý redaktor dokonca osobne navštívil aj primátora Detvy. Vďaka tomu sme teda mohli zhliadnuť časopis pre ženy, pre mužov, ale i roľnícky či umelecký časopis. Hneď sa stali diamantom novinárskej tvorby. Vzhľadom na to, že doobedňajšie aktivity boli skôr pokojné, prišiel čas na zdvihnutie adrenalínu.

Laná, zombíci a tančiareň

Poobede si každý mohol vyskúšať rôzne lanové dráhy a hojdačky. Neskôr sme sa ocitli na veľkých pretekoch, počas ktorých sme sa snažili poskladať mapu a keď sa nám to podarilo, museli sme prejsť cez územie, ktoré ovládli zombíci. Večer sme si netradične zatancovali v tančiarni. Charakter osôb zostával, ale čas sa menil, a to od 20-tych rokov minulého storočia až po súčasnosť. Okrem swingu sme sa nechali unášať na mierových vlnách 60-tych rokov či štrngali kľúčmi, až kým spolu s EGO-m neskákal celý OTAN.

Tančiareň.

Priučte sa remeslu

Vzhľadom na to, že sa všetci návštevám vždy tešili, prišiel nás ďalší deň pozrieť hrnčiar a priučil nás tomuto remeslu. Vytvoriť hrnček na hrnčiarskom kruhu bolo dosť náročné, no pod odborným dohľadom to išlo o čosi ľahšie. Pre všetkých, ktorí sa chceli dozvedieť viac o opačnom pohlaví, bola poobede pripravená hra muži verzus ženy.

 

Koniec sveta je tu!

Večer prišiel čas na záchranu sveta pred absolútnym koncom, ktorý sa nezadržateľne blížil. Účastníci museli čeliť laserom, láve, prívalom vody, navštívili sektu, kde sa prejedli cez zelenú kašu k deaktivačnému kódu od bomby. Na konci cesty natrafili na dvoch našich známych veštcov, ktorí už niekoľko rokov predpovedajú konce sveta. Našťastie sa účastníkom podarilo hrozbu odvrátiť prepísaním mayského kalendára… Keď dorazili späť, podstúpili lekársku prehliadku a dekontaminačnú sprchu.

Koniec sveta je tu!

Svet je rozdelený

Ďalšie ráno bolo veľmi podstatné, kde ste sa zobudili. Revolucionári využili chaos, ktorý nastal po odvrátení konca sveta na to, že ho rozdelili na dve krajiny – letnú a zimnú. V letnej krajine raňajkovali puding, chodili na dovolenku k moru a pozerali filmy. V zimnej boli obyvatelia strážení pohraničnou strážou, tvrdo pracovali a na dovolenku na Balaton chodili len vyvolení. Vďaka pomoci letnej krajiny a slobodnému mysleniu sa nakoniec podarilo prestrihnúť hranice a krajiny sa spojili. No aby mohli fungovať ako jedna, museli sa zorganizovať voľby. Prebehla aj predvolebná kampaň a nakoniec aj slobodné voľby. Večer sme už nepozerali správy, ale novú časť „Ordinácie v ružovej záhrade“ v podaní RT OTAN. Čerešničkou na torte bola záverečná diskotéka.

Svet je rozdelený.

Posledné ráno na nás čakali už len netradične podávané raňajky v rôznych častiach sveta, balenie, upratovanie a cesta domov. Keď sme odchádzali, neverila som, že už je to za nami. Myslím, že na tohtoročný OTAN budem ešte dlho spomínať ako na najlepší, ktorý som zažila. No a už teraz sa teším na ďalšiu časť, nové a vtipné „prestrihy“, ktorým nerozumejú ani samotní organizátori, hry a zážitky, a samozrejme na vás.

Táto aktivita sa uskutočnila vďaka podpore z Fondu Hodina deťom, ktorý zriadila a spravuje Nadácia pre deti Slovenska.

Viac o zážitkových kurzoch OTAN nájdete na: www.otan.webnode.sk.

Foto: Matej Fekiač – Feky